Kirschner, Šeban, Benetin a ďalších 40 hudobníkov rozpovie svoj príbeh v novom podcastovom seriáli

Vydavateľstvo Slnko Records spúšťa vlastnú podcastovú sériu. Postupne v nej odkryje príbehy viac ako štyridsiatich slovenských muzikantov, ktorí svojou tvorbou v ostatných dvoch dekádach formovali obraz vydavateľstva a ovplyvnili aj podobu domácej hudobnej scény. Podcast má názov Cesty Slnka. Prvý diel s hosťom Andrejom Šebanom mal premiéru vo štvrtok 3. februára.

Podcastový nápad vznikol pri príležitosti 20. výročia vydavateľstva. Všetkých respondentov, medzi nimi osobnosti ako Jana Kirschner, Juraj Benetin, Zuzana Homolová, Bene & Lyrik, Vladislav Šarišský, Dorota Nvotová či Katarzia, spovedá hudobníčka a zakladateľka Slnko Records Shina.

Rozhovory budú vychádzať v týždňovej periodicite a vždy sa opierajú o zlomové body, kedy mladého človeka prvýkrát pohltí svet hudby, prechádzajú cez prvé zážitky, kapely, školy, dozrievanie, albumy a končia v dnešných dňoch, ktoré sú také napínavé pre ďalší (nielen hudobný) vývoj.

Vyvrcholením podcastov by mala byť kniha s veľmi osobnými príbehmi zo života muzikantov, pre ktorých sa hudba stala povolaním, alebo jej zasvätili svoj voľný čas. Vydanie je naplánované na jeseň 2022. Projekt z verejných zdrojov podporili Nadácia mesta Bratislavy, Bratislavský kraj a Fond na podporu umenia.

Zoznam hostí jednotlivých epizód: Andrej Šeban, Lucia Piussi (Živé kvety, Terrible 2s), Dano Salontay (Longital), Lukáš Fila (Korben Dallas), Marián Slávka (vLáska, Talent Transport), Jana Kirschner, Richard Autner, Peter Bálik (Živé kvety), Juraj Benetin (Korben Dallas), Martin Šútovec Shooty (Tu v dome), Katarzia, Sisa Fehér, Ela Tolstová & Michal Smetana (Tolstoys), Vladislav Šarišský (Talent Transport), Bene & Lyrik (Modré Hory), Jozef Rezník (Walter Schnitzelsson), Erik Horák (Noisecut, Zlokot), Katarína Máliková, Millas Groove (Lublau), Eva Sajanová, Richard Grimm (God & Eve), Zuzana Homolová, Ozo Guttler (Tu v dome, Korben Dallas), Katarína Koščová, Martin Geišberg, Jozef Vrábel & Juraj Podmanický (Billy Barman), Soňa Horňáková, Nany Hudák, Laco Ďurko (Tu v dome), Ján Boleslav Kladivo, Veronika Lečková & Tomáš Prištiak (Tante Elze), Juraj Marikovič & Adela Tihláriková (Bad Karma Boy), Lucia Džubáková & Ivana Chuťková (Hvozd), Dorota Nvotová, Richard Vávra (Archívny chlapec), Bianca Macková (Blanch), Matej Richtarčík (Darkness positive), Ivana Mer, Rastislav Rusnák (Kolowrat) a ďalší.

Úryvok z rozhovoru s Janou Kirschner

Kirschner: Bola som dieťa, ktoré prišlo do veľkého mesta a zrazu som bola v štúdiu Ebony, kde nahrávali najslávnejšie dosky Lucie, Haberu. Toto všetko sa dialo veľmi rýchlo. Jožko pracoval naozaj intenzívne, zapaľoval si jednu cigaretu za druhou na tom svojom balkóne, býval tiež na Dlhých dieloch ako ja a telefonoval, telefonoval, telefonoval. Až kým všetkých nezblbol v dobrom slova zmysle. A zo mňa sa stala speváčka naozaj expresnou rýchlosťou.

Shina: Rýchlokvaska.

Kirschner: Rýchlokvaska totálna. A tak to aj dopadlo, vyletela a spadla ako palacinka. Ale veľa ľudí si začalo všímať, že asi predsa len viem spievať a medzitým som s nejakou kapelou začala skúšať v YMCA a stretla som Ajdžiho. A už som sa začala flákať po kluboch, baroch, v Hystérii na Zimáku som bola varená, pečená. Jožko ma potom zobral na festival Hurytan, kde som bola prezentovaná ako slovenská Janis Joplin. Bože môj. Hrala som otvárací koncert, v amfiku na Búdkovej. Nemala som kostým, nič, tak on mi dal tričko Stop AIDS, robili vtedy takú kampaň a mal veľa tých tričiek u seba. Takže v tomto ikonickom tričku, uprostred pódia bola práčka, stála som na nej, a spievala so skupinou Money factor.

Zdroj: TS