Euphorica: Dj Teef – Trance je o eufórii!

Dnes večer otvorí svoje brány bratislavský Empire klub trance-u! Party Euphorica vás bude baviť už po tretíkrát spolu s DJs Teef, RiTic, Kizzah a NapheX. Čakanie na začiatok party si môžete spríjemniť rozhovorom s Teef-om. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete taktiež kompletný line-up dnešnej noci…


Ahoj Tomáš. Ako sa máš a čo máš nové?
Ahoj ☺ Mám sa fajn ako vždy, akurát som sa vrátil z dovolenky na Malte a teraz ešte týždeň chillujem na Slovensku a potom naspäť do UK.

Na začiatok by si nám mohol porozprávať v skratke niečo o sebe, aby sme ťa bližšie spoznali☺. Napríklad, zaujímalo by ma a tak isto aj clubberov, ako vzniklo tvoje DJské meno Teef?
Moje DJské meno je Teef. Vzniklo spojením mojich iniciálov – T.F., ktoré čítame „Te“, „ eF“ – Teef. Mám 30 rokov a hrám trance. DJingu sa venujem približne 10 rokov. Momentálne pracujem už 6ty rok v UK, kde si popri tom zahrám. Tretí rok vysielam svoju radio show na uznávanom trance radiu Afterhours.fm pod názvom Utopia Sessions, kde každú 4. nedeľu v mesiaci namixujem svojich top10 trackov za aktuálny mesiac.

Party Euphorica sa koná už dnes večer. Tretie pokračovanie tohto eventu, pre zmenu v bratislavskom Empire klube, na ktorom opäť zahráš svoj 3-hodinový set. Povedz nám, ako vznikla táto party a s kým spolupracuješ pri jej organizovaní?
Euphorica vznikla asi na základe toho, že som bol doma na dovolenke a chcel som si zahrať. Už ani neviem ako som sa zoznámil s DJom RiTicom, ktorý mal už niečo v pláne a tak vznikla Euphorica. Euphoricu organizujem spolu s ním. Ja mám na starosti produkciu a väčšinou aj flyer a on PR, keďže ja moc na také veci nie som. Názov „Euphorica“ mal RiTic už vymyslený, ja som s ním už len súhlasil, pretože vystihuje o čom táto party je, o eufórií. Pointa „Euphorica party“ je priniesť clubberom kvalitný trance za málo peňazí a zatiaľ zadarmo a po celom Slovensku. Chceme aby si party people uvedomili, že trance a celkovo hudbu treba hlavne počúvať a cítiť. Nepozerať len aké meno je napísané na plagáte. Mladý neznámy DJ už veľakrát predviedol lepší výkon ako niektorí SuperstarsDJs, na ktorích sa platia vstupy od 15e vyššie.

Prečo neočakávaná zmena klubu a mesta? Bol si z predošlých dvoch častí, ktoré sa konali v piešťanskom Cotton klube sklamaný alebo zámer pôsobenia tohto eventu na našej scéne je iný? Myslíš, že to Empire klub je správna voľba?
Tak už môj prvotný zámer bol šíriť trance po celom Slovensku a možno aj ďalej, teraz sa naskytla príležitosť isť do Bratislavy, tak ideme vyskúšať niečo nové. Myslím, že áno. Mám rád malé kluby a špeciálne tie, ktoré vlastnia DJi.

O pár hodín, presnejšie o druhej hodine v noci odštartuješ svoj trance-ový set. Ako vyzerá tvoja príprava pred vystúpením?
Nijak zvlášť sa pred vystúpením nepripravujem. Bežne sa nafešákujem (hlavne vyčistiť uši), napálim posledné novinky na CD (vždy na poslednú chvíľu) a vyrážam. Vždy som rád v klube ešte pred otvorením, aby som si mohol všetko dobre okukať a nasať atmosféru klubu.

