Cirkus Rwanda mieri do slovenských kín, ukazuje náraz európskej a africkej kultúry.

Príbeh o vzniku spoločného predstavenia perfekcionistických európskych a spontánnych rwandských cirkusových umelcov a o tom, či z tohto stretu vzídu víťazi a či porazení, štartuje svoju púť do našich kín. Slovensko-český film Cirkus Rwanda sa v domácej premiére predstaví 12. októbra 2018 na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet. Spolu s takmer dvadsiatkou nových snímok našej a susednej kinematografie sa bude uchádzať o hlavnú cenu v súťažnej sekcii Slovensko a Česko za ľudské práva.  

Hlavnou postavou filmu Cirkus Rwanda je Rosťa Novák, principál kultového českého súboru Cirk La Putyka, ktorý sa nechá nahovoriť na spoločný projekt s akrobatmi z Rwandy. Eliseé Niyonsenga vedie skupinu akrobatov, zloženú prevažne zo sirôt a na kúsku pláže pri jazere Kivu sa snaží etablovať moderný cirkus v krajine, v ktorej stále rezonuje tragická minulosť a ktorá sa musí spoliehať na zahraničnú pomoc. Pre Eliseého a jeho skupinu je spolupráca s úspešným európskym súborom nádejou na lepšiu budúcnosť. Pre Rosťa je to výzva, návrat ku koreňom a vystúpenie zo svojej európskej komfortnej zóny.

Ako sa obaja vyrovnajú s kultúrnym šokom? A ako sa im navzájom podarí skĺbiť európsky zmysel pre presnosť a detail a africkou bohorovnosťou? Podarí sa Rosťovi preklenúť rozdiely v autentickom predstavení alebo to skončí ako africký gýč plný stereotypov? A čo po takejto kultúrnej zrážke zostane?

Dva súbory začnú v Rwande a v Česku skúšať a tvoriť, aby vytvorili ozajstný cirkus pre 21. storočie, ktorý prepojí odlišné prostredia, odlišné kultúry, mentality, viery a nazerania na svet. Napokon, obsah novej cirkusovej šou má vychádzať práve z tohto nárazu a reflektovať panujúce stereotypy o Afrike a Európe.

„Žijeme v dobe, keď sa stretávanie európskej a africkej kultúry stáva stále aktuálnejšou a pálčivejšou témou v spoločenskej diskusii. Zmyslom filmu je ukázať, že pokiaľ má byť spolupráca rôznych kultúr úspešná, nemožno k nej ani z jednej strany pristupovať so zažitými dogmami. Cestou k úspechu je snaha o vzájomné pochopenie motivácií a hodnôt a následne nájdenie spoločnej cesty,“ zdôraznil režisér Michal Varga, pre ktorého je Cirkus Rwanda celovečerným debutom. „Zaujímalo nás, ako sa prejaví stret natoľko odlišných kultúr reprezentovaný na jednej strane perfekcionistickým Európanom a na strane druhej tak trochu rozviatymi Rwanďanmi, ktorí však v živote prešli takými peripetiami a vojnovými zážitkami, ktoré si my len ťažko dokážeme predstaviť. Do deja sme nezasahovali, boli sme len pozorovateľmi,“ doplnil.

„Práve prepojením Cirku La Putyka a Future Vision Acrobat sa ako filmári dopúšťame „rozvojovej pomoci skrze umenie“ a filmom sme chceli reflektovať panujúce stereotypy o Afrike a Európe. Ponúkame divákovi neopozeraný pohľad na oba svety. Myslím si, že prepájanie odlišných kultúr a ľudí má zmysel, aj keď nie vždy taký, aký by sme si na prvý pohľad mysleli. Navyše, počas realizácie filmu sme boli svedkami eskalácie utečeneckej krízy v Európe, a preto si myslím, že film ako Cirkus Rwanda potrebujeme v tomto období aj preto, aby sme sa cezeň pokúsili pochopiť, aký svet nás obklopuje, s akými príbehmi žijú ľudia na druhom konci sveta a prečo sa odlišnosti a inakosti netreba báť,“ povedal Jakub Viktorín, slovenský koproducent snímky zo spoločnosti nutprodukcia. Za slovenskú stranu do projektu vstúpila aj RTVS.

Cirkus Rwanda absolvoval svetovú premiéru na prestížnom festivale v Karlových Varoch, medzinárodná ho čaká na áčkovom Medzinárodnom filmovom festivale vo Varšave, ktorý sa koná od 12. do 21. októbra 2018.

https://www.filmtopia.sk/filmy/30/17/cirkus-rwanda/

Zdroj: TS