DOMA S DEŤMI: SPOZNAJTE TRNAVU VĎAKA ROZPRÁVKAM.

Kto by nemal rád rozprávky? Spojte spoznávanie nových miest a histórie so zábavou. Pozrite si so svojimi deťmi rozprávky o Trnave, ktoré vám ukážu kreslené krásy Malého Ríma a dozviete sa veľa zaujímavostí. 

O tom, že rozprávky majú dôležitý význam pre deti, nikto nepochybuje. Nielenže sa pri nich zabavia, ale naučia sa riešiť rôzne situácie, nájdu si v nich vzor a niečo nové sa dozvedia. Počuli ste o rozprávke O mestečku za hradbami? Trnavčania určite áno. Ide totiž o rozprávku, vďaka ktorej deti spoznajú históriu Trnavy. Kreslený seriál bol vyrobený v roku 1992 a jeho ilustrátorkou bola Ivana Skálová, režisérom Milan Horvatovič.

Rozprávkový život v malom mestečku Trnava a jej okolí má 13 častí. Prvé časti sa venujú hlavne histórii, ako mesto získalo svoj názov a ako sa postavili hradby. Tie boli v čase výstavby najväčším stavebným projektom Uhorska. Na ich stavbu sa použilo odhadom 4,3 milióna tehál a Trnavčanov chránili do 18. storočia. Do mesta ste sa dostali štyrmi bránami a o ochranu sa starali strážnici s kapitánom. Aj dnes môžete pri prechádzke historickými uličkami vidieť časti hradieb, a to na Michalskej ulici, pri Horných baštách či na Františkánskej ulici.

Vo večerníčku nechýba ani časť o dominante Trnavy, ktorým je Mestská veža a diel o hodinovom stroji. Táto takmer 60-metrov vysoká rozhľadňa mala prispieť k bezpečnosti mesta. Postavil ju murársky majster Jakub, ktorý sa zaviazal pred trnavským richtárom Jurajom Schleglom, že vežu, ktorú začne stavať aj dokončí. Tak sa aj stalo. Okrem slnečných hodín tam nájdete aj unikátny hodinový stroj z dielne Franza Langera, ktorý oslávil 290 rokov. Stará sa oň niekoľko generácií rodina Nemčekovcov. Dnes si ho síce nemôžete pozrieť z blízka, ale na stránke http://bit.ly/vystupyNaMestskuVezuShodinarom nájdete rôzne fotografie a informácie.

Ďalšie diely sa venujú návšteve na radnici, Vianociam, richtárovi, posledným lúpežníkom či rôznym poučným príbehom. Vďaka nim tak spoznáte Malý Rím detskými očami a hlavne sa budete naň pri ďalšej návšteve pozerať inak. A možno aj stretnete richtára, hodinára a ďalších významných ľudí, ktorí sa starajú o Trnavu. 

Viac informácií na stránke www.regiontrnava.sk alebo e-mailom info@trnavatourism.sk. Z  dôvodu opatrení prijatých Trnavským samosprávnym krajom a Mestom Trnava s cieľom spomaliť a obmedziť šírenie koronavírusu COVID-19 sme pristúpili k dočasnému obmedzeniu osobného kontaktu s návštevníkmi Turistického informačného centra – Región Trnava a Mestskej veže. O opätovnom otvorení vás budeme informovať na našom webe www.regiontrnava.sk a na sociálnych sieťach Regiónu Trnava.

Nájdete nás aj na Facebooku www.facebook.com/RegionTrnava a na Instagrame www.instagram.com/regiontrnava.

Zdroj: TS
Foto: Trnava Tourism