Popíš nám štýl aký prezentuješ vo svojich setoch a vystúpeniach? Akých DJs alebo producentov máš najradšej a ktorých naopak nie?
Globálne každému hovorím, že hrám trance, pretože tých podštýov, ktoré hrám je zopár a niekedy sa v tom ani sám nevyznám ☺ . Rád resp. snažím sa do svojich setov vložiť nejaký vývin. Väčšinou začínam zľahka progressive house-om cez progressive trance do tech-trance až techna a potom sa zase zvoľňuje progressive trance-om alebo uplifting trance-om. Koho nemám rád? Heh, no v prvej chvíli ma napadla Lady Gaga, celkovo som alergický na komerciu. Ak máš na mysli DJs/producentov tak David Guetta. Mám rád zo Superstar DJs Markus Schulz, Markus Schossow, Leon Bolier, Signum, Sied van Riel atď…

Ako vyzerala tvoja cesta k DJingu? Aké party na Slovensku si mal možnosť absolvovať ako DJ a komu si robil support?
K DJingu som sa dostal, keď som mal asi 21 rokov. Začal som chodiť do trenčianskeho Steps pubu (vtedy bolo ešte len dolné poschodie),kde sa hrával rôzny mix hudby. Vedel som, že určite bude aspoň hodinka house-u a trance-u, tak som pozoroval DJa (DJ Camaro), zoznámil sa s ním a asi po pol roku pozorovania som sa ho spýtal, či by ma to nemohol naučiť, a tak sme sa do toho pustil. Teraz je Camaro jeden z mojich najlepších kamarátov a chodí ma podporovať na party, keďže sám už nehráva☺ . Hral som na rôznych miestach na Slovensku, z ktorých stojí za zmienku hranie v Martine na Flux Night vol. 3, kde som hral popri W&W a Sundance Open Air festival, kde som hral popri Michaelovi Burianovi a Robertovi Burianovi.

Trance. Slovo resp. názov hudobného štýlu, ktorému sa venuješ. Čo ti dáva tento štýl hudby? Je DJing pre teba celoživotná záležitosť? Berieš to ako posolstvo?
U mňa to bol dlhý vývoj. Do roku 2001 som počúval aj dosť komerčné veci, potom prišla kompilácia Isle of MTV a tá ma nadobro odklonila ku kvalitnej elektronickej hudbe. Od roku 2005 som hrával Trance a House pol na pol, no odvtedy som začal stále viac presadzovať trance. Trance sa mi páči hlavne preto, že dokáže vyvolať emócie a energiu. Každý track je iný ale tá emócia a energia tam vždy je. Nepoznám žiadny iný štýl, ktorý by vo mne vyvolával toľko emócií či slzy v očiach. Trance je o eufórií (zavrieť oči +rozpažiť ruky = lietať v oblakoch). Celoživotná asi áno, ale neberiem to ako posolstvo, pre mňa to je hobby, baví ma to. Koľkokrát som unavený a musím nahrať svoju radio show, nechce sa mi ale keď sa postavím za playere, pustím prvý track, tak sa do mňa začne vlievať energia a pri 3ťom tracku už skáčem za pultom v obývačke…

Skús nám prezradiť meno človeka, producenta alebo DJa, ktorého berieš za svoj veľký vzor v DJingu/ produkcii a pritom by si chcel byt ako on?
Tiesto!

„DJ“ – skratka, ktorú nesieš pred menom aj ty. Ako by si charakterizoval človeka, ktorý používa túto skratku? Čo to vlastne pre teba znamená?
DJ je človek, ktorý hrá hudbu, dáva ľuďom energiu a takisto vníma aj zlú odozvu od nich. Nechcem tu napísať, že hrá to, čo ľudia chcú, lebo to by sme skončili pri jukeboxe a komerčných šalátoch:DDD. Každopádne DJ musí cítiť, čo ľudia chcú, či pridať, či ubrať ☺.

Ty a hudobná produkcia? Mal si možnosť alebo chuť to niekedy skúsiť, alebo je to ešte len v tvojich budúcich plánoch?
Skúšal, nešlo mi to. Ono vec sa má takto. Dnes keď chceš aby si ťa niekto všimol, tak musíš mať pár kvalitných trackov, aby si mohol začať hrávať. Lenže táto idea, produkovať kvôli tomu, aby som mohol hrať v kluboch, sa mne veľmi nepáči. Producentov je strašne veľa a z nich je možno 30-50, ktorí robia kvalitné tracky. Zvyšok je priemer a to mňa nebaví, takže načo ďalších?

