Clarinet Factory se ohlížejí za Worx and Reworx novým klipem.

Mezinárodně úspěšný kvartet Clarinet Factory, který v pondělí 16. 5. od 21:30 vystoupí na festivalu Pražské jaro, stylově uzavírá jednu etapu ve své diskografii a chystá se načít etapu novou. Děje se tak prostřednictvím animovaného klipu ke skladbě B-A-C-H z alba Worx and Reworx. Ten vznikl na základě povídky Maják z filmu Smrtelné historky režiséra Jana Bubeníčka, který je podepsán i pod klipem jako takovým. Podívejte se zde: https://y2u.be/gM0mheedYVU

„B-A-C-H je taková hříčka s tóny, se jménem slavného klasika, takové malé poetické zkoumaní, Jan Bubeníček si téma téhle skladbičky vybral jako hlavní motiv svého černobílého příběhu, takže se to logicky nabízelo zpracovat i opačně, tedy jako videoklip na celou skladbu. Cítíme, že si to spolu rozumí v určité teskné náladě, ale zároveň je tam cosi pozitivního až naivního,“ vysvětluje kapelník Clarinet Factory Jindřich Pavliš.

Sám režisér k tomu pak dodává: „Maják byl od začátku koncipovaný jako křehký, intimní, poetický příběh. Říká se, že zvuk tvoří polovinu animovaného filmu. Bylo jasné, že volba hudby bude velmi důležitá. Bylo potřeba vesměs tiché zvukové atmosféry a ve velkých detailech nahrané ruchy doplnit citlivou, jemnou a emocemi nabitou hudbou. Dlouho jsem hledal v archivech, až jsem byl shodou okolností pozván na bytový koncert Clarinet Factory. Od prvních tónů mi bylo jasné, že tohle je přesně ono. Většina lidí si myslí, že hudba byla filmu šitá na míru. A já vlastně také, i když tomu tak není.“

Za zmínku jistě stojí i fakt, že na videoklipy poměrně skoupý ansámbl má nyní už druhý animovaný klip v řadě, když ten přechozí vznikl v roce 2013 ke skladbě Měsíční zem. „Naše hudba má blízko k různým fantazijním náladám a k výtvarné poetice, a to lze právě ve světě animovaného filmu dobře realizovat,“ komentuje zajímavou shodu náhod Pavliš.

Foto_Martin_Straka_mail

Kromě nového klipu a hraní na Pražském jaru Clarinet Factory intenzivně pracují na novém albu, jehož vydání je v plánu letos na podzim a nadále pokračují v úspěšném evropském tažení společně se souborem VerTeDance. Aktuálně se v rámci turné s představením Korekce oceněném v loňském roce cenou Herald Angel na skotském Fringe festivalu chystají do Británie, Německa, Bulharska a na Kypr. Společně s VerTeDance můžete ale Clarinet Factory vidět i v pražském divadle Ponec, kde vystoupí 18. května.

Sólově pak kapela zahraje 11. června v rámci Muzejní noci ve Vysoké u Příbrami, 21. července na francouzském festivalu Aux heures d’été a 23. července na frýdecko-místeckém festivalu Jazz ve městě.

SU6238-2

Zdroj: SUPRAPHON a.s.