Fates Warning sa predstavia v Bratislave!

Kultová americká prog metalová skupina Fates Warning, založená v roku 1982, vystúpi prvý krát v Bratislave vo veľkej sále MMC v sobotu 17.marca 2012.

V rámci hudobného štýlu „progressive metal“ sú spoločne s krajanmi Dream Theater a Queens-ryche považovaní za jeho popredných priekopníkov a propagátorov. S Dream Theater ich v posled-nom období spája oveľa viac, ako len žánrová príbuznosť. Je to meno ich niekdajšieho člena Kevina Moora, ktorý sa podieľal na dvoch z ich ostatných albumov producentsky, ale aj hráčsky. Naviac si s Fates Warning niekoľkokrát zahral aj ich priateľ a fanúšik Mike Portnoy, nakoľko technicky sofisti-kovaný, precízny a osobitý bubeník Mark Zonder s FW už dlhšie nepôsobí. Odvážni metaloví experi-mentátori s presahmi do iných žánrov a skvelí hudobníci, využívajúci neštandartné kompozičné pos-tupy, prešli ako väčšina hudobných telies personálnymi obmenami.

Fates Warning Band picture

Výnimkou je len gitarista Jim Matheos s výrazným vplyvom na sound kapely, ktorý v drevných dobách Fates Warning spoluzakla-dal. Jeho smerom sa patrí dodať aj takú žánrovú nezvyčajnosť, že netrpí záchvatmi šprintujúcich prstov a nekonečných sól ale sústreďuje sa na dokreslenie nosných melódii do najmenších detailov, často sa zaujímavým spôsobom pohráva s rytmikou skladby. Od roku 1997 najprv pohostinsky, neskôr ako plnohodnotný člen , prijal členstvo vo Fates Warning známy basgitarista Joey Vera (Anthrax, OSI, Armored Saint…). Vera účinkuje aj v spoločnom projekte OSI s Moorom, Matheosom a Portnoyom a v Arch/Matheos. Do Bratislavy Fates Warning privedie skvelý spevák a frontman Ray Alder.

Za bicími ako hosť naposledy absolvoval so skupinou turné Nick DiVirgilio (Spock´s Beard, Genesis, Peter Gabriel, Tears For Fears), pre aktuálne koncertovanie ponuku prijal Bobby Jarzombek (Halford, Riot, Sebastian Bach).

Fates Warning doposiaľ nahrali desať štúdiových albumov, dva koncertné záznamy a jednu kompiláciu. Album Disconnected (2000) produkoval slávny Terry Brown (Rush, The Rolling Stones, The Who, Joe Cocker, Jimi Hendrix, Eagles…)

Aktuálna zostava
Spev, Ray Alder
Gitara, Jim Matheos
Gitara, Frank Aresti
Basa, Joey Vera
Bicie, Bobby Jarzombek

Štúdiové albumy
Night on Bröcken (1984)
The Spectre Within (1985)
Awaken the Guardian (1986)
No Exit (1988)
Perfect Symmetry (1989)
Parallels (1991)
Inside Out (1994)
A Pleasant Shade of Gray (1997)
Disconnected (2000)
FWX (2004)
Live albums
Still Life (1998)
Live in Athens (2005)

Zdroj: DOUBLE HEAD PRODUCTIONS, spol.s r.o.