Konektiv Nights zve popáté na na večer nečekaných hudebních spojení

Operní zpěv podpořený dronemetalovou kytarou nebo harfa v hávu modulovaných zvukových smyček. Experimentální koncertní večer Konektiv Night Vol. 5 proběhne 7. prosince v holešovickém divadle Alfred ve dvoře a představí tři nová hudební vystoupení, která oslavují hudební rozmanitost a spolupráci umělců rozličných kultur.

Poprvé také mimo Prahu ve spolupráci s promotéry MENU v Hradci Králové ve Studiu Divadla Drak 9. prosince

Na letošním ročníku společně poprvé vystoupí oceňovaná harfistka Mariana Jouzová, spolupracovnice řady předních českých symfonických orchestrů, v tandemu s audiovizuálním umělcem a experimentálním hudebníkem Omarem El Sadekem aka Qow, jehož poslední album Dawafer vyšlo na renomovaném labelu Genot Centre. Hlas operní pěvkyně Aleny Boada Rodriguez se bude proplétat vrstvami hutných ploch tvořených droneovým kytaristou Sweepsem 04, který nedávno vystoupil jako lokální předskokan legendárního zvukového maximalisty Bena Frosta. Propojení svých osobitých přístupů k obrazotvorné hudbě přinese vystoupení éterický vokalistky a flétnistky Koruthspolu s elektroakustickým hudebníkem, skladatelem a zvukovým umělcem Barrym Wannem.

„Projekt Konektiv Nights vznikl jako reakce na rostoucí xenofobní a antiimigrantské tendence v české společnosti. Vytvářením prostoru pro vznik nových hudebních spoluprací, ve kterých se poprvé setkají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin s důrazem na žánrovou různorodost a prolínání tradičních a inovativních tvůrčích přístupů, chceme ukázat pozitivní přínosy mezikulturní spolupráce v českém prostoru“, říká iniciátor projektu Pavel Kraus.

Konektiv je hrdým podporovatelem Iniciativy Hlavák, která pomáhám lidem přijíždějícím ze zemí sužovaných válkou nebo chudobou a lidem propuštěným z českých detenčních zařízení a uprchlických táborů.

Akce je spolufinancována z rozpočtů Ministerstva kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy, městské části Praha 7, Nadací Život umělce a městem Hradec Králové.

FB událost: facebook.com/events/686824692792888
Web: konektiv.net

Biografie vystupujících:

Mariana Jouzová

Mariana Jouzová pochází z muzikantské rodiny s kořeny v klasické hudbě. Absolvovala hudební gymnázium na Pražském Žižkově, Pražskou konzervatoř a HAMU. Pravidelně navštěvuje mistrovské kurzy a harfové kongresy v různých částech světa. Je součástí Prah-a-harP kvarteta složeného ze čtyř harfistek z její rodiny. Vystupuje v duu s hobojistkou Karolinou Vocelovou (s níž vystoupila mimo jiné v Polském Těšíně či na akci Malostranské dvorky). Spolupracuje se symfonickými orchestry jako jsou FOK, ČNSO, PKF, Plzeňská filharmonie, Filmová Filharmonie a další. V roce 2017 získala cenu za nejlepší provedení povinné skladby na soutěži konzervatoří Pražská harfa. Hudebně se podílí na představení Krev na krku kočky v divadle DISK v režii Kláry Vosecké.

Qow aka Omar El Sadek

Audiovizuální a interdisciplinární umělec se specializací na elektronickou zvukovou produkci a animovaný vizuál. V současné době sídlí v Praze, kde studuje výtvarné umění a experimentální média. Omarova díla a zvukové skladby se zaměřují především na experimentování s křehkou povahou jeho okolí, včetně jeho samotného. Po vizuální stránce se ubírá podobným směrem a investuje do poetické krásy nedokonalostí, vizuálně i koncepčně. Tento princip je nejvíce patrný v jeho dílech s umělci jako jsou ZULI, MSYLMA, Drew McDowall a Know V.A. Krom úspěšných spoluprací má za sebou tento umělec také například účast na festivalech Unsound v Krakově nebo na pražském Lunchmeat festivalu.

Alena Boada Rodriguez

Bývalá operní pěvkyně z Moskvy. Roku 2008 se přestěhovala do České republiky, později otevřela školu zpěvu pro dospělé s názvem Sing a song! Kromě provozování tradiční klasické hudby se podílela na různých experimentálních projektech. Zpívala s polským hornovým orchestrem, českou symfonickou metalovou kapelou, latinskoamerickými kytaristy na různých akcích v Praze i s francouzskými reggae hudebníky.

Sweeps 04

Sweeps má před sebou klasickou sadu kytarových efektů a set nutně otevírá chvíle tvoření smyček. Vrstvy ploch vytvářející postupnou hlukovou izolaci, která nutí zastavit se, zpomalit mysl a (ne)vnímat osvětí. Samota a letargie skrze vlny nízkých frekvencí. Intenzita rychle stoupá a divák se může plně ponořit do hrubého drone metalu. Sweepsův set má vcelku jasný, snad až melodický vývoj. Provedení suverénní, postupy rovněž, atmosféra uhrančivá.

Koruth

Koruth, to je ambientní éterická balada bez tíhy slov. Autorka projektu Anna Ruth vychází z výtvarné scény kolem AVU, v poslední době se ale stále více věnuje i tvorbě hudební. Jednoduché, přehledné zdrojové zvuky přitom Koruth manipuluje s často magickými výsledky: bezeslovný zpěv a flétna se ve smyčkách vrství a deformují a přímočará krása se abstrahuje do pozoruhodnějšího výrazu oproštěného od běžných neduhů ambientu.

Barry Wan

Hongkongský hudebník s širokým záběrem usazený v Praze. Je skladatel, zvukový umělec a kytarista. Hudba Barryho Wana zazněla v USA, Mexiku, Brazílii, Rusku, Švédsku, Bělorusku, Itálii, České republice, Slovensku, Polsku, Španělsku, Rakousku, Německu, Belgii, Japonsku, Tchaj-wanu a Hongkongu. Získal ocenění a vystoupil na různých mezinárodních festivalech a soutěžích, například FORO 2012 a 2013 v Mexico City, je finalistou SIME 2015 ve francouzském Lille, získal první cenu na Musica Nova 2018. V současné době vyučuje a dokončuje doktorské studium pod vedením doc. Mgr. Mgr. A. Daniela Hanzlíka na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Zdroj: TS