Konvergencie 2016: klasika, film i tango.

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie ponúkne v septembri inšpirujúcu zmes klasických diel, medzižánrových presahov, ale aj filmové projekcie, hovorené slovo a chýbať nebude ani koncert pre deti. Okrem špičkových domácich umelcov sa ako hostia na festivale predstaví aj trojica svetoznámych huslistov: Isabelle van Keulen, Ilya Gringolts a Daniel Rowland…

Po mimoriadne úspešnom uvedení kompletu Šostakovičových sláčikových kvartet súborom Brodsky Quartet (február) a vydarenom festivale v Košiciach (máj/jún) prispejú Konvergencie v najbližších dňoch do programu festivalu Pohoda v Trenčíne. V sobotu 9. júla si návštevníci Optimistanu o 9.00 vypočujú čítanie Roberta Rotha zo Šostakovičových pamätí, ktoré pod názvom Svedectvo vydal Solomon Volkov. Po mrazivých spomienkach klasika ruskej hudby 20. storočia zaznie v podaní Mariána Svetlíka, Petra Bieleho, Martina Rumana a Jozefa Luptáka ikonické Sláčikové kvarteto č. 8. c mol. Už teraz sa však možno tešiť aj na jesenný program festivalu.

Rihm ako objav, Schubert ako zjavenie

Septembrové Konvergencie otvorí koncert vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu (18. 9.), ktorý je nazvaný Erscheinung/Zjavenie – podľa Schubertom inšpirovanej skladby klasika nemeckej hudby 20. storočia Wolfganga Rihma (1952). Ďalším lákadlom programu bude zriedkavo uvádzané Schubertovo Okteto F dur, dielo, ktoré v sebe spája pre skladateľa typickú vrúcnosť, lyrickosť, viedenskú eleganciu, virtuozitu a orchestrálnu farebnosť. Ako líderka medzinárodného ansámblu sa na koncerte predstaví charizmatická holandská huslistka Isabelle van Keulen, ktorá ako sólistka účinkovala s najznámejšími orchestrami (Berlínska filharmónia, Royal Concertgebouw Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo) pod taktovkou dirigentov ako Valery Gergiev či Roger Norrington. Je tiež vyhľadávanou komornou hráčkou a vášnivou interpretkou súčasnej hudby. Spolu s ňou sa na koncerte predstavia vo Švajčiarsku pôsobiaci slovenský huslista Igor Karško, vynikajúci španielsky klarinetista Pablo Barragán, umelecký riaditeľ Konvergencií, violončelista Jozef Lupták, klaviristka Nora Skuta a ďalší. Rihm ako objav, Schubert ako zjavenie…

18-9-16_zjavenie_500x442

Veľká klasika: Gringolts Quartet, Les années folles

Medzi festivalových hostí, s ktorými sa budú spájať najväčšie očakávania, bude nepochybne patriť Gringolts Quartet (19. 9., Moyzesova sieň). V Zürichu sídliace kvarteto vzniklo v roku 2008 z inciatívy svetoznámeho ruského husľového virtuóza Ilju Gringoltsa. Kritika v recenziách výkonov telesa, ktoré sa za relatívne krátky čas dokázalo etablovať na najznámejších svetových pódiách, vyzdvihuje kultivovanosť prejavu, vhľad do hudby, krištáľový zvuk súboru a jeho schopnosť udržať v dielach napätie. Bratislavský koncert na festivale Konvergencie bude venovaný skladbám a skladateľom spätým s Viedňou (Haydn, Schönberg, Brahms).Výnimočný zážitok v podaní výnimočnej štvorice hudobníkov hrajúcich na výnimočných nástrojoch zo 17. a 18. storočia. Vyvrcholením koncertu bude Brahmsovo Sláčikové sexteto G dur, v ktorom budú so zahraničnými umelcami spoluúčinkovať aj slovenskí hudobníci.

Recitál fenomenálneho britského huslistu Daniela Rowlanda a ukrajinskej klaviristky Nataše Kudritskej Les années folles (24. 9., Moyzesova sieň) je inšpirujúcim hudobným návratom do Paríža 20. rokov. Sonáty klasikov hudby 20. storočia (Debussy, Ravel, Poulenc, Antheil) dopĺňajú úpravy diel „Američana v Paríži“ Georga Gershwina od legendárneho husľového virtuóza Jaschu Heifetza a skladby Astora Piazzollu. Les années folles, to je podmanivá zmes komornej hudby, jazzových inšpirácií a tanga, ktorá mohla vzniknúť len vďaka atmosfére mesta na Seine. A vypočuť si ju môžete len na Konvergenciách.

