Kapela Mirai predstavuje svoj najfarebnejší album Maneki Neko. Na novom albume prekračujú hranicu popu a zostávajú prepojení s japonskou kultúrou

Kapela Mirai v zložení Mirai Navrátil, Šimon Bílý, Tomáš Javůrek a Michal Stulík má na svojom konte dva úspešné albumy KonnichiwaArigatō, za ktoré získala mnohé hudobné ocenenia vrátane ceny Anděl alebo Český Slavík.

Po dvoch rokoch predstavujú svoj doposiaľ najrozmanitejší projekt Maneki Neko, ktorý uzrie svetlo sveta už 11. 11. o 11:11 hod. večer. Fanúšikovia aktuálne najpočúvanejšej českej kapely, sa môžu tešiť na už vydané hity ako „Volám“, „Yesterday“ a na ďalších deväť úplne nových piesní.

Nový album, ktorý reprezentuje japonská mačka šťastia, bude premiérovaný na exkluzívnych krstoch 22. novembra v Prahe, 24. novembra v Brne a 29. novembra vo Frýdku Místku.

Rovnako ako na predošlých albumoch, aj tentokrát sa kapela Mirai nechala inšpirovať japonskou kultúrou, na ktorú odkazuje okrem názvu aj vizuál albumu. Prepojenie s Japonskom má na svedomí frontman kapely. „S nápadom prišla moja mama – Japonka. Podľa japonskej legendy kedysi dávno putoval zámožný pútnik Japonskom a počas búrky mu Maneki Neko zachránila život. A keďže väčšina albumu vznikla počas lockdownu, hľadali sme nejaký symbol, ktorý bude svetlom na konci tunela a východiskom,“ približuje význam Mirai. „Maneki Neko je symbolom šťastia a bohatstva. Tú mačku poznajú všetci z ázijských bistier, ale málokto vie, ako sa volá. A ešte jedna vec: Maneki Neko nemáva, ale pozýva dnu,“ dodáva s úsmevom.

Téma šťastia a pestrosť albumu potvrdzuje voľnomyšlienkárska pieseň „Openspace“, nostalgická pop-punková vypaľovačka „Tenkrát“ aj pohodové „Narozeniny“. Hlbokých citov sa naopak dotýka emotívna klavírna pieseň s názvom „Lítej“, ktorú Mirai venovali Davidovi Stypkovi. „Myslím si, že je to skvelý album, ktorý je odvážny a nebojí sa českému popu vydláždiť novú cestičku. Myslím si, že zvukovo tu aktuálne nemá obdoby,“ vraví frontman.

Autorsky je Maneki Neko dielom frontmana a producenta Ondřeja Fiedlera, ktorý celý album produkoval a s kapelou Mirai spolupracoval už niekoľkokrát. Na textoch sa spolu s Miraiom a Fiedlerom podieľali Pokáč, Jan Vávra alebo David Stypka, ktorý sa stihol zapísať na piesni „Akorát“. Maneki Nekovznikal takmer dva roky. „Prvý rok sa viac písalo a ten druhý viac nahrávalo, produkovalo a mixovalo,“vraví Mirai Navrátil.

Na album Maneki Neko sa môžu fanúšikovia tešiť v magický termín 11.11. o 11:11 večer, kedy bude album dostupný na všetkých streamingových službách. Do zákulisia príprav môžete nahliadnuť už teraz prostredníctvom YouTube Shorts, kde kapela odhaľuje detaily z nahrávania a nakrúcania albumu. Spolu s albumom Mirai vydávajú aj úplne nový merch, ktorý je k dispozícii TU.

Mirai – Volám
STREAMINGOVÉ SLUŽBY
www.instagram.com/miraimusic/
www.facebook.com/kapelamirai/
www.tiktok.com/@miraimusic

Zdroj: TS