Krátkometrážny dokumentárny film Play! na festivale Guanajuato International Film Festival!

Krátkometrážny dokumentárny film “Play!” režiséra Andreja Kolenčíka sa predstaví v súťaži prestížneho mexického festivalu Guanajuato International Film Festival, ktorého 18 ročník prebieha v mestách San Miguel de Allende a v meste Guanajuato.

Film vznikol minulý rok v srbskej produkcii a vypovedá o osemročnom chlapcovi Dušanovi, ktorý trávi voľný čas so svojim dedkom v hazardnom kasíne. Film sa nakrúcal v srbskom meste Čačak a vznikol v spolupráci s medzinárodným štábom. Kameramanom filmu je mexičan Carlos Correa Reynoso, ktorý natočil aj film “La Parka”, ktorý bol tohto roku nominovaný na Oscara ako najlepší kratkometrážny dokumentárny film.

O strih sa postaral bulhar Alberto Iordanov a zvuk mala na starosti Tatiana Bulycheva, študentka ruskej školy VGIK. Výkonnou producentkou bola mladá srbka Tijana Marković. Producentom je spoločnosť Filmart, ktorá organizuje medzinárodný workshop pre mladých filmárov.

Guanajuato Film Festival patrí medzi “áčkové” festivaly krátkych filmov, víťazné filmy v kategóriách hraných a animovaných filmov dostanu pozvánku do širšieho predvýberu na Oscara. Festival každoročne navštevujú osobnosti zo svetového aj mexického filmu, v minulosti napríklad aj Tim Burton, Oliver Stone či domáci Alejandro González Iñárritu.

Still image Play

Okrem mexického festivalu sa snímka tento rok predstavila aj na festivale DokuMa v chorvátsku a medzinárodnú premiéru si odbila na kanadskom festivale DOXA vo Vancouveri, ktorý patrí medzi najväčšie na západnom pobreží Kanady.

Andrej Kolenčík je filmový režisér a výtvarník. V roku 2012 natočil krátky dokument Hviezda a v roku 2013 spolurežíroval hraný film Výstava. V súčasnosti pripravuje svoj celovečerný debut.

https://www.giff.mx/
https://www.kolencik.org/projects/play/
https://giff.festivalgenius.com/2015/films/play_andrejkolencik_giff2015

Zdroj: ADMIRAL