Fest Maľba: 24. septembra v Galante!

Jednodňový multižánrový festival, prezentujúci výsledky dvoch medzinárodných maliarskych workshopov nadväzujúcich na seba, so samostatnou výstavou českej maliarskej skupiny CLAN, s riadnou dávkou kvalitnej hudby českých KRÁSNYCH NOVÝCH STROJOV a slovenského HUGO ČÁVES ORCHESTRA.

Medzinárodný maliarsky workshop na festivale POHODA 2011, následne v 4D Gallery Prvá časť workshopu prebehla počas krásnych letných dní v rámci Kreatívnej zóny festivalu Pohoda, 7.-9.7.2011. Zúčastnených bolo 12 maliarov, ktorý svoje diela vytvorili s energiou načerpanou priamo z festivalovej pohodovej atmosféry. Účastníci: Boris Sirka, Peter Sulo, Katarína Sido, Cséfalvay András, Palo Čejka, Katarína Janečková, Matúš Maťátko, Miriam Schniererová, Jan Vytiska, Pavel Ptáčnik, Andrej Dúbravský, Alex Zelina.

Túto kolekciu vystavených diel doplnia maľby z druhej časti workshopu, ktorá bude prebiehať od 19. do 24.9. v priestoroch tvorivých dielní 4D Gallery, s ukončením vernisážou o 15.00. K účastníkom z workshopu z Pohody sa pripojí Patrícia Koyšová, Kristína Šimeková, Kei Ueta,  Veronika Slamová a ďalší.


CLAN – Umeleckú skupinu CLAN predstavujú štyria maliari: Stanislav Diviš, Aldin Popaja, David Hanvald a Karel Štìdrý. Skupina sa sformovala okolo ateliéru Stanislava Diviša, ktorý pôsobil v rokoch 2003-2010 ako vedúci ateliéru maľby na Vysokej škole umelecko-priemyselnej v Prahe, spolu s Aldinom Popajom ako asistentom tohto ateliéru. David Hanvald a Karel Štìdrý tu boli študentmi. CLAN je utvorený nielen vzťahom učiteľa a žiaka, je stmelený rodinnými putami, vyzdvihuje rodové väzby. Týmto momentom posilňujú historickú analógiu s dielenskou a rodinnou tradíciou. Skupina nemá žiaden spoločný program, no môžeme v ich tvorbe badať mnohé spoločné znaky ako je abstrahovaná forma a výrazná farebnosť. Každý z nich sa po svojom dostáva k tendenciám neomoderny.

KRÁSNE NOVÉ STROJE – 28 rokov je v hudbe dosť dlhá doba – tak dlho sú už KNS na scéne. Z pomedzi mnohých zanikajúcich súborov novej vlny, až na pár výnimiek, stagnujúcich kapiel českého alternatívneho rocku, s ktorými majú „Stroje“ rovnakú štartovaciu čiaru, začínajú byť osamelými jazdcami. Skvelé inštrumentálne výkony a zaranžovanie skladieb – výbušná dychová sekcia, gytara striedajúca polohu guľatého jazzového zvuku a rockového roztriešteného skreslenia, bezpochybne šlapajúca rytmika, košatý celok prešpikovaný nesmiernou energiou. Okrem jazzovo – bigbítovej polohy KNS koketujú aj s funkom a často nechýba takmer punkový nádych a rýchlosť, ale stále je to ten, po niekoľkých tónoch, ľahko rozoznateľný charakteristický zvuk stále krásneho, stále mastného a stále nového stroja.


HUGO ČÁVES ORCHESTRA – Hugo Čáves Orchestra je 9 členná alternatívna hudobná skupina, ktorá kombinuje viaceré hudobné štýly (world / ethno, DNB, pop, jazzrock) s elektronikou, živými nástrojmi a dychovou sekciou. Ich strhujúce živé performance sú plné napätia a neočakávaných udalostí. Predstavili sa už na viacerých koncertoch v slovenských mestách a kluboch, ako aj na medzinárodnej scéne v Maďarsku, Polsku a v Čechách.

FEST MAĽBA
Sobota, 24.9.2011 o 15.00
4D Gallery, Puškinova ulica, Galanta
Organizátori: o.z. EUFORION a 4D Gallery
www.4dgallery.sk
www.zdruzenie.euforion.sk

Fest Malba

Zdroj: Euforion
Publikoval: Redakcia GREGI.NET