Kniha Kto je Smeťko naučí malých aj veľkých triediť odpad a chrániť prírodu!

Milujete prírodu a trápi vás odpad, ktorý v nej je porozhadzovaný? Radi by ste svojim deťom vysvetlili, ako odpad vzniká a čo sa s ním v prírode deje? Pomôže vám v tom detská environmentálna kniha Kto je Smeťko? Pedagogička Zuzana Vavrová si vymyslela Smeťka – odhodený papierik, ktorý stretne iné druhy odpadu a pomôže im zatriediť sa do správneho smetného koša.

Autorkou a ilustrátorkou knihy je Zuzana Vavrová, ktorá při tvorbe knihy vychádzala z dlhoročných skúseností práce s deťmi ako učiteľka materskej školy. Kniha vznikla vo vlastnej produkcii, graficky ju spracoval Zuzanin syn Martin Vavro.

„Téma životného prostredia je mi veľmi blízka. Už ako malú ma priťahovali knihy o zvieratkách, kvetoch a fascinovala ma sila byliniek. Milujem prírodu a všetko s ňou spojené.  Zároveň ma bolí pohľad na smeti, ktoré vidíme takmer všade, na uliciach, popri ceste či v lese. Ako učiteľka materskej školy viem, že učiť deti chrániť životné prostredie a s tým súvisiace triedenie odpadu by malo byť samozrejmé ako jesť s príborom. Preto som začala edukovať deti o triedení odpadu formou divadielka. A v dobe pandémie, kedy nebolo možné toto predstavenie predviesť v predškolských zariadeniach, som sa pustila do písania a ilustrovania knihy Kto je Smeťko?vysvetľuje Zuzana Vavrová.

Zuzana Vavrová je dlhoročnou členkou divadelného súboru Dino, ktorý pôsobí v Piešťanoch a je ju možné zahliadnuť i v malých hereckých úlohách v televízii. Vďaka hraniu v divadle sa začala venovať tvorbe pre najmenších a vo svojom repertoári má niekoľko detských predstavení určených pre deti materských škôl alebo besiedky v knižniciach. Smeťka teda prezentuje deťom aj naživo!

„Musím sa priznať, že som mala obavu, ako budú deti reagovať na knižku, kde hlavní hrdinovia sú smeti. Deti sú však čisté duše, sú empatické, a tak citlivo vnímajú príbehy o Smeťkovi a ďalších hrdinoch. Kniha sa zatiaľ všade tam, kde som ju čítala a spojila i s malým interaktívnym predstavením, deťom veľmi páčila,“ prezradila Zuzana Vavrová.

V autorských dielach, pre ktoré si sama autorka pripravuje a tvorí kulisy, cítiť stopy učiteľskej praxe a zakladajú si na výchovných námetoch. Predstavenia sú obohatené o pútavé piesne a zapájanie detí do deja. 

Záujem je veľký a mám radosť, že moje besedy rovnako páčia učiteľkám aj deťom. Okrezážitkového čítania knihy spolu s bábkou ježkom Dežkom, si deti počas besiedky sami triedia odpad, prezerajú si originálne ilustrácie a aj samé skúšajú ilustrovať vypočutý príbeh akvarelovými farbičkami. Mojim prianím je, aby sa Smeťko dostal do čo najviac rodín a škôl a osvetou pomohol životnému prostrediu. Verím, že vedomosť detí o tejto problematike je základom nádeje, že práve ony už budú pristupovať k prírode s láskou a rešpektom,“ uzatvára Zuzana Vavrová.

Kniha Kto je Smeťko? má 96 strán a je rozdelená na 3 časti. Príbehy vyhodených smetí, ktoré sa túžia dostať do správnych smetných košov, Príbehy  o tom, čo sa recykláciou z odpadu stáva a Ako správne triediť odpad. Kniha je vhodná pre žiakov prvého stupňa základnej školy a deti predškolského veku, ale i ako edukatívna pomôcka pre učiteľov. Informácie a fakty o odpade konzultovala autorka s Ministerstvom životného prostredia, ktoré ich aj schválilo. Je samozrejmosťou, že kniha s enviromentálnou tématikou je vytlačená na ekologickom recyklovanom papieri. Knihu Kdo je Smeťko? si môžete kúpiť tu www.zuneva.sk. Ukážky predstavení Zuzany Vavrovej nájdete aj na YT: https://www.youtube.com/watch?v=3kpX_vPCBP8&t=2shttps://www.youtube.com/watch?v=z-DI2HermUw

Zdro: NK Factory