Easthetic festival: Letný festival zverejnil prvé dve kapely!

Prvými potvrdenými kapelami 3. ročníka letného Easthetic festivalu (3. – 4. augusta 2012) sú formácia Got Blue Balls zo Sliača a bratislavská skupina Bruno Benetton Free Band (BBFB). Pre obe zoskupenia to bude premiéra na Zemplínskej šírave, pričom pre BBFB je to prvé ohlásené vystúpenie na letnom festivale vôbec.


„Sme radi, že na našom podujatí privítame kapely, ktoré spája fakt, že sú na scéne nováčikmi, no zároveň sú veľkým prísľubom do budúcnosti. Got Blue Balls sú príkladom, ako by mohol znieť rock’n’roll v 21. Storočí a Bruno Benetton zase ukážkou vkusného spojenia popu, funku, rocku a elektroniky,“ uviedol dramaturg festivalu Ján Papač.

Permanentky na multižánrový Easthetic festival, ktorý sa bude konať 3. a 4. augusta, opäť na Zemplínskej šírave, sú od 16. decembra dostupné v predpredaji v sieti Ticketportal. Vstupenka na dva dni stojí v súčasnosti 12 eur. Postupne sa bude cena lístkov zvyšovať. O novinkách z dielne Eastheticu budú organizátori informovať na sociálnych sieťach Facebook a Twitter a po vyplatení adminov aj na svojej oficiálnej webovej stránke easthetic.sk.

Got Blue Balls pôsobia na scéne od roku 2009. Kapelu založili Michal Minár (vokály, gitara), Juraj Oravec (gitara, vokály), Stanka Apfelová (basgitara, vokály) a Richard Mikuš (bicie, perkusie). V roku 2011 k sebe pribrali piateho koncertného člena, svojho dlhoročného kamaráta Borisa Štefánika (klávesy, vokály, perkusie). Zaujali už v septembri 2010 prvým singlom Devil in Bed. Debutový eponymný album Got Blue Balls vydali vlani v júni, pričom nahrávka je stále k dispozícii na voľné stiahnutie.

Got Blue Balls

„Muzikanti dobre vedia, čo chcú hrať, a čo je ešte dôležitejšie, vedia ako dosiahnuť vytúženého efektu. Dajte si tento album ráno trikrát za sebou a budete mať dostatok energie po celý deň i noc. Odporúča šesť z piatich hudobných šialencov,“ napísal Milan Slezák v recenzii ich debutu pre český hudobný magazín Rock&Pop. Po kúsku Devil in Bed vydali ako single skladby Wouldn’t you say that I’m on fire, Heart of a Rocknrolla a Move on. Mladá kapela zo stredného Slovenska si už stihla zahrať na trenčianskej Pohode, jesennom Pohoda Indoor Camping festivale a českom festivale Rock for People.

Vystupovali už aj vo Francúzsku s tamojšou kapelou The Shifoomies band. Got Blue Balls, ktorí sa dostali na longlist v nováčikovskej kategórii Radio_Head Awards 2011, v súčasnosti pracujú na nových skladbách. Niektoré z nich predstavia aj na Eastheticu.

Bruno Benetton Free Band vznikli v roku 2008 v hlavnom meste Slovenska. Zakladateľom skupiny je gitarista Michal „Mustafa“ Novák (ex-Vanilla Club), ktorý po spojení sa s klaviristom Krížom začal pracovať na spoločnej tvorbe po stránke aranžérskej i textovej a dodnes kapelu produkuje. Dva roky po vzniku projektu sa jeho členom stal Tomáš Palonder, ktorý je známy ako divadelný herec a tiež ako spevák Love 4 Money.

BBFB

BBFB má v súčasnosti sedem členov; okrem Palondera, Mustafu a Krížka do nej patria aj Michal Uličný (bicie nástroje), Michal Danielis (klávesy a moduly), Juraj Varga (basgitara, vokály) a Marek Hradský (sólová gitara). Prvým singlom z ich debutovej nahrávky The Phenomenons of Pop, ktorá vyšla v novembri 2010, je pieseň You Are My Mate. Tá sa dostala aj na slovenskú kompiláciu Music City Vol. 1. Ďalšími singlami sa stali kúsky For Sure a Oua He. Debutový album hudobníci pokrstili 26. januára 2011 v bratislavskom Nu Spirit Clube.

Nahrávku uviedla do života DJ Biba a Kamil Grebeň (Vidiek, Hugo d Gen). Ich videoklip For sure je nominovaný na Najlepší videoklip roka 2011 v ankete Slávik. V dvoch kategóriách sa dostali na longlist Radio_Head Awards 2011. Bruno Benetton Free Band sú navyše jednou z ôsmich skupín, ktoré majú šancu vystúpiť ako predkapela na bratislavskom koncerte svetoznámej formácie Duran Duran (1. februára, Incheba). O tejto pocte rozhodujú ľudia hlasovaním na webstránke vyberpredkapelu.hudba.zoznam.sk. V súčasnosti BBFB intenzívne pracujú na druhom štúdiovom albume.

Easthetic festival –história

Easthetic festival je multižánrové podujatie, ktorého prvý ročník sa konal koncom júna 2010 na Zemplínskej šírave v stredisku Hôrka. Druhý ročník nasledoval na tom istom mieste 5. až 6. augusta 2011.

Festival založili dnes už bývalí študenti, ktorých snahou bolo na východe Slovenska vytvoriť alternatívu ku komerčným hudobným prehliadkam. Na prvom Eastheticu vystúpilo francúzske duo Nôze. Ďalšími účinkujúcimi boli Realistic Crew z Maďarska, WWW z Českej republike a zo slovenských interpretov napríklad Lavagance, The Swan Bride, Chiki Liki tu-a, Vec a Zverina, B-Complex, Haf a Beyuz, Amphibios, La3no Cubano, Nourish My Fame či Marián Čekovský. Na festivale sa ľudia v roku 2010 mohli zabávať aj v literárnom cirkuse alebo v tanečnom Nu Spirit stagei. Okrem hudobníkov dostali priestor streetartisti a maliari.

O rok neskôr na podujatí vystúpili na dvoch pódiách takí interpreti ako Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny, Midi Lidi, Kazety a Rara Avis z Českej republiky, Demon Superior z Maďarska, Steaming Satellites z Rakúska alebo Janski Beeeats z Francúzska. Zo slovenských interpretov na východ zavítali okrem iných aj Ink Midget a Pjoni, Hudba z Marsu, Moja reč, Plastic Swans, Moustache, Vetroplach, Vidiek, The Uniques, Para, Lixx a účasť si zopakovali Talkshow, Puding pani Elvisovej a L plus. Rovnako ako pri premiére, aj na druhom ročníku si vydavateľ KK Bagala rozložil svoj literárny cirkus, streetartisti maľovali na umelé steny a k slovu sa dostali aj divadelníci. Spestrením boli aj filmové prednášky Petra Konečného z portálu Kinema.sk.

Easthetic festival

Zdroj: Easthetic
Publikoval: Redakcia GREGI.NET