Do kín prichádza oceňovaný film Quo Vadis, Aida?

Film Quo Vadis, Aida? je nekompromisný a zároveň hlboko ľudský film režisérky Jasmily Žbanić, ktorý silou emócií zatieni väčšinu vojnových filmov. Nesústreďuje sa totiž na vykreslenie násilia, ale na príbeh konkrétnej ženy a nepredstaviteľné dilemy, ktoré pred ňu vojna stavia. V slovenských kinách sa predstaví 21. októbra 2021 vďaka distribútorovi Asociácia slovenských filmových klubov.

Príbeh sa odohráva v Bosne, v júli 1995. Srbská armáda sa blíži k Srebrenici, ktorá je vyhlásená za „bezpečnú zónu“ OSN. Desaťtisíce ľudí utekajú zo svojich domovov na blízku základňu OSN. Prekladateľka Aida, pracujúca pre OSN, dôverne pozná situáciu na základni i mimo nej. Bojuje s neúprosne sa krátiacim časom, aby našla cestu z blížiaceho sa pekla pre obyvateľov mesta i jej najbližších. Pár hodín cesty od miest, kde radi trávime letné dovolenky, sa schyľuje k najväčšej európskej tragédii od konca druhej svetovej vojny.

Aida v rámci svojej práce prekladá srbské klamstvá i často dvojzmyselné vyhlásenia OSN a postupne si uvedomuje vážnosť situácie. Ide o osud mesta i o život jej milovaných. Podarí sa jej ich zachrániť?

Film mal premiéru na festivale v Benátkach a bol nominovaný na Oscara v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film. Získal tiež nomináciu na cenu BAFTA v kategórii najlepšia réžia a najlepší cudzojazyčný film, cenu za najlepší medzinárodný film – Film Independent Spirit Awards a cenu divákov na medzinárodnom festivale v Rotterdame. Cenu divákov získal na tohtoročnom MFF Cinematik v Piešťanoch.

Film vychádza zo skutočných udalostí, ale niektoré postavy, situácie a dialógy sú vymyslené, alebo upravené z umeleckých a dramatických dôvodov. Režisérka venovala svoj film ženám zo Srebrenice a ich 8 372 zavraždeným synom, otcom, manželom, bratom, bratrancom a susedom.

Slovenským divákom sa film predstaví v premiére 21. októbra 2021 a v kinách ho diváci uvidia vďaka distribučnej spoločnosti Asociácia slovenských filmových klubov. Realizáciu filmu finančne podporili Audiovizuálny fond. Zoznam premietaní filmu nájdete na stránke ASFK.

O režisérke

Jasmila Žbanić (1974, Sarajevo) v roku 1997 založila umelecké združenie Deblokada, kde pôsobila ako producentka, autorka a režisérka mnohých dokumentárnych a krátkych filmov. Zaujala už svojím celovečerným režijným debutom Grbavica (2005) – trpkým príbehom osamelej bosnianskej matky s dcérou, ktorých životy bolestivo ovplyvnili udalosti balkánskej genocídy – za ktorý získala Zlatého medveďa na Berlinale. S výnimkou komédie Ostrov lásky sa vo svojich filmoch opakovane vracia k téme vojny v bývalej Juhoslávii a jej následkom, ktoré bohužiaľ pozná z vlastnej skúsenosti.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=pk2TTUNPIII
Zoznam premietaní: https://asfk.sk/film/quo-vadis-aida/

Zdroj: TS