Kontroverzný Viktor Frešo predstaví na BA City Beats projekt Jesus Guitars.

Bratislavský mestský festival BA City Beats bude rovnako ako vlani najmä o hudbe, no svoj priestor na ňom budú mať aj výtvarné diela, ktoré s hudbou priamo súvisia. Hudobník, výtvarník a konceptuálny umelec Viktor Frešo predstaví 20. a 21. júna na Pláži pod Ufom unikátny projekt Jesus Guitars.

Ide o sériu gitár, pri ktorých sa slovenský umelec necháva inšpirovať náboženskou tematikou a liturgickým stvárnením Ježisa Krista a jeho rodiny. Leitmotívom nevšednej prezentáciebude slogan “Boh je láska”. Okrem Freša si budú môcť ľudia pozrieť aj diela ďalšieho slovenského výtvarníka Luba Mikleho, ktorý príde na festival prezentovať svoje sochy. Mikle okrem iného odprezentuje upravené modely troch áut. Umiestnené budú priamo v areáli podujatia.

Jesus guitar (AG), 2013,155x50x10cm

“Umenie môže niekoho provokovať alebo prinútiť ľudí zamýšľať sa nad tým, čo poznáme, čo je pre nás normálne, čo je pre nás hraničné a čo už tú hranicu prekračuje. Väčšina Frešových gitár je v súčasnosti v USA, kde majú veľký úspech, takže sme zvedaví, ako na ne budú reagovať ľudia u nás,” povedal za organizátorov festivalu Ján Papač.

Viktor Frešo študoval v Bratislave na Vysokej škole výtvarných umení a v Prahe na Akademii výtvarních umění, kde v roku 2003 diplomoval. Frešo patrí medzi najvýraznejšie postavy súčasného umenia po roku 2000 v regióne bývalého Československa. Jeho práce a celkový prístup k umeniu patrí k veľmi netypickým, ale zároveň silne reflektujú spoločenskú a kultúrnu situáciu. Umelec vytvára rafinovane koncepty a projekty, ktoré prezentuje ako zdanlivo jednoduché, uzatvorené umelecké diela ”Piece of art “ Často je vo svojich dielach kritický a agresívne vyjadruje pohŕdanie samotnou výtvarnou scénou a jej procesmi, no s podtónom ľahkosti, humoru a hry.

Viktora Freša zaujímajú priame, účinné, vizuálne nástroje. Preferuje krátky interval medzi akciou a reakciou a podmienky rýchleho rozpoznania vzťahov medzi vyjadrujúcim „ja“ a označením „on“. Preto mu vyhovuje forma stručného sloganu. Či už intervenuje do verejného priestoru, alebo vystavuje v galériách, dbá na to, aby z prevedenia bola poznať okamžitá tvorivá akcia – GESTO. Ďalším veľmi typickým aspektom je presah do mediálneho sveta, kde bez akejkoľvek úcty verejne prezentuje svoje radikálne a často pohŕdavé názory na spoločnosť a umeleckú scénu, ktoré možu iritovať a vyvolávať diskusiu o tom, čo je, a čo nie je akceptovateľné ako súčastné umenie, alebo len egocentrický afekt umelca.

V ostatných rokoch okrem iného zaujal cyklom Work with model 2008, kde radikálne parodoval a hyperbolizoval svet modelingu – poslednú baštu sexizmu. Mediálne najznámejším Frešovym cyklom bola zrejme séria fotografií Who is the king? 2006, v ktorom sa autor nechal fotografovať známymi osobnosťami zo Slovenska a Čiech. Na prvom ročníku BA City Beats zaujal sochou tzv. Pičusa, ktorá stála na hlavnom pódiu festivalu.

Lubo Mikle diplomoval v roku 2006 na katedre sochy na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Patrí medzi najvýraznejšie talenty súčasného slovenského sochárstva. Jeho fokus na monumentálnu sochu a intervencie do verejného priestoru dáva divákovi vedieť o jeho tvorbe doma i v zahraničí. Sochár vo svojej tvorbe pracuje s viacerými výrazovými prostriedkami. Na jednej strane sú to novotvary s čistými a jasne definovanými formami. Ďalšou líniou sú sochy a projekty tvorené na báze ready-made, alebo object trouvé. Tieto „nájdené“ objekty skladá do minimalistických kompozícií popierajúc tak ich pôvodnú, racionálnu funkciu a charakter. Samostatnou disciplínou je koncept transformácie vlastného diela. Sú to „invazívno-deštruktívne“ prístupy k vytipovaným kusom vlastnej tvorby. V neposlednom rade sú to projekty a inštalácie pre konkrétne miesto, pri ktorých narába s viacerými médiami ako zvuk, pohybová alternatíva alebo rôzne veľkoplošné pyroefekty. Tvorba Luba Mikleho sa vyznačuje sofistikovanou a viacvrstvovou symbolikou. Apeluje tak na diváka v roznych sektoroch a úrovniach myslenia.

Na BA City Beats vystúpi anglický spevák John Newman, ktorý sa preslávil ako vokalista v skladbách kapely Rudimental a tiež vlastným hitmi Love Me Again, Losing Sleep alebo Cheating. Okrem neho sa na festivale ukáže sedemčlenná manchesterská kapela James, britský spevák a gitarista Fink, nemecká formácia Jazzanova s americkým spevákom Paulom Randolphom, kubánska kapela Deja-vu, britská speváčka Lulu James a izraelská formácia Tamir GrinbergTrio. Slovenskú scénu zastúpia formácie Dynamo Team, Modré hory a Walter Schnitzelsson. Permanentky na BA City Beats sa predávajú v sieti Ticketportal. Festival predznamená koncert britského muzikanta Jamieho Culluma, ktorý sa predvedie vo štvrtok 19. júna v AEGON aréne NTC v Bratislave.

www.bacitybeats.sk
www.facebook.com/BACityBeats
www.facebook.com/events/527808913984711/

BACB line up FCBK_udalost

Zdroj: Ján Papač / Kuul Fabrik, PR manager festivalu