Festivalové leto tento rok ozvláštni česko-slovenský festival Hradby samoty!

Hradby Samoty sú mladý hudobný festival experimentálnej elektroakustickej vážnej hudby. Tematicky je zameraný na audiovizuálne projekty dotýkajúce sa hudobných žánrov ako dark ambient, drone, industrial, noise… Myšlienkou festivalu je spojiť tieto žánre s tajomnou atmosférou pamiatok poznačených zubom času. V našich zemepisných šírkach je táto subkultúra prevažne klubovou záležitosťou.

Namieste je teda otázka, ako pamiatky a ambient spolu súvisia. Pamiatky v sebe nesú odlesk dejov dávno minulých a ich často zádumčivá atmosféra je veľmi emotívna. Presne ako audiovizuálne umenie plné tajomných a prekvapivých zvukov, sprevádzané divadelnými prvkami a znepokojivou projekciou. Ak je takéto „teatro ambienti tenebrae“ zasadené do podmanivej atmosféry nočnej pamiatky, výsledný efekt je o to pôsobivejší.

Prvý ročník festivalu hostil moravský hrad Cimburk u Koryčan. Festival bol pozitívne prijatý publikom a tiež účinkujúcimi.. To podnietilo organizátorov popremýšľať o kontinuite Hradieb samoty. Tento rok sa uskutoční druhý ročník v areáli bývalého cisárskeho letného sídla, zámku v Holíči. Projektov bude tentoraz viac a návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na čajovňu, kde sa budú striedať odpočinkovejšie ladené projekty prezentujúce ambientné a chill-outové sety.

Tento rok bude bezpochyby najzaujímavejším hosťom festivalu pražské zoskupenie Skrol – zakladatelia martial industrialu / neoklasiky v CZ,  ktorí sa po rokoch opäť prebrali k životu a sú späť! Dušou tohto zoskupenia je Vladimír Hirsch, ktorý spája vážnu hudbu s industriálnymi prvkami už od 80. rokov. Svoje vesmírne proroctvá opäť predstaví Tábor Radosti. Tento projekt z Jihlavy je pojmom na poli ritual dark ambientu a ich performácie majú v sebe vždy niečo znepokojivé. Slovenskú industriálnu scénu bude zastupovať Einleitungszeit, ktorí budú kooperovať spolu s Amanitas a doprajú nám ťažké divadlo.

Z medzinárodných projektov treba spomenúť kultový Schloss Tegal. Tento americko-český projekt sa so svojou psychoaktívnou hudbou pohybuje na temnej elektronickej scéne už od konca 80. rokov. Lákadlom tohto ročníka bude nesporne i DeusExMachina. Je to projekt talentovanej českej DJane, ktorá mixuje breakcore, dubstep a fúzie experimentálnej muziky. Okrem toho sa môžete tešiť na rytmický noise Urbanfailure s urbsounds collective.

Dark ambient nám naservíruje taktiež Ambiguous. Ako zmiešať elektroniku/ambient a breakcore nám predvedie Angel Epilepsia, a ďalší dark ambient Pavlov’s Lightbulb ktorého otcom je taktiež člen urbsounds collenctive RBNX. Vychutnáme si aj svetlý ambient/chill-out v podaní Angelicus, svoj tribal ambient/psy dub predvedie Tamal a svojim teatrálnym industrial/ambientom sa predstavia My Lucky Days. Prekvapením bude vystúpenie českého nezávislého divadelného súboru Amanitas, ktorý pracuje s prvkami fyzického a pouličného divadla, nového cirkusu a akrobacie. To všetko je doplnené extravagantnými kostýmami, maskami a make-upom – cyberpunk is not dead! V ich predstaveniach dominuje všadeprítomný oheň, ktorý dodáva ich performáciam neopakovateľnú atmosféru. Nebude to jediný oheň, ktorý bude svietiť do holíčskej noci. Svoju fire show bude kontinuálne predvádzať súbor Mystique show.

Súčasťou festivalu bude výstava súčasného českého a slovenského výtvarného umenia pod názvom Apocaliptic galery, kde si budete môcť prezrieť diela od autoriek ako MLŠ, Skepta, Simona Petrle, 1man wolfpack. Okrem hlavného programu bude v areáli zámku už spomínaná čajovňa, ktorá okrem výborného čaju ponúkne vegetariánsku kuchyňu a stage zameraný na pohodový chill-out/idm/ambient/tribal. Nebude chýbať dobré české pivo a Zámocká vináreň ponúkne kvalitné vína. Na odpočinok budú môcť návštevníci festivalu využiť stanové mestečko v zámockej priekope. Komu by sa stále málilo nových zážitkov, bude môcť navštíviť zámok s moderovanou prehliadkou, či expozíciu miestneho múzea.

Zostáva dodať, že avantgardný festival Hradby Samoty vypukne na zámku v Holíči 30. 7. 2011 o 15:00 a potrvá do skorých ranných hodín nasledujúceho dňa. Všetci, či už zvedavci, alebo milovníci neobvyklého umenia, sú srdečne vítaní.

Hradby

Zdroj: HRADBY SAMOTY II.
Publikoval: Redakcia GREGI.NET