Festival DOTYKY A SPOJENIA rozhodol podľa kultúrneho covid-semaforu: program v interiéri bude len pre kompletne zaočkovaných, v exteriéri bez obmedzenia.

Organizátori festivalu DOTYKY A SPOJENIA kladú na prvé miesto bezpečnosť účinkujúcich a publika. Predstavenia v interiéri preto odohrajú len pre kompletne zaočkovaných. Všetky festivalové podujatia v exteriéri sú prístupné pre verejnosť bez obmedzení. Festival sa po prvý raz výnimočne koná v septembri, a po prvý raz vo svojej histórii ponúkne výber z dvoch divadelných sezón. Na programe je 40 predstavení, desať inscenácií v Hlavnom programe, 27 divadiel z desiatich slovenských miest, sedem koncertov a 25 rôznych diskusií o divadle. DOTYKY A SPOJENIA sa v Martine začnú už o týždeň, potrvajú od 6. do 12. septembra 2021.

„Našou prioritou je usporiadať bezpečný festival. Aktuálne sme museli zareagovať na nový covid – kultúrny semafor, o ktorom vláda rozhodla 12. augusta. Všetky prestavenia v interiéri preto odohráme pre diváčky a divákov, ktorí sa preukážu certifikátom o plnom zaočkovaní. Koncert Od Štúrovcov po Zem pamätá odohráme v martinskom v Amfiku, ktorý sa uskutoční v režime OTP – očkovaní, testovaní a tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Diváčky a diváci, ktorí si už zakúpili lístky a, žiaľ, nespĺňajú podmienku plne zaočkovanej osoby, môžu lístky vrátiť do pokladnice SKD Martin,“ povedala programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.

Program je už kompletný, vstupenky sú v predaji a všetky aktuálne informácie ponúka nová webstránka www.dotykyaspojenia.sk. Dotyky a spojenia sú výberovou, nesúťažnou prehliadkou inscenácií slovenských divadiel, hlavným organizátorom je Slovenské komorné divadlo Martin (SKD). Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

„So sloganom BUDEME TAM ZAOČKOVANÍ sme už v lete otvorene podporili očkovanie proti koronavírusu a vyzvali našich divákov, aby sa dali zaočkovať a mohli na jeseň prísť napríklad aj k nám na festival. Za týmto rozhodnutím si stojíme, hoci to zároveň znamená, že sme konfrontovaní s nepríjemnými reakciami na sociálnych sieťach. Chceme zorganizovať pokiaľ možno čo najviac BEZPEČNÝ FESTIVAL a budeme sa pritom samozrejme riadiť odporučeniami vedcov, od matematikov, cez epidemiológov až po hygienikov. Dodržíme všetky platné opatrenia,“ spresnila Monika Michnová.

Členovia/členky dramaturgickej rady od apríla 2019 do apríla 2021 videli viac než 100 nových inscenácií, ktoré vznikli v dvoch sezónach (2019/2020 a 2020/2021) a z ktorých sa nakoniec do Hlavného programu festivalu dostalo desať inscenácií z desiatich divadiel: Divadlo z Pasáže (Banská Bystrica), Štátne divadlo Košice, Nezávislé divadelné zoskupenie Odivo a Ivan Martinka, Prešovské národné divadlo, Uhol_92, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Alexandra Duchnoviča (Prešov), Slovenské národné divadlo (Bratislava), Slovenské komorné divadlo Martin, Divadlo Jána Palárika v Trnave. Ako hosť festivalu sa predstaví OZ Vlnoplocha s oceňovanou imerznou inscenáciou Kosmopol.

Program pre mladé publikum ponúka výber z inscenácií, ktoré sú určené pre deti, teenagerky a teenagerov, program Junior uvedie inscenácie poslucháčov vysokých umeleckých škôl, Akadémie umení a Vysokej školy múzických umení, Sprievodný program pre deti na Divadelnom námestí ponúkne pouličné divadlo pre celú rodinu, ako aj obľúbené večerné koncerty.

Členmi/členkami dramaturgickej rady festivalu, ktorá zostavuje Hlavný program sú: divadelní kritici Barbora Forkovičová, Martina Mašlárová, Milo Juráni a dramaturgovia martinského divadla: Monika Michnová, Róbert Mankovecký. Program pre mladé publikum zostavila divadelná kritička Lenka Dzadíková. Dramaturgická rada vybrala inscenácie, ktoré považuje za najviac inšpiratívne.

SKD Martin ako hlavný organizátor prestížneho divadelného festivalu na Slovensku má za sebou úspešných 15 ročníkov. Ide o najväčšiu prehliadku inscenácií uplynulej divadelnej sezóny. V roku 2019 ju navštívilo 13 482 divákov.

Zdroj: TS