Jeden z nejvýraznějších písničkářů poprvé v Praze. Kevin Morby oslní MeetFactory.

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, který je v současnosti označován za jednoho z těch nejlepších, přijíždí s novým albem Oh My God poprvé do Prahy a smíchovské továrny 5. listopadu 2019.

Náboženství nás všechny obklopuje, říká Kevin Morby. Jde o univerzální jazyk, v němž se skýtá hluboká krása. Neokázalý, uvěřitelně procítěný, takový je na jeho aktuálním albu Oh My God (2019). To současně není o Bohu, ale o pohledu na lidskou zkušenost zvenčí, z hlediska náboženství. Promlouvá jazykem exaltace, provází jej gospely, na přebalu za velkolepě vysázeným názvem alba sedí nahý, s malbou svaté Cecilie nad sebou. Přesto nic z toho zde nezavání ironií či falešným sentimentem.

Když završil turné ke svému přechozímu City Music (2017), vrátil se do Států, kde našel svůj domov v plamenech – obrazných i doslovných. Rozešel se s partnerkou, Trump se dal na cestu stát se prezidentem, lesy okolo hořely. „Měl jsem pocit, že nedokážu vypnout hlavu. Nemohl jsem svět okolo vypnout,” svěřuje se pro časopis Fader. Boha ani víru nenašel, provází jej ale od malička, kdy si na uklidněnou odříkával modlitbu. Aktuální, pořadově páté album Oh My God je takto vyjádřením nejednoznačnosti, rozpolcenosti, je tázáním spíš než odpověďmi.

Jestliže jeho Singing Saw (2016) se neslo LA, předchozí album bylo procházkou New Yorkem, to současné je poklonou místu, v němž dokážeme existovat jen tak napůl. „Uhranula mě myšlenka, že žijeme pod počasím. V letadle jste v bezpečí od lidstva. Nad mraky je vždycky slunečno,” říká. V současnosti má Kevin Morby sice něco málo přes třicet, na cestě je už ale léta. Ještě než byl dospělý, byl na evropském turné s kapelou Woods. Od té doby vydal pět sólových alb a s každým dalším stvrdil svou pozici jednoho z nejvýraznějších písničkářů dneška, řadícího se směle vedle jmen jako Cass McCombs, Kurt Vile či Deerhunter.

Morbyho uvede Bedouine, vlastním jménem Azniv Korkejian, písničkářka s kořeny v Sýrii usazená v L. A. Její tvorba vychází ze sedmdesátkového folku, který je přetvářen pro dobu globálního popu. Truchlé kouzlo jejího Bird Songs of a Killjoy (2019) spočívá v neskutečném klidu, jako když bouřku sledujete z bezpečí domova. Vedle něj ve smíchovské továrně také poprvé v Praze. V úterý 5. listopadu bude na pódiu tucet růží a v MeetFactory se rozhostí nadpozemský klid.

kevinmorby.com
kevinmorby.bandcamp.com
bedouine.bandcamp.com
thefader.com/kevin-morby-oh-my-god-interview
echoprime.cz/o-bohu-i-bez-neho

Vstupenky:
350 Kč na meetfactory.cz
350 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
450 Kč na místě

Zdroj: MeetFactory