Herci a speváci predávali perníkové bábätká, pomohli tak nechceným deťom z Hniezd záchrany!

Katka Brychtová, Karin Haydu, Thomas Puskailer, Lenka Šóošová, Lera Rakárová a Roman Volák predávali na vianočných trhoch perníky! Známi herci a moderátori chodili pomedzi ľudí na Hlavnom námestí a ponúkali medovníkové bábätká. Spevák Thomas Puskailer si dokonca nechal vydražiť vlastné rukavice! Vyzbieralo sa 1 340 eur a všetky získané finančné prostriedky poputujú na projekt Hniezdo záchrany, ktoré sa budú budúci rok modernizovať.  Charitatívnu akciu zorganizovala už desiatykrát predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.

Známe osobnosti, krásna vianočná atmosféra a pomoc nechceným deťom. Tak vyzeral 10. ročník charitatívnej akcie na pomoc opusteným bábätkám v Hniezdach záchrany. Jedinečné podujatie zorganizovala predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených a iniciátorka Hniezd záchrany na Slovensku Anna Ghannamová. Perníky v tvare bábätiek tentokrát ponúkali herečka Katka Brychtová, moderátorky Karin Hajdu a Lenka Šóošová, speváčka Lera Rakárová a mnohonásobný majster sveta v karate Roman Volák. Na pódiu na hlavnom námestí v Bratislave k tomu zaspieval obľúbený spevák Thomas Puskailer, ktorý tiež predával perníkové bábätká.

„Som veľmi rád, že som mohol prispieť k tejto skvelej akcii. Veľmi sa ma dotkla štedrosť ľudí na hlavnom námestí v Bratislave. Stretol so množstvo ľudí, ktorí si ochotne kúpili medovníkové bábätká, mal som možnosť osobne sa s nimi porozprávať a dokonca sme sa spoločne fotili. Na vianočných trhoch bola  vynikajúca atmosféra, som veľmi rád, že sme mohli trošku pomôcť nechceným deťom z Hniezda záchrany,“ neskrýval radosť Thomas Puskailer.

Akciu moderoval Richard Vrablec, ktorý zvýšil sumu za predané bábätká dražbou produktov od sponzorov. Dokonca Thomasa Puskailera nahovoril, aby do dražby venoval svoje rukavice! Dve dražiteľky sa za odmenu s Thomasom odfotili. Do dražby prispela svojou knihou „Napečte si šťastie“ aj Katka Brychtová. Už tradične magistrát hlavného mesta Bratislavy poskytol pódium a ozvučenie na túto akciu zadarmo.

„Vždy, keď mám možnosť pomôcť, pomôžem. Zvlášť, keď ide o deti, či ženy s ťažkým osudom. Toto bola úplne super akcia, pretože behať v dave ľudí na vianočných trhoch a predávať bábätka pôsobilo prvotne celkom absurdne, kým som teda vysvetlila, že bábätka sú perníkové a že každý cent ide na projekt Hniezdo záchrany. Ľudia sú rôzni. Mnohí radostne a ochotne prispeli. Všetkým som vždy popriala požehnané a radostné sviatky. Som rada, že sa nám podarilo vyzbierať peniažky, ktoré pomôžu tam, kde naozaj treba,“ vyznala sa speváčka Lera Rakárová.

Moderátorky Lenka Šóošová a herečka Karin Haydu patria medzi doteraz najpravidelnejšie účastníčky tejto už tradičnej charitatívnej akcie. Karin Haydu je pri nej od samého začiatku. Aj tento rok vyzbierala najvyššiu sumu.

„Niekoľkokrát som vyzbierala najviac peňazí, ale to vôbec nie je podstatné. Rada pomáham združeniu Šanca pre nechcených. Nie je mi ľahostajný osud novorodencov,  ktorí len čo prídu na svet, musia bojovať o prežitie a o lásku. Malo by to byť trošku inak. Je mi to veľmi ľúto, že sa to ešte dnes v 21. storočí deje. Vždy lepšie, keď tieto deti končia v Hniezdach záchrany, akoby mali končiť v košoch. Som veľmi rada, že som mohla prispieť svojou troškou. Ľudia sú veľmi štedrí, ak by náhodou aj neboli, ja sa nedám odbiť, a presvedčím ich, že peniaze putujú transparentne na dobrú vec,“ tešila sa herečka Karin Hajdu.

Z iniciatívy občianskeho združenia Šanca pre nechcených existujú od roku 2004 na Slovensku Hniezda záchrany – verejne prístupné inkubátory, kde je možné anonymne odložiť nechceného novorodenca. Postupne ich za pomoci sponzorov a finančných príspevkov jednotlivcov zriadili 20 po celom Slovensku a dodnes sa v nich našlo 61 detí. Naposledy Tomáško v košickom hniezde, ku ktorému sa vrátila vlastná mama. Návrat biologickej matky k takémuto bábätku je výnimočný. Väčšina detí z hniezd je adoptovaná do nových rodín.

„Pre občianske združenie Šanca pre nechcených je dôležité podporovať takéto podujatia a zviditeľniť ľuďom Hniezda záchrany, pretože každý rok vyrastie nová generácie mladých žien, ktorá môže mať problém s nechceným tehotenstvom. Do dnešného dňa sa v Hniezdach záchrany podarilo nájsť a zachrániť 61 bábätiek. Od vzniku Hniezd záchrany klesol počet nájdených mŕtvych novorodencov z priemerných 10 detí na v priemere 2,“ uzatvára predsedníčka občianskeho združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.

 Zdroj: NK Factory