Film Krajina medu vstúpi do našich kín bohatým programom pre včelárov aj nevčelárov.

Na Oscara nominovaný macedónsko-turecký film Krajina medu vstúpi do slovenských kín vo štvrtok 27. augusta 2020. Ide o prekvapivo humorný, i keď drsný aj nežný portrét krehkej rovnováhy medzi ľudstvom a prírodou, o pohľad na rýchlo miznúci spôsob života a nezabudnuteľné svedectvo o vytrvalosti jednej ženy. Program premiéry sa v duchu včiel, včelárstva a medu začne už popoludní a potrvá do neskorého večera. Pozorovanie včiel v sklenenom úli pre deti a rodičov, debata mestských včelárov a odborníkov a open air projekcia na veľkom plátne – to všetko v rámci Leta pod Palmou v Novej Cvernovke 27. augusta. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční vo vnútorných priestoroch, vstup je voľný. Dlho očakávaný dokument prináša spoločnosť Filmtopia.

Keď do Krajiny medu vtrhne rodina kočovníkov a poruší jej základné pravidlo, posledná chovateľka divokých včiel v Európe musí zachrániť včely a obnoviť prírodnú rovnováhu,“ tak znie začatok oficálnej anotácie celovečerného debutu dokumentaristov Ljubomira Stefanova a Tamary Kotevskej, ktorý vznikol z dôverného vzťahu medzi filmármi a témou.

Film bol nominovaný na Oscara (Najlepší zahraničný film, Najlepší dokument), z festivalu Sundance si priviezol až tri ceny (Najlepší dokument, Zvláštna cena poroty za kameru, Cena za mimoriadny prínos) a pravidelne rezonuje na festivaloch po celom svete.

Vstup do slovenských kín bude špeciálny. Premiéru obohatí sprievodný program určený širokej verejnosti – včelárom aj nevčelárom, filmárom aj nefilmárom, vítaní sú aj rodičia s deťmi. Program organizuje Filmtopia v spolupráci s Novou Cvernovkou a Uletenou včelou.  

FB event: https://www.facebook.com/events/297522694659197

16. 30 – 18.00 hod

 • Stretnutie rodičov a detí so včelármi: pozorovanie včiel v sklenenom úli a toľko otázok, koľko sa doň zmestí, k tomu ochutnávka medu mestskí včelári Róbert Kňažko a Danica Fernandez-Diaz z Uletenej včely a detskí včelári
 • Prezentácia časopisu Dymák a včelárskeho portálu www.dymak.online, Michal Petruška

19.00 hod

 • Diskusia na témy včely v meste, kvalita medu, včelárstvo na Slovensku a včelárstvo a etika
 • Diskutujúci:
  • Marcela Bučeková, z Laboratória apidológie a apiterapie na Ústave molekulárnej biológie SAV
  • Róbert Kňažko, mestský včelár, Uletená včela
  • Juraj Hariš, včelár-amatér, architekt
  • Michal Petruška, zakladateľ včelárskeho portálu www.dymak.online a časopisu o včelách a prírode Dymák
  • Moderuje: Laco Oravec

20.30 hod.

 • premiéra filmu KRAJINA MEDU

V prípade nepriaznivého počasie sa podujatie uskutoční vo vnútorných priestoroch Novej Cvernovky. Vstup na celý sprievodný program k slovenskej premiére dokumentu Krajina medu je voľný.

Web Filmtopie: http://www.filmtopia.sk/
Krajina medu: http://www.filmtopia.sk/filmy/50/17/krajina-medu/
FB profil Filmtopie: https://www.facebook.com/filmtopia.sk/

Zdroj: TS