Fúzie Zuzany Mikulcovej podporuje aj Dan Bárta.

Speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová spolupráci so zahraničnými umelcami pripravuje nový album. Projekt Fúzie je audiovizuálna umelecká reflexia na súčasnú spoločenskú situáciu v otázkach národnostných menšín a narastajúceho extrémizmu a rasizmu. Hudbou ako najuniverzálnejším dorozumievacím jazykom chce búrať pomyselné hranice a spájaním a spoluprácou umelcov vytvoriť nielen hudobnú, ale aj ľudskú a spoločenskú fúziu rôznych kultúr a jazykov.

“Fúzie sú mojim vysneným projektom. Spoluprácou a spájaním sa so zahraničnými umelcami vytvárajú unikátne skladby, ktoré sú našou reakciou na narastajúce tendencie extrémizmu a rozdeľovania spoločnosti. Projekt mám v hlave už 2-3 roky, a posledný rok a pol na ňom aktívne pracujem spolu s Andrejom Hruškom a Dominikom Janovským. Hľadali sme spôsob, ako priniesť niečo kvalitné, zmysluplné a hudobne neopočúvané. Teraz sa nám to konečne podarilo a Fúzie, v ktorých chceme načrieť nielen do hudobných, ale aj spoločenských tém pomaly dostávajú svoju podobu,” povedala o novom projekte   Zuzana Mikulcová.

Do projektu Fúzie sa doteraz zapojili hudobníci Dan Bárta, Barbora Mochowa, Jakub König, Lara Abou Hamdan, Gábor Tokár a ďalší. Na jar 2021 by mal album Fúzie vyjsť v českom vydavateľstve Tranzistor. Jeho predzvesťou je skladbaKráľovstvo, ktorá vznikla v spolupráci s českou speváckou legendou Danom Bártom. Podobne, ako pri všetkých skladbách tohto projektu vznikala spolu so zvukovou podobou aj obrazová. Videoklip z nahrávania nakrúcal Dominik Janovský.

„Dostal som niekoľko piesní od Andreja Hrušku s tým, že je to projekt Fúzie a či by som do toho nešiel, že si môžem vybrať skladbu a vypočuť si speváčku, „či sa mi páči“ a tak. Tak som si to pustil, nechal Zuzku len začať – a okamžite som odpadol… A bolo vybavené. Pri skladbe Kráľovstvo som cítil, že tam by som sa „mohol dobre zmestiť“, tak som sa k nej prihlásil. Je super, že mi partia s takou speváčkou, ponúkla spoluprácu, aj keď je to iná hudobná generácia. A možnosť napísať svoju časť textu tak, aby som ja v tej svojej generácii ostal, mi prišlo fajn. Jednoducho, keď Fúzie, tak Fúzie. Rád som si to zahral, rád som sa niečomu novému priučil,“ povedal o novej spoločnej skladbe Dan Bárta.

„Pieseň Kráľovstvo som napísala už dávnejšie, ale nikdy som ju uplne nedokončila, pretože som mala pocit, že jej niečo chýba. Danov hudobný a textársky vklad tú pieseň posunul na jej úplný vrchol,“ povedala Zuzana Mikulcová a dodala: „Pre mňa bola veľká česť s Danom spolupracovať, pretože vždy som ho mala v tej najvyššej možnej elite spevákov v našich končinách.“ 

Album Fúzie – keď hudba spája sa v tejto pre hudbu a kultúru neľahkej dobe uchádza aj o podporu fanúšikov v rámci crowdfunding – kampane na hithit.sk.

“Dnešná situácia nás doniesla do bodu, keď potrebujeme získať pre naše Fúzie aj pomoc. Pomôcť albumu Fúzie môžu všetci, ktorí nás chcú podporiť predobjednávkou albumu v rôznych podobách. Každý získa okrem albumu aj odmenu za to, že nás podporil a stal sa tak súčasťou nášho ambiciózneho projektu Fúzie,” dodala na záver Zuzana Mikulcová.

Link na crowdfunding: https://www.hithit.com/sk/project/8787/fuzie-ked-hudba-spaja

Aktualizované informácie na:
http://zuzanamikulcova.com
https://www.facebook.com/ZuzanaMikulcova/

Zdroj: TS