CLARINET FACTORY majú nový klip z belgickej vlakovej stanice Guillemins.

Hneď na úvod jesene ponúkajú Clarinet Factory druhý videoklip z tohtoročnej albumovej novinky Meadows. Klip bol vytvorený k skladbe Bolek i Lolek. Opäť sa jedná o podmanivý vizuálny zážitok, keďže videoklip sa natáčal v belgickom Lutychu na svetoznámej stanici  Guillemins uznávaného architekta menom Santiago Calatrava: https://youtu.be/INhbg4J_VEA.

Túto skladbu si navyše, spoločne s ďalšími novinkami v Českej republike, ale i v zahraničí ospevovaného albumu, budete môcť už čoskoro vypočuť naživo. Konkrétne 7. októbra v pražskom Paláci Akropolis, kde Clarinet Factory vystúpia v rámci festivalu Multimediale po prvýkrát spolu so všetkými hosťami z albumu Meadows.

Veľká konštrukcia z betónových rebier pripomína skelet obrovského prehistorického zvieraťa. Pochodovali, pobehovali a poskakovali sme tam s klarinetmi celé popoludnie. Autori klipu eRno Le Mentholé a Elisa Pirondeau z nášho belgického vydavateľstva homerecords.be naopak polihovali a poskakovali okolo nás.  Vzniknutá minimalistická koláž, podľa môjho názoru, podporuje zámer našej hudby – jej ľahkosť, jemnosť pohybu a citov …, približuje nový videoklip zoskupenia Clarinet Factory Jindřich Pavliš a dodáva: Náš vzácny hosť, Joe Acheson z britského Hidden Orchestra, veľkou mierou prispel k zvuku tejto piesne. Špeciálne pre skladbu Bolek i Lolek nazbieral zvuky lokálky v Zákolanoch a vtáčí spev. No a z nich potom vytvoril ďalšieho, ako inak, virtuálneho hudobníka.

Práve Acheson bude jedným z hostí októbrového koncertu Clarinet Factory v Paláci Akropolis. Tu sa úplne po prvýkrát stretne na jednom pódiu kompletná zostava, ktorá sa podieľala na albume Meadows. Okrem už spomenutého Achesona sa možno tešiť i na detský zbor Grunik z Ostravice, hráčku na koncovku Annu Pavliskovú, bubeníka Dana Šoltisa a supervízora albumu Jana P. Muchowa. 

„Joe Acheson bude na koncerte okrem elektroniky a field recordings použitých na albume pracovať aj so živými zvukmi, a to nielen z našich klarinetov, no kto vie, možno i z publika. Tešíme sa na hudobné kúzla Honzu Muchowa a na spoločnú súhru s Grunikom, Aničkou Pavliskovou a Dankom Šoltisom. S nimi sme už hrali v lete niekoľkokrát, vrátane nádherného koncertu na festivale Colours of Ostrava,“ prezrádza Jindřich Pavliš.

Ako to už na koncertoch v rámci festivalu Multimediale býva, aj v prípade Clarinet Factory môžeme okrem skvelej hudby očakávať zaujímavé vizualizácie.  Postará sa o ne Jindřich Trapl z XLAB, ktorý už spolupracoval s Clarinet Factory na unikátnom 360° klipe k skladbe Hikari, a v paláci Akropolis bude mať pod palcom špeciálnu projekciu a VJing.

Je teda zrejmé, že 7. októbra sa uskutoční multimediálny večierok, ktorý sa len tak nezopakuje. Smutní ale nemusia byť ani fanúšikovia zoskupenia bývajúci mimo Prahy. Koncertom v Paláci Akropolis totiž Clarinet Factory odštartujú jesenné miniturné, počas ktorého navštívia ďalších päť miest. Kompletný zoznam všetkých koncertov (vrátane termínov predstavenia Korekce s VerTeDance) nájdete na webovej stránke Clarinet Factory: www.clarinet-factory.com/concerts alebo nižšie.

Zastávky miniturné k albumu Meadows
7. 10. Palác Akropois, Praha (hostia: Grunik, Dan Šoltis, Jan P. Muchow a Joe Acheson)
13. 10. KC Třinec (hostia: Grunik)
14. 10. Cooltour, Ostrava (hostia: Grunik)
18.11. Grand, Slaný
22. 11. Besední dům, Brno (hosť: Dan Šoltis)
23.11. Jazz Tibet, Olomouc (hosť: Dan Šoltis)

Termíny predstavenia Korekce (Clarinet Factory + VerTeDance)
19. 9. Divadlo Ponec, Praha
18. a 19. 10. Madrid, Španielsko
4. 11. Mnichov, Nemecko
15. 11. Vitebsku, Bielorusko

Zdroj/Foto: Soul For Show / Supraphon 2017