Generace Rap – talkshow o rapu, která nemá limity.

Tři generace, rap, jeho minulost, budoucnost, vývoj v Čechách i na Slovensku. Přesně o tom je první rapová talkshow v Česku s názvem Generace Rap, s kterou přichází Red Bull. Jak se nahrával rap v 90. letech? Kolik desek interpreti prodali? Jak vnímají současnou rapovou kulturu a používá mladá generace ještě slovo hip hop? O tom a o dalších tématech si povídal moderátor Homer s Rytmusem, Indym, Smackem, Dollar Pryncem, STEINEM27 a Calinem. Celý úvodní díl je k vidění pouze na RedBull.cz.

Red Bull Presents: Rap Generations

Red Bull spojil síly s mladým režisérem Janem Strachem, který už ve svých 22 letech je mezi rapery vyhledávaným tvůrcem hudebních videoklipů, a společně představují nový a v českém prostředí zatím neprobádaný formát – první rapovou talkshow s názvem Generace Rap. Jde o protnutí tří generací raperů, z nichž každý se věnuje trochu jinému stylu, ale mají jedno společné – žijí rapem. Show moderuje slovenský moderátor Homer, který má na kontě nespočet rozhovorů, podcastů a recenzí o rapu. Do pilotního dílu si pozval Rytmuse, Smacka a STEIN27, jejich hosty byli navíc Indy, Dollar Prync a Calin.

O rapu ze všech stran

Hlavní myšlenkou talkshow je diskutovat o aktuálních trendech v rapové branži, o vývoji rapu nejen v českém a slovenském prostředí, ale i v zahraničí, odkrýt zákulisí, přiblížit záčátky i současnou tvorbu pozvaných hostů. Samotnou diskusi zpestřuje promítání archivních materiálů, fotek a otázkový rozstřel,  který se týká konkrétních faktů a čísel. V prvním díle tak zazní názory na to, proč se teď točí čím dál kratší videa k trackům, jestli mají mít alba jasnou message nebo proč se rap už nebere za underground. 

Red Bull Presents: Rap Generations

Režisér Jan Strach o projektu sám říká: „Projekt Generace rap mi dával smysl od začátku, jelikož pracuji převážně s rapovými interprety. Rozhodli jsme se zapojit tři rapové generace a kromě lehké edukace lidí jsme pozorovali, jak se od sebe interpreti navzájem učí a předávají si poznatky z minulosti či současnosti. Musím říct, že to pro mě bylo náročné, poprvé vést takovou debatu. Nicméně jsme to s Homerem zvládli a doufám, že vás finální dílo bude bavit. Věřím, že do budoucna budeme moct obměnit sestavu a podívat se na další vhledy do rapové scény.“ 

Pilotní díl talkshow se natáčel v ateliéru v Klecanech. Scéně dominují tři kožené pohovky pro hosty a chlupaté křeslo pro moderátora. Atmosféru dotváří poličky s artefakty, které k rapu neodmyslitelně patří – vinyly, oblečení, tenisky či boomboxy. 

Red Bull Presents: Rap Generations

Představení prvních hostů

Rytmus – Už v 90. letech definoval hip hop na Slovensku. Svůj první viditelnější zářez měl na komplikaci Zvuk ulice, pak spoluzaložil legendární uskupení Kontrafakt, které patří k nejvýraznějším rapovým skupinám na slovenské i české scé. Albem Bengoro (2006) odstartoval svou sólo dráhu, která mu vynesla pět platinových studiových desek. Patří k nejslavnějším rapperům na Slovensku i v Česku.

Red Bull Presents: Rap Generations

Smack – Proslavil se jako člen nekompromisní skupiny Iscream Boyz, která českému publiku přes dva zásadní mixtapy v letech 2007 a 2008 přiblížila progresivní žánr grime. V roce 2012 vydal první sólové studiové album 2051, teď má na kontě pět vlastních desek, dvě ceny Anděl v kategorii hip hop a ceněné spolupráce s britskými umělci jako P-Money či Marger. Je nejznámějším grimovým umělcem v Česku.

Red Bull Presents: Rap Generations

STEIN27 –I když má na kontě zatím pouze jedno sólové album Teorie pádu (2020), patří mezi nejrychleji rostoucí rappery nové generace. První tracky, zpravidla smutnějšího a temnějšího charakteru, začal vydávat v roce 2017 a na digitálních platformách čítá miliony poslechů. Je součástí brněnské bandy Rychlí kluci s obrovskou rapovou budoucností.

Red Bull Presents: Rap Generations

Indy – Legenda české scény známá především z počátků českého hip hopu. K rapu se dostal skrze graffiti, ze kterého vzešly další tuzemské ikony. Například DJ Wich, s nímž založil úderný tandem Indy & Wich. Ten byl svého času spolu s PSH nejposlouchanější skupinou v Česku. Na kontě má desky My 3 (2002) a Hádej kdo (2006).

Red Bull Presents: Rap Generations

Dollar Prync – Pokud je stále relevantní spojení „být real“, je to právě on, který definici této rovnice maximálně naplňuje. Začal nahrávat doma na sluchátkový mikrofon někdy okolo roku 2009, pak vystřelil s hitem Hul skéro a jeho čiště pouliční, undergroundový styl díky deskám Jeb System a Jeb System 2 začal nabírat na obrátkách. Je klukem ze Smíchova, ale žije v Anglii.

Red Bull Presents: Rap Generations

Calin – Zástupce rostoucí brněnské scény s moldavskými kořeny. Zatím nemá žádné sólo, na druhou stranu má několik veleúspěšných singlů, díky nimž se dostal do povědomí mladých posluchačů. Je představitelem alternativního R&B okořeněného o moderní rap. Mezi jeho nejzásadnější track patří Růže se Steinem27.

Red Bull Presents: Rap Generations

Celý díl je k vidění na webové stránce RedBull.cz. Pokračování talkshow se plánuje na jaro 2021.

Zdroj: Red Bull