Fantastická zábava na festivale Žákovic Open!

Fantastická atmosféra, skvelá hudba a krásne počasie! Tak vyzeral 13-ty ročník festivalu Žákovic Open! Rodinný festival v príjemnom prostredí Trenčianskych Bohuslavíc ponúkol hudobným nadšencom 18 slovenských kapiel. Najviac si fanúšikovia zaspievali hity skupín Vidiek a Hex. Organizátor festivalu Yxo si dokonca od kapely Puding pani Elvisovej vyslúžil poďakovanie vo forme pesničky „Tomáš Dohňanský“!

Trenčianske Bohuslavice žili tento víkend 13-tym ročníkom festivalu Žákovic Open. V krásnom prostredí Bošáckej doliny sa stretlo 18 slovenských skupín a niekoľko tisíc fanúšikov dobrej hudby. Piatkový program odpálili mladé slovenské skupiny. Na pódiu v areáli penziónu Žákovic Open sa ako prvá objavila kapela Walter Schnitzelsson. Po nej nasledovala revivalová kapela Cpt. Slice, ktorá v štýle rokenrolovej éry roztancovala publikum pod pódiom. Fanúšikov pobavila skupina Vrbovskí víťazi bratov Braňa a Andreja Jobusovcov. Potom už pódium patrilo košickej kapele Puding pani Elvisovej, ktorá si pre spoluorganizátora festivalu Yxa z kapely Hex pripravila prekvapenie. Ako poďakovanie za pozvanie zahrali pesničku, ktorej dali názov „Tomáš Dohňanský“!

„Atmosféra bola fantastická, veľmi príjemní diváci, kapely hrali ako o život! Proste ideál, aký by sme si priali zažívať každý rok… Sme radi, že aj napriek tropickému počasiu sa ľudia správali zodpovedne a prispeli tak k hladkému priebehu festivalu.“ Sumarizuje jeden z organizátorov Tomáš Yxo Dohňanský.

Fanúšikov dostala do varu bratislavská formácia Para, ktorá patrí k našim najlepším koncertným kapelám. Para má na konte šesť albumov, ten najnovší s názvom „Menšina“ vydali v septembri minulého roku. Z neho zahrali skladby „Celé tie roky“, „Detstvo“, „Věci zdvojené“, „Žena“ a „Pre deti“. Nechýbali ani hity „Zatancuj“, „Otec“, „Brutálna zostava“, „Abstinent“ či „Matamatomatahari.“ Piatok publikum ešte potešili skupiny Billy Barman a Lavagance. V sobotu nechýbal už tradičný futbalový zápas medzi hudobníkmi a návštevníkmi festivalu. Ten tohtoročný vyhrali po dlhom čase muzikanti.

Druhý deň festivalu Žákovic Open patril headlinerom – skupinám Vidiek a Hex. Vidiečania sú na scéne od roku 1987 a na konte majú dve desiatky hitov. Ich vystúpenie na Žákovic Open možno pokojne nazvať Best Of. Známe skladby „Keď je sedem ráno“, „Rudy & Hilda“, „Fajčenie škodí zdraviu“, „Ó maňo“ či „Vidiečan“ si s kapelou zaspievalo celé hľadisko. Vidiek si spolu so skupinou Hex zahrali populárny song „V piatok podvečer“.

„Ja vždy tvrdím, že vôbec nezáleží na počte, ale na atmosfére, a táto v Bohuslaviciach bola fantastická. Keď vidíme, že ľudia reagujú, že s nami spievajú a tancujú, to je krásny pocit. Nemusíme mať pritom niekoľko tisíc ľudí pred sebou. Chceme ľudí s našimi pesničkami zabávať!“ Tešil sa spevák skupiny Vidiek Janko Kuric.

Na Žákovici nemohla chýbať domáca kapela Hex. Jej basgitarista Tomáš Yxo Dohňanský je totiž organizátorom celého podujatia. Hex je na scéne od roku 1988, v októbri 1992 vydali debutový album „Ježiš Kristus nosí krátke nohavice“ a odvtedy si na  konto pripísali desiatky hitov, medzi nimi „Cesta z mesta“, „Vetroň“, „Tam kde slnko spí“, „Maťo a Linda“, „Chvíľu áno, chvíľu nie“, „Madelaine“, „V piatok podvečer“, „Ty a ja“, „Nikdy nebolo lepšie“ či „Letná láska“. Premiéru na koncertnom pódiu mala novinka „Keď sme sami“ a Hexáci pridali aj známy hit „Should I Stay Or Slould I Go“ od anglickej kapely Clash z roku 1982. Priamo na pódiu zablahoželali k narodeninám aj bubeníkovi Tiborovi Szabadosovi, zvanému Tybyke, ktorý mal 24. júla 46. narodeniny.

„Novú pesničku „Keď sme sami“, sme hrali poprvý krát na živo a veľmi príjemne nás prekvapili reakcie ľudí. Je perfektné, že ma zastavi 17-ročná dievčina, ale aj 30-ročný chalan s tričkom Metallica a vychvália naše pesničky do nebies. Musím povedať, že sa nám nový singel hrá veľmi dobre aj naživo!“ Priznáva s úsmevom basgitarista Hexu Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

Okrem headlinerov si publikum druhý deň festivalu  užilo kapelu Le Payaco,  bratislavskú trojicu Korben Dallas a skupiny Fishface, Bad Karma Boy, Trolejboys, Slniečko, Družina, Čad a rapera Vec. Na festivale sa ľudia zabávali v chillout zóne, kde sa o hudobnú selekciu postarali Nu Spirit a DJ Kinet.

„Začíname sa pamaly zamýšľať nad budúcim ročníkom. Návrat k jednému pódiu plus chillout zóna sa ukázalo ako dobré riešenie, takže by sme chceli zostať pri tejto kombinácii. Veľmi veľa kapiel z tohto ročníka vyjadrilo túžbu zahrať si aj na budúci rok, takže sa tešíme na skladanie line upu.“ Plánuje organizátor Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

Zdroj: Propaganda House s.r.o.
Foto: Pavol Karell, Dušan Gajdoš