Covert Interests 27 reveals: Esther Duijn (Nowar/Geography/NL)

Január 2012 a situácia z minulého roka sa opakuje. Slovenskí housoví producenti, dji a promotéri napäto očakávajú vytúžený príchod deephousovej vlny z Nemecka, ktorá by po prechode cez Českú republiku mala spôsobiť na slovenskej scéne malú hudobnú revolúciu. Zdvihnuté obočia a výčitky v tvári každého z nich signalizujú, že nečakajú zadarmo a nadarmo po prvý raz.

Pravdupovediac čakanka na Godota, ktorý sa neukázal už takmer 20 rokov, prestáva byť znesiteľnou aj pre najväčších vytrvalcov, čo v reči slovenských prísloví a porekadiel znamená, že pohár trpezlivosti pretiekol cez okraj a zatopil všetkých susedov, desaťkrát prilepené ucho na krčahu sa zase raz utrhlo a osvedčené hádzanie hrachu o stenu sa u niektorých menej odolných jedincov rozvinulo do slušnej závislosti.

Ak ste si to náhodou nevšimli, tak „Zlaté časy slovenskej elektronickej scény“ sme tu už raz mali. Terminus technicus, ktorý označuje pitoreskné obdobie domácej elektronickej scény okolo roku 2000, bolo pre housovú komunitu peklom na zemi a skutočnou skúškou ich trpezlivosti a odvahy. Out of space postavičky v neuveriteľných kostýmoch doplnené lightstickami v papuľke a 0,5l fľašou toaletnej vody, pure Detroit šmrcnutý slovenským folklórom, alebo nevinná detská hra na veľmi cudzom piesočku ukrývali za zatiahnutou oponou osočovanie a posmešky adresované každému djovi, ktorý nehral zlomené na 140. Deephousoví dji boli v tejto dobe osamelí, neorganizovaní a veľmi ľahko zraniteľní. Aj preto sa neraz objavili prípady, kedy sa za používanie vokálov v setoch stali vďačným terčom trápnych narážiek na svoju sexuálnu orientáciu.

Esther

Vykúpenie z beznádeje prišlo s definitívnym zrušením prikázanej rýchlosti 140bpm a oslabením dovtedy nedotknuteľného kultu techna u širšej verejnosti. Ovečky z košiara, ktoré bez navigácie bezcieľne blúdili vesmírom si naštastie zobrali čoskoro pod svoje krídla nagelovaní bloňdáci z holandských výšin a nedoceneným housovým djom svitla zase raz iskierka nádeje na krajšiu budúcnosť v krajine Slovensko.

Čoskoro však na povrch prenikli informácie o aktuálnom vývoji na parketoch západnej Európy, ktoré schladili akékoľvek dovtedy pozitívne vyhliadky optimistov. Záväzná päťročnica pre slovenské housové floory nadiktovala minimal na 130, ktorý mohol byť podľa gusta dja dochutený buď štipkou progressive alebo kvapkou elektra. Nejednoznačný výklad termínu minimal zo strany dídžejov, návštevníkov akcií a producentov priniesol na parkety zmutovaný techhouse s elektro basou a proforma minimal perkusiami, ktorý fungoval spoľahlivo a v každej situácii. Iba tí skutočne truly housoví dji boli odsúdení zase raz zohrievať lavičku a trpezlivo vyčkávať v zákopoch na svoju príležitosť.

A potom to prišlo, celkom rýchlo a bez väčšieho odporu Berlín znovu objavil Ameriku. Chicago a Detroit dobyli naspäť dávno stratené pozície v rebríčkoch elektronickej hudby a západnu Európu začali okupovať hlboké bíty a basy na nebezpečne nízkych otáčkach. Deep house kontroloval situáciu a slovenskí housoví dji po rokoch izolácie na okraji spoločnosti začali vyliezať z dier. Vo vzduchu visela otázka: „Prichádza šanca na dôstojný život slovenských deephousových djov?“ To krásne ráno na dverách s menovkou Slovensko zazvonil zvonček. Tak sme sa dočkali! Na veľkú radosť celej housovej komunity stál vo dverách KONEČNE on…náš dubstep.


Aj Preto, bratia a sestry, majte vždy na pamäti, že:
“Ak čakáte zmenu, čakajte vždy radšej to nečakané…”

My napríklad 17.februára 2012 pôjdeme na viedenské letisko čakať na djku a producentku Esther Duijn z Amsterdamu. Ak vietor, sopka, tornádo, choroba, opica (nie gorila) alebo odbory nebudú proti, privezieme vám do Radosti ešte ten večer živú, zdravú a stále šarmantnú Esther Duijn, aby zahrala svoj djský set na ďalšom pokračovaní Covert Interests .

Kto je to Esther Duijn?

1. Esther miluje vinyl a ako zdroj hudobnej inšpirácie uvádza mená: Soulphiction, Robert Hood, Delano Smith, Patrice Scott, Move D, Moodymann, Theo Parrish…
2. Esther produkuje, remixuje a vydáva kvalitné veci na dobrých labeloch.
3. Esther hráva skvelé sety v svetových kluboch (napríklad aj v berlínskom Panorama Bare)..

4. Esther sa páči ako hrajú BigFish a BBK a preto si ich zvolila ako svoj slovenský support na túto akciu.
5. Jedno z predchádzajúcich štyroch tvrdení nie je pravdivé.

Tak či onak, vy hlavne nezabudnite prísť a nepremeškajte šancu vidieť naživo túto dámu za gramcami v Radosti za smiešnych 5 Euro v piatok, 17.februára 2012. Že bude dobré techno, verte mi!

https://djesther.com
https://www.facebook.com/groups/covert.interests/

Ester

Zdroj: Radosť
Publikoval: Redakcia GREGI.NET