19-9-16_gringoltsQ-b_500x442

Hudobné dobrodružstvá: Tango plus, Inventio

Kúzlu Piazzollovho tango nuevo pred pár rokmi podľahla aj známa holandská huslistka Isabelle van Keulen. Po Schubertovi sa bratislavskému publiku predstaví so svojou tango kapelou Isabelle van Keulen Ensemble v programe Tango Plus (20. 9., MDPOH), ktorý nadväzuje na úspešné CD Grand Tango! Známy sláčikársky magazín The Strad o tomto albume napísal: „…van Keulen a jej kolegovia sú ideálnymi interpretmi Piazzollu, úspešne reflektujúc sofistikovanosť a avantgardné a modernistické aspekty jeho hudby…

Neobvyklé a inšpirujúce medzižánrové presahy patria k poznávacím znameniam Konvergencií. Talian Marco Ambrosini (ktorého si návšetvníci festivalu môžu pamätať z projektu If Grief Could Wait Susanny Wallumrød) na nyckelharpe – nástroji, ktorého korene siahajú do stredoveku a francúzsky akordeónový virtuóz Jean-Louis Matinier ponúknu návštevníkom Konvergencií program Inventio (23. 9., Klarisky), v ktorom sa stretnú stará i nová hudba, hudba klasická i ľudová, komponovaná i improvizovaná – hudba, akú ste ešte nepočuli. Projekt Inventio vychádza z rovnomenného albumu, ktorý vydal renomovaný mníchovský label ECM.

24-9-16_paris_500x442

Rok slovenskej hudby: Hudobníci 016

Festival Konvergencie, ktorý od prvých ročníkov kladie dramaturgický akcent na tvorbu slovenských tvorcov, pokračuje v prezentácii dokumentov známych slovenských režisérov z produkcie spoločnosti Sentimentalfilm. Pri príležitosti Roku slovenskej hudby festival ponúkne svojim návštevníkom filmové portréty jubilujúceho Vladimíra Godára (réžia Martin Šulík), Martina Burlasa (réžia Marek Šulík) a Juraja Hatríka (réžia Juraj Lehotský). Projekciu doplní koncert z komornej tvorby týchto skladateľov. Podujatie sa uskutoční 22. 9. v Kine Lumière.

25-9-16_sosta110-roth_500x442

Šostakovič ako kóda

Po úspešnom komplete Šostakovičových sláčikových kvartet v podaní súboru Brodsky Quartet začiatkom februára 2016 pokračuje festival Konvergencie v uvádzaní komornej tvorby ruského skladateľa. V rámci záverečného koncertu (25. 9., Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu) zaznejú v interpretácii renomovaných domácich i zahraničných umelcov (Daniel Rowland, Milan Paľa, Jozef Lupták, Nataša Kudritskaya, Katarína Paľová, Nora Skuta) Šostakovičova violončelová (op. 40, 1934), husľová (op. 134, 1968) i zriedkavejšie uvádzaná violová sonáta (op. 147, 1975). Violončelová sonáta s témami inšpirovanými ruským folklórom a groteskným finále je prvou komornou skladbou, ktorú Šostakovič vytvoril po skončení leningradského konzervatória, violová, na premiére ktorej spoluúčinkoval aj legendárny Sviatoslav Richter, je jeho posledným dielom v tomto žánri. Súčasťou večera, ktorý uzavrie ikonické 8. sláčikové kvarteto, bude aj čítanie Roberta Rotha z knihy The Noise of Time Juliana Barnesa, ktorú v preklade Jána Litváka vydáva Artforum.

Isabelle van Keulen Photo: Marco Borggreve

Limitovaný počet permanentiek na celý festival si možno za zvýhodnenú cenu zakúpiť v sieti Ticketportal za špeciálnu cenu 49 €.

Viac informácií o Konvergenciách nájdete na webe alebo na facebookovom profile podujatia. Tešíme sa na stretnutie pri hudbe a s hudbou!

www.konvergencie.sk
https://www.facebook.com/konvergencie/?fref=ts
https://www.facebook.com/events/1030082207104898/

Zdroj: Konvergencie