Cœur De Piratte

Cœur de Pirate je sólový projekt kanadské indiefolkové písničkářky, pianistky a aktivistky Béatrice Martin. Své debutové album vydala v roce 2008 v pouhých osmnácti letech a od té doby sbírá zástupy fanoušků nejen ve frankofonních zemích. To poslední vyšlo v roce 2018 a nese název En cas de tempête, ce jardin sera fermé. Dle zpěvačky je vzkazem pro všechny, kteří se jako ona báli otevřeně mluvit o své sexualitě i traumatech. V Praze se poprvé představí 23. října v Paláci Akropolis. Vstupenky (550-590 Kč) budou v prodeji od 13. března na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.

Béatrice Martin se věnuje hudbě již od svých tří let, kdy začala hrát na piano. Po vystudování hudební školy se v patnácti letech stala součástí posthardcorové skupiny December Strikes First i indiepopové formace Bonjour Brumaire. Hvězdou québecké nezávislé scény se ale stala až se svým sólovým projektem Cœur De Pirate, když místo v angličtině začala psát své písně v rodné francouzštině.

Kromě široké veřejnosti se jí daří i u kritiky, za svá alba získala několika nominací na prestižní kanadské ceny Juno Awards nebo Polaris. Do dnešního dne prodala dohromady přes milion kopií všech svých čtyř dlouhohrajících alb, která okamžitě zaujmou odstíny radostného i melancholického písničkářství. V minulosti také spolupracovala mimo jiné i s Björnem Yttlingem z nezávislé poprockové kapely Peter Bjorn and John.

Její poslední a dosud nejotevřenější album En cas de tempête, ce jardin sera fermé vyšlo v roce 2018 a tematizuje její coming out i bolestné vzpomínky na toxické vztahy. K plné upřímnosti Béatrice i pomohla i série esejů I’m Afraid of Everyone, kterou o rok dříve napsala pro kanadský Vice. „Poté, co jsem se začala politicky angažovat, pro mě bylo zajímavé sledovat, jak je má tvorba silně spjata s feminismem. Najednou jsem viděla, jak je v každé písni uložena má vlastní zkušenost se sexismem,“ prozradila Martin pro magazín A Side a dodává: „Už se nebojím cokoliv skrývat. Jsem šťastná, že má tajemství jsou známá všem mým posluchačům, kteří se mohou s mou hudbu ztotožnit lépe než kdy dříve. Na mé tvorbě mám nejraději, že si ji řídím podle sebe.“

Koncert se uskuteční za podpory Francouzského institutu v Praze.

Zdroj: TS