Do hudobného sveta prichádza prvý samostatný album Martina Krížika s názvom Len tak si spievam

Známy interpret z viacerých úspešných formácií a skladateľ Martin Krížik celé svoje hudobné pôsobenie písal a nahrával skladby pre niekoho iného či v rámci niečoho. Tentokrát ide s kožou na trh sám a za seba s debutovým albumom Len tak si spievam. V skladbách otvára zaujímavé témy a hudobne vnáša vlastné rytmy, cítenie a inšpirácie viacerými hudobnými nástrojmi utvárané rokmi.

Album do svojej celistvej podoby dospel prirodzeným procesom počas pätnástich rokov. Prešiel si skutočne dlhým priebehom, pričom mnohé skladby vznikli už pred mnohými rokmi. „Dôležitý bol proces výberu, keďže tých piesní bolo asi tisíc. A všetko hity! Takže výber bol zložitý a ťažký,“ s úsmevom ozrejmuje Martin Krížik.

S albumom prichádza mnoho tém, textovo zväčša ťažších ideí, ale poslucháč si na ňom nájde aj veselšie uchopené skladby. Nejde však o bežné piesne ponímané o láske k žene, ale o láske k životu a nádeji s pozitívnou budúcnosťou. „Predstavujú moje intímne výpovede a niekoho môžu aj zaskočiť,“ hovorí Martin Krížik, autor textov aj hudby. Dva texty pre interpreta napísal aj Michal Neffe, ktorého s Martinom Krížikom spája dlhoročné priateľstvo, ale aj hudobná minulosť v hodnotnej formácii Bruno Benetton Free Band.

Dominantným nástrojom väčšiny piesní albumu je klavír, občas sa vyskytne rytmická sekcia, ale zato mnoho sláčikov. Svoje nezastupiteľné miesto má v skladbách aj lesný roh, ktorého hru vyštudoval Martin Krížik počas svojich študijných čias na Konzervatóriu v Bratislave. Album obsahuje desať skladieb a toľko vokálov, čo desať iných albumov dohromady. 

Samotné nahrávanie prebiehalo na štyroch miestach a bolo veľmi náročné z časového hľadiska. „Neposledná vďaka patrí Michalovi Neffemu, Michalovi Danielisovi, Martinovi Polákovi, Dominikovi Štofkovi, Miroslavovi Lahovi a Branislavovi Vartovníkovi. Títo ľudia sa podieľali na jeho vzniku, každý svojim nezameniteľným spôsobom,“ s úsmevom uzatvára Martin Krížik, tešiac sa na vydanie jednej dlhej hudobnej etapy svojho života.

Link na album:  https://rukahore.ffm.to/martinkrizik_lentaksispievam
Spotify: https://open.spotify.com/album/6FjnW9Xp14EM14oPUwQxpp

Zdroj: TS