Kontrabasista Róbert Ragan Jr. vydáva vyzretý debut Turns.

Iba 27-ročný Róbert Ragan Jr. nie je nič dlžný rešpektovanému menu svojho otca, a rovnako ako on sa už v mladom veku zaradil medzi špičku slovenského džezu. Debutovým albumom s názvom Turns predstavuje talentovaný kontrabasista svoj vlastný autorský repertoár, ktorý doplnil pôsobivým aranžmánom vybranej časti Rachmaninovho koncertu pre klavír. Nahrávka vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

Turns – to je v prvom rade úprimná umelecká výpoveď. Raganove skladby sú rôznorodou a predsa vyváženou reflexiou autorových životných období, pričom zjednocujúcim prvkom je jednoznačne ich kvalita a nadčasovosť. Samotné zoskupenie sa formovalo niekoľko rokov, počas ktorých Róbert Ragan mladší vystupoval ako aktívny sideman vo viacerých formáciách. Na debutovom albume tak okrem autorovho kontrabasu zaznieva v rámci tria klavír Klaudiusa Kováča, bicie Petra Solárika a hosťom projektu je tenor saxofonista Ondrej Štveráček.

„Popri pozícii sidemana v rôznych kapelách som skladal vlastnú hudbu. Najprv som ju chcel predstaviť publiku na koncertoch, no časom som pocítil potrebu tento repertoár nahrať na album. Klaudius Kováč a Peter Solárik hrávali ešte s mojím otcom – poznám ich od svojich šiestich rokov, kedy som pozoroval ich hudobné skúšky u nás doma a vôbec som netušil, že jedného dňa budem džezmenom aj ja“ vysvetľuje Róbert Ragan Jr.

Album Turns je prevažne triovým albumom, ktorý vychádza z tradičného i moderného džezu. Jeho akustická podoba podčiarkuje melodickosť a emocionálnosť Raganových autorských skladieb. „Album dostal názov podľa rovnomennej skladby. Keď sme ju doma s otcom počúvali, alebo keď som mu ju hral, evokovala v nás premenu, obrat. Taký je aj celý koncept nahrávky“ dopĺňa Róbert Ragan Jr. Sedem autorových kompozícií spolu s fragmentom Rachmaninovho klavírneho koncertu tvoria súrodý a hudobne výrazný hudobný počin, ktorý by nemal ujsť pozornosti žiadneho milovníka džezu. 

Ďalšie informácie o CD Róbert Ragan Jr. – Turns: https://www.musicaslovaca.sk/index.php?route=product/product&product_id=2817
FB profil Hudobného fondu: https://www.facebook.com/hudobnyfond.sk?fref=ts

Zdroj: Hudobný fond