Eva Farkašová vystavuje v Nitrianskej galérii.

Divadelný ústav v Bratislave a Nitrianská galéria pozývajú na vernisáž výstavy slovenskej kostýmovej výtvarníčky Evy Farkašovej. Výstavu si môžete pozrieť v Nitrianskej galérii na Župnom námestí 3 v Nitre, kde bude sprístupnená od 28. septembra do 13. októbra 2013.

Výstava s názvom Eva Farkašová… prezentuje práce bábkarskej výtvarníčky na Slovensku, v Poľsku, Českej republike aj v Chorvátsku. Je výberom scénických prvkov z úspešných divadelných inscenácií. Expozíciu tvoria makety, kostýmy, bábky i koláže.

Eva Farkašová (1953) – Slovenská výtvarníčka študovala na Akadémii múzických umení v Prahe a prvý angažmán prijala v Štátnom bábkovom divadle v Bratislave (1975 – 1982). Odvtedy spolupracovala so všetkými slovenskými bábkovými divadlami, mnohými činohernými i opernými divadlami na Slovensku a v Európe (Teatr Wierszalin Supraśl, Teatr Lalek Bielsko-Biała, Teatr Lalki i Aktora Opole, Teatr Lalka Varšava, Národné divadlo Praha a ďalšie). Od roku 1997 vyučuje na Katedre bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení  v Bratislave.

Tvorba Evy Farkašovej je zameraná na oblasť divadelnej a televíznej scénografie, kostýmovej tvorby, grafiky a bábkového divadla. Jej účasť na vzniku domácich a zahraničných inscenácií presahuje počet tristo realizácií.

Autorka pravidelne prezentuje svoju tvorbu ma medzinárodných výstavách a získala viacero cien, napríklad Cenu za bábkový objekt (Stuttgart, 1990), Zlatú masku za kostýmy pre inscenáciu Cirkus Dekameron (Bielsko-Biala, 2003), Cenu ASSITEJ za dlhoročnú vynikajúcu spoluprácu s poľskými divadlami (Varšava, 2008), Cenu ministra kultúry za scénografiu pre inscenáciu O malých bračekoch sv. Františka (Varšava, 2009), Zlatú masku za scénografiu pre predstavenie Tigrík Petrík a za kostýmy pre inscenáciu Ivona, princezná burgundská v Opolskom divadle bábky a herca (Opole, 2010).

Eva Farkasova ... pozvanka

Zdroj: Divadelný ústav / Theatre Institute