Festival Barbakan 2011: Ponúkne festivalové hity!

Každoročným ťahákom filmového Barbakanu býva sekcia Ozveny filmových festivalov, predstavujúca výber toho najlepšieho, čo premietli festivaly a prehliadky na Slovensku a v Česku počas posledných mesiacov. V aktuálnom ročníku sa bude ozývať júnový Art Film Fest, brniansky festival Cinema Mundi a premiérovo aj Inakosti, zameraný na filmy, tematizujúce životy lesieb, gayov, bisexuálnych a transgender ľudí.

Na banskobystrické plátna sa tak dostane viacero oceňovaných či diskutovaných filmov, ktoré napåňajú kinosály, ale často i riadky bulvárnych plátkov. Príkladom môže byť Melanchólia Larsa von Triera, premiérovaná v máji na festivale v Cannes. Kirsten Dunst získala Zlatú Palmu za herecký výkon v hlavnej úlohe, omnoho viac sa však hovorilo o nerozvážnom výroku režiséra, ktorý na tlačovej konferencii poznamenal, že svojím spôsobom rozumie Hitlerovi.

Nemecký film Tri režiséra Toma Tykwera provokuje a láka divákov kvôli šteklivej téme nezvyčajného milostného trojuholníka aj kvôli jej kvalitnému, divácky atraktívnemu spracovaniu, ktoré tromi cenami odmenili nemeckí filmoví kritici počas udeľovania národných filmových cien.

Festival Cinema Mundi prináša vo svojich ozvenách na Barbakan šesticu snímok, ktoré spája podobný osud – sú národnými nominantami do boja o ocenenie Americkej filmovej akadémie – Oscara. Kolumbia, Dánsko, Holandsko, Azerbajdžan, India ani Irán síce pozlátenú sošku tohto roku nezískali, snímky však zbierajú iné ocenenia po celom svete.

Nielen Ozveny filmových festivalov ponúkajú oceňované filmy. Sekciu C9H13NO3 tvoria filmy, ktorých ambíciou je dvihnúť vám hladinu adrenalínu v krvi. Drive, americký film dánskeho režiséra Nicolasa Winding Refna, ju však nedvihne vďaka niekoľkým automobilovým naháňačkám či striekancom krvi, ktoré tiež ponúka. Dvihne ju vďaka skvelo gradovanému napätiu, jedinečnému vizuálu a brilantnej réžii, za ktorú bol Refn ocenený v spomínanom Cannes.

Všetkým, ktorých festivalové hity vyčerpajú, ponúka Barbakan osvieženie v podobe sekcie Mladá krv, zameranej na české a slovenské horory posledných rokov. Okrem študentských a amatérskych snímok tvoria sekciu aj dva filmy porotcu tohtoročnej Súťaže krátkych filmov – Mareka Dobeša. Prvú českú zombie-komédiu Choking Hazard a kultový „kraťas“ Byl jsem mladistvým intelektuálem uvedie Dobeš osobne. Za prítomnosti tvorkyne premietne Barbakan aj film Zuzany Piussi Nemoc tretej moci, zaradený do hororovej sekcie kvôli hrôzu naháňajúcej téme, akou slovenské súdnictvo nesporne je.

Hororová sekcia však isto nebude jediným osviežením pre intelektuálne vyčerpaného diváka. Festival i Banská Bystrica ich ponúkajú omnoho viac. Príďte sa vyčerpať i osviežiť na Barbakan 2011!

Barbakan vám prináša OZ Vresk Factory v spolupráci s mestom Banská Bystrica, Parkom Kultúry a Oddychu, Akadémiou Umení, Pamätníkom SNP , Klubom 77, Cult Clubom a Záhradou – Centrom nezávislej kultúry .

Barbakan 2011

Zdroj: Miro Lánik – organizátor festivalu
Publikoval: Redakcia GREGI.NET