Kerekesova Cenzorka mala svetovú premiéru, o ceny sa uchádza na prestížnom festivale v Benátkach.

Ako jediný slovenský film zamieril celovečerný hraný debut oceňovaného režiséra Petra Kerekesa Cenzorka na prestížny filmový festival v Benátkach. Predstavil sa vo svetovej premiére v súťažnej sekcii Orizzonti, venovanej filmom, ktoré reprezentujú najnovšie estetické trendy v zahraničnej kinematografii. O ceny sa uchádzať v konkurencii 18 filmov z celého sveta. Pri tejto príležitosti prichádzajú tvorcovia s prvým medzinárodným trailerom.

Slovenské publikum bude môcť Cenzorku prvýkrát vzhliadnuť počas slávnostného otvorenia festivalu Cinematik v Piešťanoch 14. septembra 2021. Presne o mesiac neskôr, od 14. októbra, zamieri snímka do slovenských kín vďaka spoločnosti Filmtopia.

„Z mnohých príbehov žien v odeskej väznici ma inšpiroval najväčšmi príbeh Lesji, ktorá zabila svojho muža zo žiarlivosti a do väzenia prišla už tehotná. Jej pôrodom sa začína film,“ hovorí režisér Peter Kerekes. „Keď som sa dozvedel, že náš film bude v Benátkach, najviac som sa potešil predstave troch žien, hlavných predstaviteliek, na červenom koberci. Ljuba, podľa ktorej životného príbehu sme film nakrútili, Irina  – skutočná dozorkyňa v ženskej väznici, ktorá hrá samú seba a Marina  – mladá herečka z Odesy. Tri úplne odlišné ženy, ktoré spája náš film,“ dodáva. 

Peter Kerekes strávil šesť rokov návštevami a nakrúcaním v ukrajinskej ženskej väznici. Väčšina protagonistiek vo filme odohráva svoj skutočný príbeh, no jeho snímka tento raz nie je dokumentárna.

Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojim prvým dieťaťom. Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, čo im prináša zopár chvíľ šťastia. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do sirotinca, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v detskom domove.

„V prvom rade sa teším, že sa Petrovi Kerekesovi podarilo v extrémnych produkčných podmienkach nakrútiť skvelý film. Rovnako sa teším, že veľa detí z väzenskej škôlky sa medzičasom dostalo „na slobodu“. A samozrejme ma teší, že slovenská kinematografia získa trochu pozornosti na prestížnom svetovom festivale,“ hovorí Ivan Ostrochovský, ktorý je producentom a spolu-scenáristom filmu Cenzorka.

Na červený koberec do Benátok zavíta snímku osobne predstaviť početná delegácia na čele s režisérom. Film pred medzinárodným festivalovým publikom uvedú napokon len dve zo spomínaných žien, Marina Klimova, profesionálna ukrajinská herečka v hlavnej úlohe a Irina Kiryazeva, skutočná väzenská dozorkyňa. Ljuba, ktorá sa medzičasom dostala na slobodu, do Benátok nezavíta, lebo čaká svoje druhé dieťa, ktoré tento mesiac porodí. V delegácii nebudú chýbať ani producent Ivan Ostrochovský, kameraman Martin Kollar, strihači Martin Piga a Ernst Thomas, výkonní producenti Katarína Tomková a Albert Malinovský, český koproducent Jiří Konečný, ukrajinský koproducent Denis Ivanov. Po Benátkach mieri Cenzorka na ďalší renomovaný filmový festival v San Sebastian, ktorý sa koná od 17. do 25. septembra 2021.

Cenzorka už počas realizácie získala ocenenia Works in Progress na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary v roku 2017 a o rok neskôr zvíťazila ako Najlepší projekt na MFF Odesa. Film vznikol v koprodukcii Slovenska, Česka a Ukrajiny.

Peter Kerekes si medzinárodnú pozornosť získal už v roku 2003 so svojim celovečerným dokumentárnym debutom 66 sezón, ktorý sa stal festivalovým hitom a získal niekoľko ocenení. Jeho nasledujúci dokumentárny film Ako sa varia dejiny z roku 2009 si pripísal nomináciu na cenu Prix Arte na Európskych filmových cenách. Snímka Zamatoví teroristiz roku 2013, ktorú spolu-režírovali Pavol Pekarčík a Ivan Ostrochovský, vyhrala ocenenie Fedeora Award na MFF Karlovy Vary a medzinárodnú premiéru absolvovala v sekcii Fórum na slávnom Berlinale, odkiaľ si odniesla divácke ocenenie Tagesspiegel Readers’ Award.

Realizáciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry SR, Eurimages, Statní fond kinematografie, Ministerstvo kultúry Ukrajiny.

Názov slovenský Cenzorka
Názov anglický 107 Mothers
Krajiny pôvodu SK, CZ, UA
Rok výroby
2021
Minutáž93 min.
Žáner dráma
Réžia Peter Kerekes
Námet Ivan Ostrochovský
Scenár
Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes
Kamera
Martin Kollar
Strih Martin Piga, Thomas Ernst
Hudba Lucia Chuťková
Zvuk Tobiáš Potočný
Kostýmy
Katarína Hollá, Polina Karcheva
Masky Katerina Dubčak
Producenti Ivan Ostrochovský
Výkonní producenti: Albert Malinovský, Katarína Tomková
Koproducenti Ivana Kurincová, Jiří Konečný, Denis Ivanov, Peter Kerekes, Vít Klusák, Filip Remunda
Vedúci nakrúcania Albert Malinovský, Dagmar Šperlová, Katya Lachina
Produkcia Punkchart films (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), endorfilm (CZ), Arthouse Traffic (UA), Peter Kerekes (SK), Hypermarket Film (CZ)
Podpora Audiovizuálny fond (SK), Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky (SK), Eurimages (EU), Státní fond kinematografie (CZ), Ministerstvo kultúry Ukrajiny (UA)

Zdroj: TS