Kino Lumière uvedie v cykle Music & Film dokument o kapele Coldplay len v jediný deň.

Najväčšia sála Kina Lumière patrí medzi 4 000 kinosál v 70 krajinách celého sveta, kde sa v stredu 14. novembra 2018 premietne dokumentárny film Coldplay: A Head Full Of Dreams (2018). Dokument je uceleným pohľadom na dvadsaťročnú históriu oceňovanej britskej kapely a premietanie v Kine Lumière je jedinečnou príležitosťou vidieť ho na veľkom plátne. Projekcia o 21.00 hod. je už vypredaná, pridaná projekcia sa začne o 16.00 hod.

„V októbri britská kapela Coldplay oznámila, že v stredu 14. novembra bude mimoriadne jednodňové premietanie dokumentu Coldplay: A Head Full Of Dreams vo viac ako 4 000 kinosálach na celom svete. Sme radi, že Kino Lumière sa dostalo medzi ne,“ hovorí Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film. „Vstupenky na projekciu boli v predaji od 19. októbra a vypredali sa za menej ako 48 hodín. Preto nás veľmi potešilo, že majiteľ práv nám povolil pridať ešte jednu projekciu navyše.“

 

Dokument Coldplay: A Head Full Of Dreams je uceleným a osobným pohľadom na dvadsaťročnú históriu kapely. Nezachytáva len určité obdobie spojené s aktuálnym albumom, ako mnoho iných hudobných dokumentov, ale skupinu sleduje od jej začiatkov v malých puboch a kluboch v londýnskej štvrti Camden, známej svojimi trhmi a nočným životom, až po vypredané veľké štadióny na celom svete. Podľa slov Mira Ulmana „je to možné vďaka tomu, že Matt Whitecross, mimochodom aj režisér filmu Oasis: Supersonic, ktorý sme premietali v našom cykle v máji, sa stretol so spevákom Chrisom Martinom a gitaristom Jonnym Bucklandom už počas štúdií na vysokej škole ešte predtým, než v roku 1996 založili kapelu, ktorá sa od roku 1998 volá Coldplay. Vďaka tomu má kapela zdokumentované všetko už od prvej skúšky na internátnej izbe.“

Vo filme sú v mnohom exkluzívne a doteraz väčšinou nezverejnené dokumentárne zábery prekladané zábermi z veľkolepých koncertov z turné kapely k albumu A Head Full Of Dreams z roku 2015. „Koncertné turné k rovnomennému siedmemu štúdiovému albumu bolo na rozdiel od intímnejšie ladeného turné k predchádzajúcemu albumu Ghost Stories oveľa spektakulárnejšie, plné laserových a pyrotechnických efektov, no na koncertoch nechýbali ani akustické verzie známych piesní. Až 122 vystúpení kapely videlo takmer 5,5 milióna divákov a s hrubými tržbami 523 miliónov dolárov sa ich turné stalo tretím komerčne najúspešnejším v histórii. Viac počas jedného turné zarobili len U2 a Rolling Stones. Kapela sa počas tohto turné vyhla Slovensku i Čechám, a tak budú mať jej fanúšikovia jedinečnú šancu vidieť ich koncerty aspoň na veľkom plátne s výborným obrazom a zvukom,“ približuje Ulman.

Film Coldplay: A Head Full Of Dreams sa po jednodňovom uvedení v kinách dostane k fanúšikom na Amazon Prime a 7. decembra 2018 v box sete spoločne s novým koncertným albumom Live In Buenos Aires, ktorý bol nahraný v novembri minulého roka počas posledného koncertu turné A Head Full Of Dreams. Album bude obsahovať 24 piesní a bude to po prvý raz, čo Coldplay vydajú záznam celého koncertu. Box set doplní dvojhodinový koncertný film Live In São Paulo rovnako z vlaňajšieho novembra.

Kapela Coldplay vydala sedem albumov a na celom svete sa predalo vyše 100 miliónov nosičov s ich hudbou. „Počas svojej dvadsaťročnej kariéry získala 122 cien z 252 nominácií. Medzi nimi napríklad 9 Brit Awards, 6 MTV Video Music Awards, 7 MTV Europe Music Awards a 7 cien Grammy z 32 nominácií. Časopis Rolling Stone ich v roku 2009 vyhlásil za štvrtých najlepších umelcov nového tisícročia,“ vysvetľuje Ulman a dodáva tiež, že „o zaradení filmu s Coldplay do cyklu Music & Film sme už párkrát rozmýšľali. Ale ani k jednému z filmov nominovaných na cenu Grammy v kategórii Najlepší hudobný film Coldplay: Live 2012 (2012) a Coldplay: Ghost Stories (2014) režiséra Paula Dugdalea neboli práva na premietanie v kinách. Zdá sa však, že všetko je ako má byť, a Coldplay sa napokon k našim divákom dostane“ uzatvára Ulman.

x x x

Pravidelný hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumière s mesačnou periodicitou od júna 2013. Vstupenky na projekciu filmu Coldplay: A Head Full Of Dreams (2018) si je možné rezervovať alebo zakúpiť za 10 €/9 € na https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-274598 alebo v pokladni kina, ktorá je otvorená denne 30 minút pred začiatkom prvého predstavenia.

FB event a profil cyklu Music & Film:
https://www.facebook.com/events/346103509488423/

Viac informácií a program Kina Lumière:
https://www.kino-lumiere.sk/

FB profil Kina Lumière:
https://www.facebook.com/kinolumiere/

Zdroj: TS