Koncert za ľudské práva II.

Po úspechu prvého Koncertu za ľudské práva sa organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International Slovensko rozhodla urobiť zo spojenia umenia a ľudských práv tradíciu. Deň víťazstva nad fašizmom (8. máj 2013) prinesie Koncert za ľudské práva II., ktorý vo svojom programe spojí kvalitný európsky film a alternatívnu hudbu.

V marci tohto roku Banskobystrická univerzitná skupina Amnesty International usporiadala prvý Koncert za ľudské práva, na ktorom zaznela hudba undergroundovej skupiny The Plastic People of the Universe, francúzske šansóny v podaní skupiny Pas de Pitié! a banskobystrické zoskupenie 220V. Nielen zásluhou hudby, ale aj vďaka jedlu z kuchyne lokálnej pobočky Food Not Bombs, akcia zaznamenala výrazný úspech.

Vzhľadom na pozitívne ohlasy, ktoré dokazujú, že o podobné podujatia je v Banskej Bystrici záujem, sa Amnesty International rozhodla pokračovať v myšlienke spojenia umenia a ľudských práv. Tentokrát sa akcia uskutoční v dvoch kultúrnych centrách Banskej Bystrice. Program sa začne o 17.00h. v Záhrade – CNK projekciou filmu Bent,  ktorý upozorňuje na prenasledovanie LGBTI osôb počas 2. svetovej vojny. Premietanie má zároveň pripomenúť Deň boja proti homofóbii (17. máj).

Hudba za ľudské práva sa začne ozývať o 20.00h. v Klube 77. Večer odštartuje zoskupenie Regale, ktoré nadväzuje na pôsobenie rockovej formácie Lunárne legendy. O 21.00h. sa predstaví zvukomalebná skupina Sto múch, ktorá má za sebou už tri radové albumy ako aj spoluprácu s gitarovým mágom Andrejom Šebanom.

Koncert je súčasťou aktivít pre verejnosť realizovaných v rámci projektu HRYEC (mládežnícka iniciatíva zameraná na vzdelávanie k ľudským právam) s podporou programu Mládež v akcii.

Partneri podujatia:
Klub 77
Záhrada – Centrum nezávislej kultúry
Intersonic Slovakia
Food Not Bombs Banská Bystrica

PROGRAM:

ZÁHRADA CNK – Premietanie
17:00 – BENT
(1997, r. Sean Mathias, hrajú: Clive Owen, Ian McKellen, Lothaire Bluteau, Mick Jagger a iní/iné) – Na počiatku 2. svetovej vojny mala berlínska dekadentná smotánka možnosť schádzať sa v podnikoch pre gayov a transsexuálov. Ich návštevníkom bol i homosexuál Max (Clive Owen), užívajúci si krátke známosti, alkohol a kokaín. Sloboda menšín však čoskoro spoznáva nacistickú tyraniu. Po strete s gestapom Maxa chytia a odvezú do koncentračného tábora Dachau. Kvôli židovskému pôvodu musí nosiť Dávidovu žltú hviezdu. Našťastie, pretože ako homosexuál by bol označený ružovým trojuholníkom, no a gayov čakala automatická smrť. Aj napriek daným okolnostiam, za ostnatým drôtom bolo možné nájsť cit. A vďaka nemu Max konečne spozná dôvody, pre ktoré sa oplatí žiť…
Počas premietania budete môcť ochutnať vegánske špeciality z kuchyne Food Not Bombs BB.

KLUB 77 – Koncert
20:00 – REGALE
– Trojčlenná kapela hrajúca v zostave elektrická gitara (Oliver), basová gitara (Vigo), bicie (Juraj) a, samozrejme, vokály, vznikla v roku 2011 a stavia „na troskách” skupiny Lunárne legendy. Ako sami o sebe hovoria, hrajú do tanca i na počúvanie.
21:00 – STO MÚCH – Skupina, ktorej korene začali rásť v Banskej Bystrici roku 2005, kladie pri svojej tvorbe dôraz na slovenský spev, jeho zrozumiteľnosť a zvukomalebnosť. Za svoju osemročnú existenciu má skupina na konte 3 radové albumy, spoluprácu s Andrejom Šebanom, účasť na projekte Pocta Jarovi Filipovi a nevyhli sa ani najväčšiemu slovenskému hudobnému festivalu.

Zdroj: Slavo Sochor, PR – Koncert za ľudské práva