Každá minúta života je konečne onlinena DAFilms.sk

Patrí k filmom, ktoré provokujú množstvo otázok o tom, ako dnes vychovávať deti. Víťaz Krištáľového glóbusu z 55. karlovarského festivalu Každá minúta života (2021) od českej režisérky Eriky Hníkovej je odteraz online na populárnom portáli DAFilms.sk. Patrí k najkontroverznejším slovenským filmom ponovembrovej histórie a tento status si snímka získala aj napriek prísnemu pozorovaciemu štýlu bez výraznejších režisérskych zásahov.

Pretože spôsob, akým manželia Hanuliakovci zo Žiliny vychovávajú svojho štvorročného syna Miška, niektorých inšpiruje, no iných mrazí. Mladý pár z neho chce mať v budúcnosti špičkového hráča NHL. Cesta za týmto snom však vyžaduje nesmierny tréning. Robíme pre svoje deti dosť alebo viac než dosť? Odpovede môžu slovenskí diváci*čky hľadať z pohodlia domova vďaka dlhoočakávanej online premiére jedného z najnavštevovanejších dokumentárnych kinohitov tohto roka.

„Syna majú ako projekt,” znel titulok v recenzii slovenského denníka SME, jedného z obrovského množstva článkov, ktoré počas posledných mesiacov vznikli o snímke Každá minúta života z katalógu distribučnej spoločnosti Film Expanded a z produkcie Endorfilm a Punkchart Films. V komentároch na Facebooku či pod trailerom a článkami vznikali búrlivé diskusie. Každá minúta života totiž neprináša len témy rodičovskej etiky v dobe extrémne orientovanej na výkon, no je aj polemikou o stave športovej výchovy mládeže u nás.

Divák si obraz o videnom utvára sám. Je dnešný rodič obsedantnejší ako v minulosti? Hovoríme si hokejová krajina, no aký je reálny stav športovej výchovy mladých na Slovensku, keď ju musia suplovať rodičia? Mladý pár Lenka a Michal Hanuliakovci so svojím štvorročným synom Miškom od narodenia uskutočňujú svojský experiment. Podľa kontroverznej metódy Kamevéda (komplexná multirozvojová výchova detí) od Pavla Zachu ho vychovávajú tak, aby sa z neho stal vrcholový športovec. Tomuto cieľu sa rozhodli podriadiť všetko. Ich vlastné potreby sú na vedľajšej koľaji, synovi dávajú maximum a Miško svojimi výkonmi predčí väčšinu rovesníkov. Na prvé detské kamarátstva však zatiaľ čas nemá. V jeho živote dookola tréning strieda hru, hra strieda cvičenie a cvičenie strieda tréning. Živými situáciami z rodinného života otvára režisérka Erika Hníková otázky o zmysloch výchovy a rodičovských výzvach v dnešnej dobe, orientovanej na výkon.

Šampión zblízka

„Keďže som sa v tej dobe zaoberala otázkou, ako by mal človek svoje deti vlastne vychovávať a do akej miery sa ich život dopredu formuje, tento príbeh vo mne prebudil veľkú zvedavosť. Začala som hľadať rodinu, ktorá podľa metódy pána Zachu absolvuje celý výchovný proces od začiatku. Fascinovala ma na tom možnosť sledovať ‘výchovu šampiónazblízka,” tvrdí Erika Hníková, ktorá patrí k priekopníckym postavám silnej českej Generácie Ji.hlava a vo svojej tvorbe sa dlhodobo zaoberá témami rodiny či manželských vzťahov. „U Hanuliakovcoch nie je zaujímavá len extrémna výchova a obetovanie sa pre svojho syna, ale aj ich vzájomný vzťah, rodinné zázemie a hodnoty, ktoré vyznávajú. To všetko dáva spolu zaujímavý obraz súčasnej spoločnosti,” dodala Hníková.

Film Každá minúta života diváci odteraz nájdu na streamovacej platforme DAFilms.sk v rámci predplatného ale aj vo forme jednotlivého plateného streamu. Film vznikol v koprodukcii s RTVS a Českou televizí a s finančnou podporou Státního fondu kinematografie, fondom Eurimages, programu Kreatívnej Európy MEDIA a Audiovizuálneho fondu, ktorý spolu s mestom Bratislava podporil tiež distribúciu filmu.

Link na film na webe DAFilms.sk: https://dafilms.sk/film/14011-kazda-minuta-zivota
Videopozvánka tvorcov a osobností sledovať film: https://bit.ly/3ImNHZ0
Facebook stránka filmu: https://www.facebook.com/kazdaminutazivota
Facebook stránka distribútora: https://www.facebook.com/filmexpanded
Instagram stránka distribútora: https://www.instagram.com/film.expanded/
Sekcia filmu na webe distribútora: https://www.filmexpanded.com/filmy/kazda-minuta-zivota/

Zdroj: TS