Domo Emigrantes a Spiritual Front prinesú na taliansky festival Dolce Vitaj tradičnú hudbu aj neofolk

17. ročník talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj ponúkne dva výnimočné koncerty. Domo Emigrantes predstavia strhujúcu a energickú hudbu talianskeho juhu, druhý koncert bude patriť rímskemu neofolkovému kvartetu Spiritual Front. Festival Dolce Vitaj organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.

“Naším cieľom je propagovať ľudové tradície južného Talianska a Stredomoria. Snažíme sa ich obohacovať o nové etnické prvky, originálne aranžmány a dodávať im nový inštrumentálny tón, ale zároveň vo výsledku zachovať pôvodný charakter hudby” , priblížil tvorbu skupiny Domo Emigrantes spevák a gitarista Stefano Torre.

Zoskupenie Domo Emigrantes vzniklo v roku 2009 s úmyslom propagovať hudobné dedičstvo južného Talianska, čoho výsledkom je hudba, ktorá v mnohom čerpá aj z tradícií iných národov. Tarantelle a pizziche sú spojené s Talianskom minulosti, s malými peniazmi, ale s veľkými hodnotami – vierou, altruizmom a láskou k životu. V tradičných piesňach aj pôvodných skladbách Domo Emigrantes cítiť pripútanosť ku krajine, kde hudba, jedlo, zvyky a obyčaje posilňujú v ľuďoch to najlepšie, dedené z generácie na generáciu.

Skupina je držiteľom niekoľkých významných talianskych cien v oblasti World Music (2016, Premio Folkest e Premio Andrea Parodi), koncertovala po celom svete a predviedla sa aj na takých pódiách ako Istanbul Music Festival (2015), Los Angeles Warner Bros Studios (2016), Castello Sforzesco v Miláne (2017), Amsterdam Concertgebouw (2018), HetLindeboom Festival (2019) či ’Expo Dubai v roku 2020. V roku 2022 zvíťazila na nemeckom folkovom festivale Folk Herbst.

V roku 2023 hrali v Miláne s Natalie Merchant, legendárnou americkou speváčkou skupiny 10 000 Maniacs, počas koncertu jej svetového turné „Keep your Courage“. Podujatie bolo organizované v spolupráci s Nadáciou Prada.

Domo Emigrantes zahrajú po prvýkrát na Slovensku 27. mája 2024 o 20:00 v Kapucínskom kostole na Župnom námestí 10 v Bratislave v tejto zostave: Stefano Torre (spev, gitara, bouzouki a iné nástroje), Filippo Renna (spev, perkusie), Andrea Dall’Olio (spev, husle). Druhý koncert festivalu bude patriť rímskej neofolkovej formácii Spiritual Front. Ich hudba využíva prvky etno a rómskej hudby, rocku, tanga, country music, čím vytvára jedinečný mix, vďaka ktorému sa kapela stala jedným z najuznávanejších talianskych telies vo sfére alternatívnej hudby.

“Náš názov pozostáva z dvoch na pohľad protichodných slov: ʼspirituálnyʻ evokuje niečo neviditeľné a mystické, kým ʼfrontʻ je viac o akcii či konflikte. Spojenie týchto dvoch konceptov presne vystihuje náš spôsob bytia a vnímania hudby,” predstavuje skupinu jej líder Simone Salvatori.

Ich najznámejší album Armageddon Gigolo (2006) vznikal v Herzog Studio, v ktorom nahrával americký režisér Abel Ferrara hudbu do svojich filmov, a spolupracovali na ňom niektorí členovia orchestra Ennia Morriconeho. Tieto súvislosti len podčiarkujú silný vzťah členov kapely ku kinematografii (predovšetkým k tvorbe Pasoliniho, Fassbindera, Martina Scorseseho, Luchina Viscontiho a všeobecne k westernovým filmom Sergia Leoneho).

Ich hudba bola použitá v americkom televíznom seriáli Las Vegas a v trileri Saw II – Hra o prežitie, využívajú ju mnohí tvorcovia krátkych filmov. Od svojho vzniku Spiritual Front hrali v mnohých krajinách sveta a na významných hudobných festivaloch ako Wave Gotik Treffen či Heineken Jammin Festival. Predstavili sa ako jediná talianska kapela v legendárnej nemeckej televíznej show Rockpalast, kde účinkovali aj také hviezdy ako David Bowie, U2, Oasis, Guns and Roses a ďalší. Ich ostatný album z roku 2023 je poctou anglickej kapele The Smiths.

Spiritual Front vystúpia 13.6.2024 o 19:00 vo Veľkej sále Slovenského rozhlasu na Mýtnej 1 v Bratislave v zložení: Simone Salvatori (spev, akustická gitara), Andrea Freda (perkusie), Francesco Conte (gitara), Daniele Raggi (basgitara).

Vstup na obidve podujatia je voľný až do naplnenia kapacity sál.Festival Dolce Vitaj organizuje Taliansky kultúrny inštitút v spolupráci s Talianskym veľvyslanectvom v Bratislave a Taliansko-slovenskou obchodnou komorou. Koná sa pod záštitou primátora Bratislavy Matúša Valla. Partnermi festivalu sú Nadácia VÚB, Generali a Brovedani Slovakia.

Viac informácií na stránke www.dolcevitaj.eu

TS