Hypnotická oslava. Omar Souleyman ze Sýrie přichází s láskou do MeetFactory.

Od hraní na syrských veselkách přes kamery Boiler Roomu a světové festivaly až k vám domů. Volejte 1–844–YES–OMAR, najměte si svatebního zpěváka. To je stále aktuální nabídka Omara Souleymana, který před pár lety uhranul i smíchovskou továrnu. Svou euforickou, optimismem prostoupenou party ji zasáhne 25. května 2019.

Přijmete-li takovou nabídku, zaručeně předstoupí oblečen v tradičním oděvu, róbě zakrývající ruce i nohy, s pokrývkou hlavy a tmavými brýlemi na očích. Pomalu se projde, provede své typické pohyby rukou. A především: nechá linout melodie rozkročené mezi world music a klubovou hudbou. „Vychází z prostředí, z něhož pocházím – Kurdové, Asyřané, Arabové, všechny kultury jsou v ní zastoupeny,” uvádí zpěvák ke své tvorbě a ingrediencím svých hitů.

Posledně v MeetFactory, během narozenin Radia Wave, šlo o energickou taneční party rozkročnou mezi západem a východem, při níž se tradiční syrské dabke a irácké lidové choubi mísilo se západními syntetizátory. Monotónní, technem nasáklou popovou divočinu, s jejíž produkcí mu ve studiu napomáhali Four Tet, Modeselektor, Legowelt či Gilles Peterson. Souleyman v továrně představoval dokonalou atrakci, čistou euforii, slovy Full Moonu „zážitek, trochu kýč a magořinu, ale skvěle fungující”. Už tehdy měl za sebou zpěvák řadu úspěchů i na Západě – Björk jej vyzvala remixovat své album Biophilia, vystoupil na Glastonbury anebo při udílení Nobelovy ceny…

Nezpívám ani tak pro Araby či Evropany, zpívám jen a pouze ve jménu lásky, měl jednou říct Souleyman. V tomto duchu se nese jeho poslední To Syria, With Love (2017), vydané u vydavatelství Mad Decent. Na stále aktuálním albu tento bavič ve vyhnanství ztělesňuje hlas uprchlíků, kteří se chtějí vrátit – hlas unavený, leč plný naděje. Jde o emocionální zprávu, která nechává politiku stranou, nabízející pohled na Sýrii s bolestí v srdci.

V rodné domovině začínal na svatbách, narozeninách či křtech. Z těch vystoupení dal oslavujícím přes 500 kazet se záznamem jejich dne, jež samovolně dobývaly tamní region, na YouTube z nich umístil pár autentických propagačních videí, která jeho návykovou, nakažlivě optimistickou show dostala do světa. A ať už se svět zmítá v nekonečné válce, Omar Souleyman lásku zprostředkovává všem bez rozdílu. Jedním z těch míst, kde ji bude šířit, se opět stane smíchovská továrna, v níž vystoupí v sobotu 25. května.

meetfactory.cz/omar-souleyman-sy
omarsouleyman.bandcamp.com
facebook.com/OmarSouleyman2

Předprodej:
290 Kč na meetfactory.cz
290 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
350 Kč na místě 

Zdroj: MeeFactory