V dnešnom modernom svete je veľa možnosti. Čím ďalej, tým viac DJs používa na preformance rôzne digitálne prístroje, ktoré väčšinou uľahčia jeho prácu. Aký máš názor ty na tzv. „digitalizáciu“ DJingu? Myslíš, že DJ môže byť v dnešnej dobe hocikto?
Proti tomu nič nemám. Sám sťahujem mp3 a pálim na CD. Hranie na platniach je najťažšie, a preto mám aj najväčší rešpekt pred DJmi, ktorí hrajú z gramofónov. Je jedno, či vinyli alebo traktor scratch. Problém vo vinyle je ten, že kým sa track dostane na vynil pre bežného spotrebiteľa, prejde aj mesiac a to je pre mňa už starý track. Vinyly sa ešte ako tak držia v techne a tech-house. Čo sa týka hrania z traktora, technika je taká istá ako pri vinyloch ale stráca sa tam ten feeling hľadania tracku, prehrabávania sa v kufre alebo CD case a to by mne chýbalo. Preto som volil cestu CD .A hranie na programoch v počítači to je pre dieťa a začiatočníkov. Tam klikneš raz s myšou a máš zrovnané tracky. To nie je DJing! To by zvládla aj Šmajdova Manka :DDD

Sú podľa teba slovenskí DJs hodnotení v rámci ich podaného výkonu dostatočne adekvátne?
Myslím, že sa dáva málo priestoru „no name“ DJom. Sme zase tam, ako som už spomínal, že ľudia sa pozerajú kto hrá a nepočúvajú ako hrá, a na scéne sa opakujú mená pretože na iných by ľudia neprišli a to sa snažíme s Euphoricou aspoň trochu zmeniť.

Má podľa teba trance dlhú budúcnosť alebo to najlepšie obdobie trance-ovej scény už dávno skončilo?
Trance sa na scéne celkovo drží už dosť dlho a drží si stále svojich fanúšikov, či sú na Slovensku, Holandsku alebo Španielsku. Myslím, že trance sa bude hrať minimálne ďalších 10 rokov. Trance sa stále vyvíja, tracky sú kvalitnejšie a stále sa nájde niečo nové, čo ma zaujme, alebo nový producent, ktorý príde s novým soundom.

O tebe je známe, že žiješ v UK. Ako by si zhodnotil našu scénu v porovnaní s UK? Kde je viac možnosti? Aké štýly sú momentálne „IN“ podľa teba na SVK a v UK?
Ono ťažko povedať. Tu na SVK si každý hovorí ako nám tu je zle a aká je v UK scéna. Scéna je možno v Londýne ak máš tých správnych kamarátov, ktorý ti povedia kde isť. Inak všade vládne komercia. Rozdiel je asi ten že Angličan sa ide do mesta baviť, povie si „Dnes je piatok, dnes si to riadne užijem! “, kdež to Slovák si povie “Aaaa idem do mesta a uvidím, či sa zabavím“. Myslím, že to je najväčší rozdiel. Momentálne už asi druhý rok tam fičí tech-house, minimal-techno. Možnosti sú tam väčšie ale taktiež potrebuješ poznať tých správnych ľudí. Trh je presýtený DJmi a producentami, všade je to teraz ťažké…

Hral si aj v nejakom anglickom klube? Aký to bol zážitok?
Hral som v pár kluboch v Manchestri, Londýne a Írsku. Priebeh normálny ako u nás, akurát, že tam sa začína vychádzať do mesta o 18tej a nie o 22hej . Čiže o 23tej hodine sú už kluby plné.

Pár plánov pre tvoju budúcnosť?
Postaviť dom, presťahovať sa na Slovensko ,robiť pravidelne Euphoricu, začať s produkciou (to bude asi ten najťažší oriešok). Nemajú ma tie prístroje rady :D


Tvoj odkaz pre dnešných návštevníkov party Euphorica v bratislavskom Empire klube?
Aby sa hlavne prišli zabaviť, odhodili predsudky a oddali sa hudbe. Keďže RiTic bude hrať classics set, tak ja sa budem snažiť hrať novšie veci +to naj z Utopia Sessions a samozrejme tam sa aj mne pritrafí nejaký ten klasický song ☺.


Časový line-up na dnešný večer:
21:00/ 23:00 – NapheX
23:00/ 02:00 – RiTic (3 hour classics set)
02:00/ 05:00 – Teef
05:00/ end – Kizzah (oldschool hardtrance & hardstyle set)

Euphorica

Zdroj: Euphorica
Publikoval: Redakcia GREGI.NET