Jedna z najslávnejších operných speváčok Maria Callas sa predstaví na plátne v Kine Lumière.

V pondelok 10. decembra o 20.30 hod. sa v bratislavskom Kine Lumière v cykle Music & Film premietne film Ja, Maria Callas (2018), výnimočný dokument o grécko-americkej opernej ikone v réžii Toma Volfa. Film je obrazom profesionálneho i osobného života Marie Callas, obsahuje aj dosiaľ nezverejnené nahrávky a neznáme fakty z jej súkromia a hudobnej kariéry a speváčka sa v ňom divákom prihovára vlastnými slovami. Ide o jedinú projekciu na Slovensku.

„Pravidelní návštevníci cyklu Music & Film v Kine Lumière budú asi trošku zaskočení zmenou žánru, ale keď som videl dokument o najslávnejšej opernej speváčke všetkých čias Ja, Maria Callas, rozhodol som sa, že to bude ten najvhodnejší titul do predvianočnej atmosféry,“ hovorí o výbere decembrového filmu do cyklu Music & Film jeho dramaturg Miro Ulman. „Navyše, keď ho do slovenskej distribúcie nikto nekúpil a predstavenie v Kine Lumière tak bude jediné na Slovensku.

Maria Callas bola americká sopranistka gréckeho pôvodu, jedna z najslávnejších operných speváčok 20. storočia, ktorej kvalitu umeleckých výkonov dodnes uznávajú milovníci opery i renomovaní odborníci. Hudobní kritici vyzdvihujú jej techniku bel canto, široký hlasový rozsah a zmysel pre drámu. Vďake jej hudobnému a dramatickému talentu ju diváci prezývali La Divina (Božská). Posmrtne bola v roku 2007 ocenená cenou Grammy za celoživotný prínos a BBC Music Magazine ju vyhlásil za najväčší soprán všetkých čias.

Dokument Ja, Maria Callas odhaľuje podstatu speváčkinej výnimočnej osobnosti, ukazuje, ako sa zo skromných začiatkov v New Yorku stala zbožňovanou medzinárodnou hviezdou. Diváci sa dozvedajú o jej šťastných i náročnejších obdobiach. „Hoci Maria Callas zomrela v roku 1977, vďaka filmu rozpráva divákom svoj príbeh vlastnými slovami. Hovorí o umení, rodine, ale i milostnej zrade, a nechýba v ňom ani intímne nahliadnutie do jej obáv, strachov a depresií,“ približuje film Miro Ulman. Dokument je totiž dômyselne zložený z doteraz neznámych archívnych záberov, nezverejnených fotografií a nahrávok, osobnej korešpondencie i vzácnych zákulisných scén. „Úryvky z Callasovej osobnej korešpondencie vo filme číta herečka Fanny Ardant, známa u nás z Truffautovho filmu Žena od susedov (1981) alebo z Ozonovej snímky 8 žien (2002). Práve Ardant stvárnila aj postavu Marie Callas vo filme Franca Zeffirelliho Nesmrteľná Callasová z roku 2002, ktorý sa odohráva v posledných rokoch jej života.“

Pre Mariu Callas bol spev podľa jej vlastných slov pokusom priblížiť sa k nebesiam, kde vládne dokonalá harmónia. V speve a práci bola v každom okamihu sama sebou. Nič nerobila naoko a vždy odvádzala poctivú prácu. V závere filmu vyjadruje vďaku za priazeň, ktorú jej venovali fanúšikovia. „Chcela by som sa poďakovať svojmu publiku, ktoré mi bolo nablízku i v ťažkých chvíľach, nielen v časoch slávy. Písali mi, zbožňovali ma, rozumeli mi a väčšinou ma milovali. I za to som im veľmi vďačná. Pre svet nemám nič než vďačnosť.” Okrem Marie Callas sa vo filme objavia aj zábery viacerých osobností, sú medzi nimi napríklad Aristoteles Onassis, Marilyn Monroe, Alain Delon, Yves Saint-Laurent, John F. Kennedy, Luchino Visconti, Winston Churchill, Grace Kelly a Liz Taylor. Odznejú v ňom aj árie z diel Giacoma Pucciniho Madame ButterflyTosca, Giuseppe Verdiho Sicílske nešpory, MacbethLa Traviata a Vincenza Belliniho – Sonnambula.

x x x

Pravidelný hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumière s mesačnou periodicitou od júna 2013. Vstupenky na projekciu filmu Ja, Maria Callas (2018) si je možné rezervovať alebo zakúpiť za 6 €/5 € na https://www.kino-lumiere.sk/stranka-8409/film-284288 alebo v pokladni kina, ktorá je otvorená denne 30 minút pred začiatkom prvého predstavenia.

FB event a profil cyklu Music & Film:
https://www.facebook.com/events/354567455120966/

Viac informácií a program Kina Lumière:
https://www.kino-lumiere.sk/

FB profil Kina Lumière:
https://www.facebook.com/kinolumiere/

Zdroj: TS