Kino doma uvedie komédiu Utekajme, už ide! z čias končiaceho socializmu.

Komédiu Utekajme, už ide! nakrútil režisér Dušan Rapoš v roku 1986, tento týždeň ju uvedie na online projekcii Kino doma ako súčasť prehliadky Týždeň slovenského filmu. Do programu prehliadky zameranej na snímky, ktoré tento rok získali ocenenie Slnko v sieti, sa dostala pri príležitosti udelenia ceny Milanovi Lasicovi za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Film bol digitálne reštaurovaný v Slovenskom filmovom ústave (SFÚ), jeho premietací čas je v utorok 20. októbra o 20.20 hod. a uvedený bude za symbolickú cenu 1 euro.

Utekajme, už ide! je komédia o ľudskom šťastí, indickej mágii a manželskej nevere. Príbeh zobrazuje manželov Syslovcov, ktorí sa spolu s dvomi deťmi tiesnia v malom panelákovom byte. V rodine panuje nervozita a trpí aj intímny život manželov. Jedného dňa sa manželovi náhodou podarí prebúrať do prepychového susedného bytu kúzelníka Mahma. Rodina začne čoraz častejšie tajným vchodom navštevovať susedov byt a využíva jeho komfort. Sled udalostí prináša prekvapivé vyústenie.

Milan Lasica stvárňuje vo filme kúzelníka Júliusa Mahma, hoci pôvodne mal hrať inú úlohu. Vo videu, ktoré bude súčasťou online projekcie, hovorí, že „ten film popisuje dobu, v ktorej vznikol. Dobu končiaceho socializmu, hoci vtedy sme nevedeli, že socializmus už končí.“ Vzhľadom na obdobie, v ktorom tento úsmevný film vznikol, má snímka nielen komediálny aspekt, ale je v nej skrytá aj spoločenská kritika. „Nebol to film o bytových problémoch, ale o prekopaní sa do iného sveta – úniku zo sveta socializmu do kapitalizmu,“ povedal o filme neskôr režisér Dušan Rapoš. „Všetkým bolo jasné, o čo ide, ale film bol vymyslený veľmi rafinovane, a tak ho nemohli napadnúť. Navonok išlo totiž o ‚bytovú komédiu‘.“

Režisér Dušan Rapoš natočil túto komédiu podľa scenára Jozefa Slováka a Jozefa Heribana rok po svojom úspešnom filme Fontána pre Zuzanu (1985). Hlavné úlohy v nej stvárnili Marián Zednikovič a Zuzana Bydžovská. Vo filme okrem Milana Lasicu vystupuje aj Július Satinský. „To, že sa nám podarilo dostať pána Lasicu na plátno, ešte spolu so Satinským, bolo veľkým víťazstvom. Spolu s pánom Menzlom dali komédii ten správny intelektuálny nadhľad a akúsi príjemnú eleganciu,“ cenil si Rapoš účasť oboch tvorcov vo filme. Film sa po uvedení v kinách stretol s veľkým diváckym ohlasom. Získal aj niekoľko domácich ocenení a zastupoval československú kinematografiu na 32. ročníku Londýnskeho filmového festivalu.

Na utorkovej projekcii v Kine doma film otvorí online prehliadku Týždeň slovenského filmu, ktorej termín bol z dôvodu prvej vlny pandémie koronavírusu preložený z apríla na október a súčasná pandemická situácia ho zas presunula do online priestoru. Prehliadka vo svojej redukovanej verzii uvedie sedem držiteľov tohtoročných cien Slnko v sieti, snímky Nech je svetlo (2019) Marka Škopa, Amnestie (2019) Jonáša Karáska, Hodinárov učeň (2019) Jitky Rudolfovej, Punk je hned! (2019) Juraja Šlauku, Loli paradička (2019) Richarda a Víťa Staviarskych, Dobrá smrť(2018) Tomáša Krupu a animovaný film Šarkan (2019) Martina Smatanu.

Online platformu Kino doma spustilo Kino Lumière po zatvorení kín v apríli, druhá fáza jej prevádzky beží od soboty 17. októbra na www.kino-doma.sk a na stránkach partnerských kín. Prehliadka Týždeň slovenského filmu sa uskutoční na platforme www.kino-doma.sk od 20. októbra do 10. novembra, projekcie sú naplánované každý utorok a štvrtok ako live stream o 20.20 hod. a pred každým filmom bude uvedené krátke video s tvorcami filmov. Na stránke www.tyzdenfilmu.sk budú filmy dostupné v týždni od 20. do 26. októbra. 

Program prehliadky na Kino doma:
20.10. (utorok) – Utekajme, už ide!, r. Dušan Rapoš, 1986
22.10. (štvrtok) – Loli paradička, r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky, 2019
27.10. (utorok) – Hodinárov učeň, r. Jitka Rudolfová, 2019
29.10. (štvrtok) – Punk je hned!, r. Juraj Šlauka, 2019
3.11. (utorok) – Amnestie, r. Jonáš Karásek, 2019
5.11. (štvrtok) – Dobrá smrť, r. Tomáš Krupa, 2018 + Šarkan, r. Martin Smatana, 2019
10.11. (utorok) – Nech je svetlo, r. Marko Škop, 2019

Dobová upútavka na film Utekajme, už ide!:
https://youtu.be/165EYqcuM_0b

Projekcia filmu Utekajme, už ide!:
https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-370318

Viac informácií o filme Utekajme, už ide!:
http://www.skcinema.sk/arl-sfu/sk/detail-sfu_un_cat.0-000308-Utekajme-uz-ide-hrany-film/

Filmy prehliadky Týždeň slovenského filmu online:
https://tyzdenfilmu.sk/
https://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-9146/informacia-13063

Zdroj: SFÚ