Európska kinematografia má na Cinematiku vždy svoje miesto!

Medzinárodný filmový festival Cinematik už od svojho vzniku venuje priestor európskej kinematografii a nezanedbáva ani dokumentárne filmy. Preto v jeho programe nechýba tradičná sekcia dokumentov DoKma, či nová informatívna sekcia Film Europe. 7. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční 7. – 13. septembra v Piešťanoch.

DoKma: Mladí a politika prinesie štyri filmy o mladých ľuďoch, ktorých záujem o politiku prerástol do snahy zmeniť ju.

Takýmto človekom je Ameer, občan Izraela a zároveň arabský moslim. Film Ameer dostal pušku Naomi Levariovej sleduje tohto muža a jeho snahu stať sa členom izraelskej armády, kde ho kvôli jeho vierovyznaniu nechcú. Ameer verí, že toto je jedna z ciest k rovnoprávnosti.

Punk v Afrike Keitha Jonesa a Deona Maasa sa venuje undergroundovej hudobnej scéne v Juhoafrickej republike. Rocková hudba bola v tejto krajine od 70. rokov spájaná s odporom voči rasizmu a politike apartheidu.

Po tom, čo sa Madsovi Brüggerovi podarilo dostať do Severnej Kórey a nakrútiť o tom film, sa režisér vo Veľvyslancovi vydáva do Stredoafrickej Republiky. Doslova si kúpi pozíciu diplomata a z prvej ruky skúma prepojenia medzi politikou a obchodovaním s diamantmi.

Sekcia Film Europe predstaví päť celovečerných a jeden krátkometrážny film, ktoré na seba upútali pozornosť na svetových festivaloch a neraz získali aj významné ocenenia. Sekcia vznikla v spolupráci so spoločnosťou Film Europe.

Jedným z ťahákov celého festivalu je slávna Cesta na Mesiac prvého kúzelníka filmového plátna Georgesa Mélièsa. Na minuloročnom festivale v Cannes mala premiéru zreštaurovaná kópia, ktorá bola kolorovaná tak, ako aj pôvodné kópie, a doplnená o hudbu francúzskej skupiny Air. Spolu s filmom sa bude premietať taktiež dokument Neobyčajná cesta Serga Bromberga a Erica Langa. Tá mapuje 109-ročnú cestu tohto filmu od jeho vzniku v roku 1902 až po spomínané uvedenie v Cannes.

Minister Pierra Schœllera je príbehom ministra dopravy, ktorý sa jednu noc musí vydať na miesto dopravnej nehody. Tak začína odysea štátneho úradníka naprieč stále zložitejším a nepriateľsky naladeným svetom.

Udalostiam v Černobyle sa venuje Zabudnutá krajina Michala Boganima. Film bol nakrúcaný v neďalekej dedine, kde sa príbeh aj odohráva. Začína sa v deň katastrofy: Anya a Piotr sa majú zobrať, no všetko sa zmení v momente, keď Piotr odchádza do elektrárne, aby pomáhal hasiť požiar a už sa nikdy nevráti. Po desiatich rokoch žije Anya stále v dedine, sprevádza turistov, ktorí sa chodia pozerať na zničenú krajinu a bojuje so svojimi „vnútornými démonmi“.

Zdroj: Cinematic