Juraj Hnilica a jeho netypická vianočná pieseň, ktorá v sebe nesie  úprimné posolstvo zmierenia.

10.12.1901 boli udeľované prvé Nobelove ceny a jednu z nich si vyslúžil aj Jean Henri Dunant, ktorý bol ocenený za mier. Bol spoluzakladateľom Červeného kríža a práve na jeho posolstvo nadviazal spevák a skladateľ Juraj Hnilica, ktorý v tento symbolický dátum vydal svoju netypickú, vianočnú pieseň s názvom “Zmier”.

Pieseň bola nahratá počas letného koncertu, ktorý sa odohral v záhrade Slovenského národného múzea v Martine a samotná nahrávka piesne nemala ani vzniknúť, ako poznamenal tvorca videa Tomáš Bartalos. “Išlo o prídavok piesne, ktorý som nečakal. Mal som natáčať iné piesne a všetky veci som mal už zbalené.

V okamihu, keď som zistil, že ide byť ešte jeden prídavok, rýchlo som vybral kameru a niečo natočil. Netušil som, že z toho vyjde taký krásny počin.”

“Hovorí sa, že spontánne veci a okamihy sú tie najkrajšie. Táto pieseň je akousi mojou mantrou na tento rok. Celé dianie okolo nás sa mení z momentu na moment a tak aj vznikla táto skladba. Úplne nečakane a preto si ju vážim oveľa viac. Nesie v sebe moju úprimnú túžbu po lepšom svete. Svete, kde bude rozkvitať láska, porozumenie a mier. Skrz jej posolstvo by som veľmi rád aspoň malou troškou prispel k lepšiemu zajtrajšku a poprial všetkým bytostiam našej milovanej Zeme krásne sviatky.” dodal Juraj Hnilica.

 

INFO ku piesni:
Názov: Zmier LIVE
Dátum vydania: 12.12.2022
Vydavateľ: Ďurikes, s.r.o.
ISRC: SKG272200006
Autor hudba: Juraj Hnilica
Autor textu: Juraj Hnilica

Zdroj: Jozef Dančík, manažér Juraja Hnilicu