Jameson Zone: Rozhovor Tata Bojs!

1. Vaším nejnovějším počinem je DVD Ležatá Letná. Křest proběhl loni v říjnu v  Sasazu. Co obsahuje?  Můžeš nám ho nějak přiblížit?
Je to po Nanotour v pořadí naše druhé živé DVD. Na křest alba Ležatá osmička jsme se chystali dlouho a přišlo by nám škoda takovou událost nezaznamenat. Myslím, že se na DVD Ležatá Letná tentokrát podařilo dosáhnout o něco živějšího, autentičtějšího a také syrovějšího záznamu. A to platí pro zvuk i obraz. Velký dík za to patří divákům, kteří vytvořili skvělou atmosféru a režisérovi Ondřejovi Urbancovi a produkci ManaWorld, kteří to měli celé na starosti. V bonusech se pak dají najít tři písně, které se nám do hlavního záznamu nevešly a aktuální videoklipy vztahující se ke křtěnému albu. Homo Demo – zde pouze ve 2D verzi, Opakování – první klip k prvnímu singlu a animovaný klip k písni Usínací.

2. Držíte jeden český primát – první český 3D videoklip. Kdo přišel s nápadem natočit klip k písni Homo demo ve 3D?
Trochu se o tom vedou spory (smích). My si myslíme, že s tím přišel režisér Šimon Šafránek a Šimon zase říká, že to byl kameraman Zbyněk Kunc. Tata Bojs sice mívají hodně bláznivý nápady, ale klip ve 3D s rozpočtem okolo tři čtvrtě milionu bylo i na nás moc (smích).

3. K dispozici jste měli techniku slavného režiséra Ridleyho Scotta, který s ní realizoval svůj akční snímek Prométheus. V čem se natáčení touto technologií liší od klasického a jak na natáčení vzpomínáš?
Já myslím, že právě natáčení touto technikou by se dalo označit jako to klasické. Všechny ostatní způsoby, jak mi bylo vysvětleno, jsou lidově řečeno “bastly”. V podstatě se dá 3Déčko natočit i na dva foťáky připevněné na klacku a taky se to tak hojně provádí a já na tom nevidím nic špatného. Ale kluci si chtěli zkusit, jak se to dělá “správně”. Nutno říct, že bez značné pomoci našeho technologického partnera – pro tento projekt firmy Samsung a produkce Caviar by se žádnej klip s technikou pana Scotta uskutečnit nemohl. Na natáčení máme všichni hezký vzpomínky. Byl to, myslím, největrnější letní den a my celý den balancovali na střeše budovy bývalého Federálního shromáždění dnes Národního muzea. Ani nechci domýšlet, co by se stalo, kdyby se nám hlavní pětimetrová rekvizita, představující něco mezi vesmírnou lodí a Noemovou archou, utrhla z jištění a zjištění, že odlétla dolů na magistrálu, by bylo vskutku nemilé (smích).

4. Vaše koncerty nejsou jen hudební produkcí. Vždy se pokoušíte fanoušky překvapit něčím novým. Naposledy u turné ležatá osmička to byly 3D projekce. Předpokládám, že to máš na svědomí ty…?
To sice ano, ale musím upřesnit, že se nejednalo o 3D projekce. Na turné Ležatá osmička jsme měli projekce pouze 2D. Ale pro zmiňovaný koncert  v Sasazu jsme zkusili vytvořit na podiu iluzi ještě hlubšího prostoru. Jakoby takový 3D efekt. Používaly se dva typy led projekčních systémů, kapela byla  v určitých momentech uprostřed mezi nimi a tím vznikal onen 3D efekt.

5. ..a teď osobní otázka. Jsi zpěvák, bubeník, výtvarník, sochař. Čím se cítíš nejvíc?
Cítím se býti člověkem zkušebním neboli Homo Demo!

6. Kapela Tata Bojs se od roku 1988 trochu změnila. Z původní sestavy jsi zůstal pouze ty a Mardoša (Marek Huňát), neměli jste někdy chuť  s tím seknout?
Fungování skupiny Tata Bojs je založené na přetrvávajícím přátelství právě nás dvou. Pokud by to nefungovalo, nebudou existovat ani Tata Bojs

7. V letošním roce Tata Bojs slaví 25 let od svého založení. To je věk, kdy se člověk začíná brát vážně. Bude to i váš případ? Plánujete nějaké oslavy? Turné, vydání alba…
Brát vážně? …to zní strašidelně. Doufám, že k tomu nedojde (smích). Říkali jsme si, že na tuto skutečnost lze reagovat dvěma způsoby. Buď to ututláme a budeme dělat jako že nic anebo přiznáme barvu a půjdeme s tím strašným číslem ven. Zvolili jsme variantu číslo dvě. Chystáme velmi nestandartní koncertní letní turné po festivalech se speciální scénou, kterou jsem před chvílí popisoval. Projekce budou v pohybu a efekt bude hluboký až trojrozměrný (smích). Celé jsme to nazvali TATA/BOJS 25LET CYKLACE aneb Tour Domácí. Toto bláznivé turné bude mít v průběhu léta 2013 pouze 10 zastávek na větších i menších festivalech a v Praze chystáme před začátkem prázdnin jeden velký samostatný open air.

8. Loni jste slavili svátek svatého Patrika úspěšným koncertem v rámci Jameson zone v Roxy. Jak se těšíš na letošní oslavu 16.3.?
Na loňský ročník vzpomínáme s nadšením. Myslím, že se podařilo v Roxy rozvířit tu pravou klubovou atmosféru. Skutečně jsem něco podobného nečekal, stejně tak jako jsme nečekali, že budeme po roce k hraní na Jameson Zone znovu přizváni. To nás potěšilo dvojnásob. Doufám, že i 16. 3. 2013 v Roxy zůstane laťka minimálně stejně vysoko.

Zdroj: Organizátor