Divadelní scéna festivalu Boskovice představí mysteriózní operu nebo boskovického Kafku.

Festival Boskovice, který proběhne za dodržení všech vládních nařízení ve dnech 8.–11. 7., kromě koncertů, výstav a filmových projekcí dává velký prostor i divadlu. Letos se tak v průběhu čtyř dní na pěti scénách objeví Divadlo X10, Masobeton, Akolektiv Helmut nebo 20.000 židů pod mořem. Chybět nebude ani tradiční site-specific projekt, kterého se tentokrát ujal režisér Ludvík Píza.  

Jak zajeté a známé soubory, tak nová jména. Alternativní inscenace, performance, cirkusové představení, improvizace. Tak letos bude vypadat divadelní scéna festivalu Boskovice, kterou dramaturgicky tento rok poprvé připravila Ema Šlechtová. Tedy přesněji řečeno pět divadelních scén – v Prostoru v Panském dvoře, ve farské zahradě Muzeu, na Hradě a Palouku Potrvá a poprvé také v místní Sokolovně.
Tam se v neděli odehraje mysteriózní opera Masopust: Deník zloděje, kterou režíroval Jan Nebeský. Inscenace, která propojuje zvláštním a odvážným způsobem deníky „prokletého” dramatika a spisovatele Jeana Geneta s významnou českou barokní básnickou skladbou Bedřicha Bridela, získala v roce 2017 Cenu divadelní kritiky jak za nejlepší inscenaci, tak za nejlepší hudbu Martina Dohnala? Cenu za nejlepší herecký výkon obdržel Miloslav König, který slovy Josefa Chuchmy  „s fantastickou tvárností vede své monology-zpovědi o životní cestě, v níž se duše pere s tělem.” Drsná, provokativní a intimně trýznivá zpověď, kde se herec postupně obnažuje fyzicky i duševně, je určena i pro nefestivalové diváky.

Prostor v Panském dvoře hned ve čtvrtek 8. 7. představí inscenaci Zmrzačení podle díla  „boskovického Kafky” Hermanna Ungara, kterou pro Divadlo X10 připravila Lenka Havlíková a režie se ujal Ondřej Štefaňák. Kolektivně potlačené neurózy, psychózy a hysterie, které se dostávají na povrch. Meziválečné přízraky drápající se z hlubin nevědomí. Inscenace Zmrzačení odráží ducha poválečné absurdity a freudovský náhled na sílu podvědomí. V hlavních rolích se představí Anita Krausová, Lucie Roznětínská nebo Vojtěch Hrabák.

V pátek 9. 7. v Prostoru vystoupí nezávislá divadelní skupina Masakr Elsinor s inscenací Honza,  „nenasytnou retrospektivou” života Jany Krejcarové, české básnířky, prozaičky a výtvarnice, dcery Mileny Jesenské a dlouholeté partnerky Egona Bondyho. Objev amatérské divadelní scény roku 2020 Akolektiv Helmut, jehož společná práce osciluje na pomezí autorské tragédie a mysteriózní šarády, vystoupí s inscenací S čaganem lamag nohy tamtéž v sobotu 10. 7.

Muzeum bude ve čtvrtek 8. 7. patřit brněnsko-boskovické performativní skupině Masobeton, která se zaměřuje na jednorázové site-specific projekty nejčastěji v žánru autorské performativní eseje. Tentokrát vás zavede od Muzea regionu Boskovicka do Židovské čtvrti.

Na scéně vysoko nad městem ve zřícenině boskovického hradu v sobotu 10. 7. vystoupí kočovná divadelní družina Ductus Deferens se stejnojmennou  inscenací vzniklou čistou improvizací, cirkusový umělec Filip Zahradnický, který vystupuje s Cirkem La Putyka, a My kluci, co spolu chodíme,  „čtveřice herců, kteří si pro vás nic nepřipravili.”
V duchu improvizace se na Palouku Potrvá odehraje také vystoupení 20.000 židů pod mořem, kteří předminulý rok zaujali svou divadelní bojovkou na židovském hřbitově. Tohoto site-specific projektu, který propojuje divadlo s ne-festivalovými částmi města, se tento rok ve formě audiowalku ujal režisér Ludvík Píza. Chybět nebude ani divadelní program pro děti. Nezávislé divadelní uskupení Loutky bez hranic zahraje představení Nedopečený koláček(nominace na cenu Thálie 2020), Studio Damúza zahraje loutkovou pohádku Golem

Čas se konečně vrátit – jak do divadla v Boskovicích, tak do života.

Boskovice, festival pro židovskou čtvrť
8.–11. července 2021

Další potvrzený program najdete na stránkách festivalu Boskovice 2021
Facebook
Instagram

Průběh festivalu a nařízení vlády v rámci pandemie COVID 19

Festival proběhne v souladu s aktuálními nařízeními vlády. Co to znamená pro návštěvníky? Momentálně pořadatelé počítají s tím, že vstup na festival bude povolen jen po předložení negativního antigenního nebo PCR testu, certifikátu od Ministerstva zdravotnictví o očkování nebo potvrzení o prodělaném onemocnění, přičemž od prvního pozitivního testu neuplynulo více jak 180 dní. Vstup do uzavřených prostor bude možný jen v respirátorech.

Pro návštěvníky budou zdarma zajištěna testovací místa na antigen. Za zpřísněných hygienických podmínek bude možné se opět ubytovat ve stanovém městečku či ve školních tělocvičnách, kapacita bude ale omezena dle aktuálních nařízení.  

Všechny pokyny a aktuální nařízení vlády budou včas zveřejněny na webových stránkách festivalu Boskovice a na sociálních sítích.

Vstupenky:
permanentka na celý festival: 
předprodej 750 Kč dospělí / 600 Kč studenti na GoOut a smsticket
na místě 900 Kč dospělí / 700 Kč studenti

Na místě lze zakoupit jak jednodenní vstupenky na pátek a sobotu za 500 Kč , tak vstupenky na jednotlivé akce, cena závisí na představení a pohybuje se v rozpětí 50-300 Kč.

Děti do 12 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.

Členské vstupenky za stálou cenu 450 Kč k dostání v kanceláři Unijazzu v klubu Kaštan – (Praha) nebo v Prostoru(Boskovice), nebo během festivalu  na infostánku.

Zdroj: TS