Francúzsky deň:  „Oslávme spolu francúzsky štátny sviatok už po desiatykrát !“

Po dvojročnej prestávke sa Francúzsky deň opäť vracia do srdca Bratislavy na Hlavné námestie. Tohtoročná edícia bude o to výnimočnejšia, že už po desiatykrát oslávime s obyvateľmi a návštevníkmi hlavného mesta francúzsky štátny sviatok, pri príležitosti výročia Dobytia Bastily.

Bastilu ako symbol „Starého režimu“ napadli a dobyli Parížania 14. júla 1789. Táto udalosť zaznamenala začiatok Veľkej francúzskej revolúcie (1789 – 1799), počas ktorej boli po prvý raz položené základy ľudských práv.

Podujatie Francúzsky deň sa koná v rámci Bratislavského kultúrneho leta 2022, pod záštitou starostky MČ – Bratislava-Staré Mesto Zuzany Aufrichtovej.

Francúzsky trh a hudobný program

Na Hlavnom námestí sa návštevníci budú môcť poprechádzať po francúzskom trhu: dve desiatky stánkov ponúknu od 14:00 občerstvenie vo forme lahodných dezertov, syrov či nápojov. Okrem francúzskych farieb a chutí si prídu na svoje aj milovníci francúzskeho jazyka, športu či kozmetiky. Len na krok od Hlavného námestia budú vo Francúzskom inštitúte prebiehať kreatívne animácie pre deti a mládež i burza francúzskych kníh.

Bezplatný kultúrny program prinesie hudobné vystúpenia a koncerty. Predstavia sa vám víťazi tohtoročnej edície speváckej súťaže vo francúzskom jazyku Spievam po francúzsky  (16.30 – 17.15 hod.). Francúzske duo Bolides ponúkne zmes francúzskej piesne (chanson française) a popu s prvkami trapovej a elektronickej hudby (18.00 – 19.00 hod.). Oslavy „Francúzskeho dňa“ zavŕši koncert slovensko-francúzskej skupiny Roc’hann (20.30 – 21.30 hod.), ktorá zahrá a zaspieva bretónske piesne o láske, mori a námorníkoch. Ich rytmus vás okamžite zvedie k tancu.

Od roku 2011, Francúzske veľvyslanectvo,  Francúzsky inštitút na Slovensku a Francúzsko-slovenská obchodná komora oslavujú francúzsky štátny sviatok s obyvateľmi a návštevníkmi slovenského hlavného mesta. Tieto oslavy sú organizované v spolupráci a s podporou Magistrátu Bratislavy, Starého mesta Bratislavy, BKIS a rastúceho počtu mediálnych a obchodných partnerov.

Štvrtok 14. júla 2022 od 14.00 do 22.00
Hlavné námestie, Bratislava

Zdroj: TS