JEN HOVORKA & MAREK URBÁNEK VYDÁVAJÚ SPOLOČNÚ IMPROVIZOVANÚ TVORBU NA DEBUTE JULY 2019.

Dvojica českých hudobníkov JeN Hovorka & Marek Urbánek zaznamenala svoju nadžánrovú improvizovanú tvorbu na spoločnej nahrávke pod názvom JULY 2019. Debutový album nesúci sa na vlnách jazzu, soulu, hip hopu a progresívnej elektroniky vyšiel 25. augusta na slovenskom vydavateľstve GERGAZ.

Marek Urbánek je vyhľadávaný bubeník a stálica pražskej jazzovej scény. JeN Hovorka zase MC, beatboxer, hráč na klávesové nástroje a producent. Ich stopy siahajú do hudobných projektov ako Carpet Cabinet, En.Dru, Prago Union, Ondřej Štveráček Quartet a iné, cesty sa im pretli v kapele Zorba že ja Buddha.

Potenciál spojenia vo dvojici sa naplno prejavil pri spolupráci na scénickej hudbe pre predstavenie Berlin Alexanderplatz divadelného súboru Tygr v Tísni, ktoré si vyslúžilo nomináciu Ceny divadelní kritiky za rok 2019 v kategórii Hudba roka. Ich živé koncerty nadväzujú na koncept improvizácie a oscilujú medzi minimalizmom, hip hopom, jazzom a elektronikou.

Množstvo spoločnej improvizácie v čase medzi skúšaním predstavenia ich priviedlo k myšlienke zabookovať si v lete 2019 na pár dní nahrávacie štúdio a čaro tohto spojenia zaznamenať v podobe nahrávky. Výsledkom je album JULY 2019, ktorý tvorí desať skladieb a je celý voľnou improvizáciou. Neexistujú iné verzie skladieb, nakoľko vznikli priamo na mieste v momente spoločnej hry. Materiál sa následne mierne vyselektoval, na niektorých miestach sa donahral rap alebo ľahké postprodukčné efekty a zvuky. Jedinou komponovanou skladbou albumu je Run & Hide, na ktorej hosťuje slovenská speváčka Kristína Mihaľová.

Album sa nahrával v pražskom štúdiu Golden Hive, pod zvuk sa podpísal Mikoláš Müller. JULY 2019 vyšiel na slovenskom vydavateľstve GERGAZ a dostupný je aktuálne v digitálnej podobe na Bandcampe.

July 2019 | Bandcamp stream & download: https://gergaz.bandcamp.com/album/july-2019
JeN Hovorka & Marek Urbanek – Improvisation II.: https://youtu.be/6cwZ0PBBwno
JeN Hovorka & Marek Urbanek feat. Kristina Mihalova – Run & Hide: https://youtu.be/-JbGtAvl-P8
JeN Hovorka & Marek Urbanek – Nocturnalist’s Phlegm: https://youtu.be/xlXpoMvfauo

Zdroj: TS
Vizuál: Aneta Kučeříková