Gin Game – herecký koncert dvoch legiend, Milana Kňažka a Jiřiny Bohdalovej v pražskom Divadle Na Jezerce.

Herec Milan Kňažko sa po úspešnej monodráme Shylock, za ktorú získal prestížnu Cenu Thálie, opäť vrátil do pražského Divadla Na Jezerce. Po boku českej herečky Jiřiny Bohdalovej tam naštudoval tragikomédiu Gin Game, v ktorej sa kartová hra stáva metaforou života. Text amerického dramatika, držiteľa Pulitzerovej ceny Donalda L. Coburna, režíroval Radek Balaš. Obe legendy – slovenského a českého herectva – tvrdia, že to je jedna z najnáročnejších inscenácií, akú kedy skúšali. Premiéra sa uskutoční 5. februára 2020.

Postava Wellera, ktorú hrám, v jednej situácii hovorí:Ak niekto tvrdí, že Gin je hra, kde záleží iba na šťastí, vôbec nevie, o čo v tej hre v skutočnosti ide.“ Myslím, že to platí aj o živote,” povedal Milan Kňažko, ktorý ešte do leta minulého roka hrával v Divade Na Jezerce Shylocka a v januári 2019 mal premiéru Horskej dráhy v Divadle Bolka Polívku v Brne.

Fonsie (Jiřina Bohdalová) je v domove pre seniorov tri týždne a na nový život si nevie zvyknnúť. Weller (Milan Kňažko) je tam už pár mesiacov, no za sebou má niekoľko podobných zariadení. Navrhne Fonsie, aby si s ním zahrala kartovú hru Gin. Zatiaľ čo on má s ňou bohaté skúsenosti, ona má zo začiatku len šťastie. Postupne si k sebe nachádzajú cestu a práve táto hra im pomáha prekonať úzkosť a osamelosť.

Divadelná hra, za ktorú americký dramatik získal v roku 1978 prestížnu Pulitzerovu cenu, ponúka hercom vynikajúce príležitosti a zvraty, ktoré potvrdzujú tragikomičnosť textu. Premiéru mala v roku 1976 v Los Angeles, na Broadwayi sa po prvý raz dostala o rok neskôr s Humom Cronynom a Jessicou Tandyovou v réžii Mikea Nicholsa (v roku 1981 preniesli inscenáciu na filmové plátno) a ďalej sa dostala do sveta, aj mimo kontinent.

Aktuálne má Milan Kňažko v repertoári: Horskú dráhu (2019) v Divadlo Bolka Polívku v Brne, hosťujúcu inscenáciu Klamstvo (2017) a v Štúdiu L+S Na fašírky mi nesiahaj (2010), Rybárika kráľovského (2010). V decembri minulého roka vydal knihu S otvorenými očami.

Zdroj: TS