Invalidovna Open – nový prostor pro kulturu i sousedské akce.

Národní kulturní památka Invalidovna v Praze – Karlíně se opět probouzí k životu. Po dlouhých letech opuštěnosti a chátrání se tato výjimečná barokní stavba otevírá kulturním, sousedským a společenským aktivitám. V úterý 7. května 2019 odpoledne zahájí spolek Iniciativa pro Invalidovnu pop – up projekt Invalidovna Open. Během následujících šesti měsíců rozezní západní křídlo Invalidovny a přilehlou část zahrady hudební, divadelní a taneční představení, přednášky, besedy, diskuze, workshopy, umělecké instalace i rezidence.

Pražská Invalidovna vznikala v letech 1731 – 1737 dle projektu významného architekta českého baroka Kiliána Ignáce Dientzenhofera za účelem vzniku útulku pro válečné vysloužilce a jejich rodiny. Roku 2017 byla zařazena na seznam Národních kulturních památek a v loňském roce přešla pod správu Národního památkového ústavu, který plánuje její celkovou rekonstrukci.

„Vzhledem k tomu, že samotné přípravy plánů rekonstrukce potvrvají několik let, tak se NPÚ rozhodlo podpořit myšlenku dočasného využití části Invalidovny a zapůjčit dočasně západní část budovy a přilehlou zahradu spolku Iniciativa pro Invalidovnu, který bude koordinovat postupné naplnění Invalidovny kulturně společenskými aktivitami. První pozvolná zkušební sezóna dočasného využití je naplánovaná na období květen až říjen 2019. Společně věříme, že se oživení Invalidovny podaří a Invalidovna se stane živoucím srdcem Karlína sloužící široké veřejnosti.“ dodává Ludmila Vacková, předsedkyně Iniciativy pro Invalidovnu.

Iniciativa pro Invalidovnu je sdružení profesionálů z oblasti městského rozvoje, umělecké produkce, komunikace, marketingu a managementu. Vznikla v roce 2016 za účelem vyjádření společenského protestu proti privatizaci objektu karlínské Invalidovny.

V rámci Grand Openingu, 7. května 2019, vystoupí senegalský hudebník Omar Ka, servírující eklektickou směs reggae, mbalax, funky i afrobeatu, industriálem, postpunkem a country kořeněná Nauzea Orchestra, Aid Kid se svým DJským setem, slovenské kytarové duo Rastislav Kašiar a Tomáš Vaško, polský improvizátor Horsy nebo pražští Jarda Mayer Band a Střešovická Kramle.

Svou tvorbu představí formou instalací výrazné osobnosti současné české a zahraniční výtvarné scény a scénografie – Petr Písařík, Michal Cimala, Jakub Nepraš, Michal Pustějovský, Tetsu Ohnari, projekt 3Kurátorky, Vladimír Turner, Paul Chaney, Dragan Stojčevski nebo Mark Paul Divo.

Návštěvníci se mohou těšit na netradiční improvizační hudebně – taneční představení Moving orchestra ansámblu CreW Collective, kdy tanečníci a hudebníci v různých formacích oživují veřejný prostor společnými intervencemi. Volně se přemisťují a přeskupují, obydlují známá i neznámá místa, osvěžují kontexty a vytvářejí nové vazby mezi divákem a místem. 

V zahradě je připraveno již od 14 hodin představení pro děti Golem Studia Damúza,  a do časů vzniku Invalidovny se budete moci přenést barokními kostýmy fotografky a scénografky Zlatuše Müllerové.

Během odpoledne budou probíhat komentované prohlídky zajišťované Národním památkovým ústavem. Chybět nemůže občerstvení, o které se postarají kavárna Divoké matky, food truck Salt’n’Pepa Kitchen a bar Centrála.

Projekt znovuoživení Invalidovny probíhá ve spolupráci s Národním památkovým ústavem,  pod záštitou radní pro kulturu MHMP MgA. Hany Třeštíkové, která se zúčastní slavnostního otevření v 19 hod. Finančně podpořil Invalidovna Open Magistrát HMP a Metrostav a.s.

Realizátoři a partneři projektu: Iniciativa pro Invalidovnu z.s., Studio ALTA z.ú., Prázdné domy z.s., Karlín sobě z.s., Divoké matky z.s. a AV62 Urban development & Consulting Ltd.

FB event: www.facebook.com/events/904683276560426
http://iniciativaproinvalidovnu.cz/

Zdroj: Anna Mašátová