Janais prichádza na Vianoce s nádhernou rusínskou baladou: „Hudba hovorí jazykom, ktorému rozumieme všetci.“

„Pri nahrávaní piesne v štúdiu mal každý z nás zimomriavky. Už pri tvorení na nás vplývala veľmi emotívne. Ako prvá počula hotovú skladbu moja mama a po lícach jej tiekli slzy. To ma utvrdilo v tom, že sme ju nahrali dobre,“ tvrdí o svojej sviatočnej novinke slovenská speváčka Janais.

Má názov Prečistaja Diva a od mainstreamových vianočných skladieb, ktoré sa každoročne vracajú späť do našich uší, je na prvé počutie iná. Nezaznejú v nej roľničky, nemá chytľavý refrén, pravdepodobne si ju mnohí z vás nebudú vedieť spontánne zaspievať a vo videoklipe už vonkoncom neuvidíte vianočný stromček, darčeky, sýtu večeru a rozvetvenú rodinu pri jednom stole. Napriek tomu má veľký potenciál chytiť vás za srdce a stať sa presne tou vianočnou skladbou, ktorá vás zasiahne v tej najčistejšej i najemotívnejšej forme. „To je presne to, niekedy stačí precítiť emóciu piesne. Hudba hovorí jazykom, ktorému rozumieme všetci. No pre lepšie pochopenie odkazu pesničky sme pod YouTube video uverejnili rusínsky text, aj jeho preklad do slovenčiny,“ tvrdí Janais. Pýtate sa, prečo si vybrala práve rusínsky jazyk, hoci dlhé roky žije v našom hlavnom meste?

Návrat ku koreňom

„Som východniarka zo Šariša, priame väzby na Rusínov nemám, no odmala sa u nás spievali, okrem šarišských, aj rusínske piesne. Už ako dieťa ma zaujali svojou clivotou a emotívnosťou. Ja vlastne celý svoj život inklinujem skôr k pomalým a melancholickým piesňam,“ prezrádza speváčka, ktorej sa dostalo veľkej cti a spievala dokonca pred Pápežom počas jeho tohtoročnej, septembrovej návštevy Slovenska. I keď sa jej splnil sen, zároveň prezrádza aj ďalšiu zo svojich kariérnych ambícií: „Rusínske piesne sú krásne a silné, no zatiaľ ide o priveľké sústo. Ak pozbieram odvahu, raz by som rada nahrala album folklórnych piesní v menej tradičných aranžmánoch. Doteraz som nahrala 3 rusínske piesne, Poľana Poľana, Spi, Isuse, spi a najnovšiu Prečistaja Diva. Určite by boli jeho súčasťou.

Miesto Islandu Záhorie

Novinku Prečistaja Diva sprevádza pútavý videoklip, ktorý nepochybne znásobuje čaro celej skladby. Hoci pôvodná vízia sa minimálne v lokáciách a poveternostných, lepšie povedané snehových podmienkach líšila, výsledok je vďaka režisérovi klipu Michalovi Lehockému priam dychvyrážajúci. Môj manžel mal sen: ísť natáčať na Island alebo niekde, kde budú krásne hory a veľa snehu. No v momentálnej situácii sme sa uspokojili so Záhorím. Na Šraneckých pieskoch som bola viackrát, no na Jelenej skale po prvý raz. Bola to nádhera. Hodinu sme kráčali peši, niesli si veci na rukách a hore na skale sme veru aj poriadne premrzli. Chalani boli v zimných bundách a čiapkach, ja skôr naľahko,  v 6 – 7 °C. Môj muž cestou domov priznal, že nikdy v živote ma tak neľutoval,“ usmieva sa dnes pri tejto spomienke naša hudobná stálica.

Vianočná nálada trochu inak

„Myslím si, že Prečistaja Diva dokáže chytiť za srdce väčšinu poslucháčov. Závisí od toho, čo aktuálne robíte. Pri pečení, upratovaní či tancovaní s deťmi v obývačke si tiež cez sviatky pustíme Last Christmas alebo Mariah Carey. Janais netají, že potom však prídu chvíle, keď si v tichu zapne pieseň ako je táto – hlbokú, tajomnú, s dôležitým posolstvom. „Áno, od veselých vianočných šlágrov má ďaleko, no vo svojej podstate je to pieseň s radostným textom. Nahrali sme ju v Basem3nt studio u Vlada “Randyho” Gnepu. Za podmanivý klavír môže Martin Husovský (Komajota), éterickú flautu nahral Peter Luha a dievčatá zo ŽSS Milpošanka prekrásne naspievali zborový spev,“ vymenúva ľudí, ktorí podstatnou mierou prispeli k dojímavému výsledku. 

Skromné prianie do nového roka

Janais sa považuje za realistku, preto priveľké očakávania do nasledujúcich mesiacov nemá. No i ju, rovnako ako stovky ďalších umelcov mrzí, ako to v kultúrnom sektore v súčasnosti vyzerá. „Je mi ľúto, že nehráme koncerty, že necestujeme. Táto pandémia už trvá tak dlho, že žiadne veľké veci neplánujem. Piesne aj klipy nahrávame podľa našich možností, a to časových i finančných. Ak tých piesní raz bude dosť na nový album, radi ho vydáme. Taktiež ma trápi, že sme málo s priateľmi, s rodinami, že naše deti prestali chodiť na návštevy k spolužiakom. Veľmi si prajem, aby sa to v novom roku zmenilo, a aby sme sa opäť viac tešili zo života.“ Dovtedy si, podľa vlastných slov, bude spríjemňovať čas aspoň krásnou hudbou…

O piesni…

Skladba opisuje prvé Vianoce. Hovorí o Márii, ktorá nad ránom porodila Krista, a ako mu traja králi na úsvite niesli dary. Nás ostatných vyzýva ísť sa mu s čistým srdcom pokloniť. V kresťanských cirkvách východného obradu sa s Vianocami spája čierna farba, preto je aj speváčkina vizáž v klipe prispôsobená danému zvyku. Už pri narodení Ježiša totiž čierna farba vyjadruje to, čo bolo predpovedané. A síce, že napokon za nás obetuje vlastný život. Pesnička v sebe nesie posolstvo nádeje – koniec koncov presne tak, ako aj blížiace sa vianočné sviatky.

www.janais.sk
www.facebook.com/janais.sk
www.instagram.com/janais.music
www.youtube.com/janaissk

Zdroj: TS