Cirkul´art 2016: Na najväčšom medzinárodnom Festivale nového cirkusu v strednej Európe vystúpia umelci zo 17 krajín sveta.

Tohtoročný Cirkul´art, ktorý sa koná pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku privíta umelcov z rekordného počtu krajín. V Bratislave sa tak stretnú vystupujúci z Argentíny, USA, Francúzska, Španielska, Nového Zélandu, Japonska, Nemecka, Česka, Švédska, Izraela, Rakúska, Belgicka, ale aj z krajín ako Thajsko, Kanada, Nový Zéland či africká Keňa, ktoré doteraz na festivale zastúpené neboli.  Ambasádorom festivalu je populárny herec Michal Kubovčík.

Šiesty ročník festivalu sa koná cez víkend od 24. do 26. júna 2016 v Medickej záhrade a od 27. do 29. júna v Starej tržnici.  Počas šiestich dní sa na ňom predstavia starostlivo vyberaní umelci z rôznych kútov sveta.

Bratislavský Festival nového cirkusu Cirkul´art je uznávanou medzinárodnou prehliadkou kreatívnych a žánrovo pestrých umeleckých produkcií so zameraním na súčasný cirkus. Spája divadlo, akrobaciu, cirkus a pouličné umenia. Predstavenia sú uvádzané v slovenskej premiére. Okrem toho na návštevníkov čakajú tréningy a workshopy, kde si môžu vyskúšať rôzne cirkusové disciplíny a techniky s profesionálnymi lektormi, medzinárodný cirkusový food festival, cirkusový kolotoč, oddychová zóna a zóna pre najmenších.

Greenman

Festival je orientovaný na rodiny, deti a mestské sociálne komunity. Systematicky pracuje na rozvoji žánru Nový cirkus na Slovensku a má silné domáce a zahraničné renomé. Je členom medzinárodných zoskupení, podporujú ho veľvyslanectvá akreditované v SR a realizuje sa v spolupráci s Mestom Bratislava, Mestskou časťou Staré mesto a Zastúpením EU v SR. „Festival Cirkul’art veľmi dobre prezentuje európske hodnoty a európske motto „Zjednotení v rozmanitosti“. Festival názorne ukazuje, že aj na Slovensku je pestrosť a rôznorodosť vítaná. Je to silný odkaz vo svetle súčasného vývoja v Európskej únii, najmä v čase blížiaceho sa slovenského predsedníctva v Rade EÚ, kedy bude naša krajina výrazne vplývať na smerovanie celej Únie,“ hovorí vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušan Chrenek.

Tento rok festivalu Cirkul´art prináša do Bratislavy spoločnosť VÚB. Generálny partner pripravil pre malých aj veľkých návštevníkov festivalu sprievodný program, v ktorom nebude chýbať maľovanie na tvár, balónová súťaž, či výroba cukrovej vaty na vlastný pohon – pomocou bicykla. „Cirkul´art sa počas svojej existencie stal súčasťou letného života Bratislavy a je nám cťou sa na ňom podieľať,“ hovorí generálny riaditeľ VÚB Alexander Resch. Aj vďaka VÚB banke je aj tento rok väčšina vystúpení pre návštevníkov úplne zadarmo.

Walls and Handbags

Cirkul’art je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku, počas piatich rokov jeho existencie videli návštevníci viac ako 340 predstavení.  Festival je aktívnym členom siete európskeho partnerstva Circostrada Network, založenej z rozhodnutia Ministerstva pre kultúru a komunikáciu Francúzskej republiky a tiež členom platformy Fresh Arts Council Europe.

Festival začína v piatok večer v šapitó Medická záhrada neuveriteľnou akrobatickou šou v podaní Blues Brothers z Kene. „Čaká nás víkend úžasného divadla a cirkusu. Celodenný program je určený najmä rodinám s deťmi a večerný program v šapitó pre náročného diváka“ hovorí riaditeľ festivalu Pavol Kelley.  „Vstup do festivalovej záhrady s množstvom umelcov z celého sveta je zadarmo“ dodáva Kelley. V pondelok, utorok a stredu je pripravený cirkusový a divadelný program v krásnej scenérii starobylej bratislavskej tržnice.

Festival vznikol v Medickej záhrade, má ju rád a stará sa o ňu. Súčasťou projektu je aj starostlivosť o Medickú záhradu.  V roku 2012 festival opravil a namaľoval  lavičky, lampy a koše. Každoročne revitalizuje Medickú záhradu, sadí trávnik, opravuje chodníky, pravidelne čistí od odpadkov.

Čo je nový cirkus

Nový cirkus patrí k najmladším žánrom javiskového umenia. Vznikol v 70. rokoch vo Francúzsku ako potreba nezávislého divadla hľadať nové formy vychádzajúce zo zabudnutých rituálov, činoherných tradícií, cirkusových schopností a pouličného umenia. Pre nový cirkus je charakteristická naratívna forma rozprávania príbehu prostredníctvom tradičných cirkusantských zručností, ktorými vyjadruje metafory, príbehy, témy, divadelné obrazy či dejovú líniu. Až sekundárnym cieľom je prezentácia úrovne virtuozity prevedenia, nebezpečnosti a ekvilibristiky jednotlivých cirkusových umení. Nouveau cirque sa stal moderným fenoménom reflektujúcim súčasné výrazové prostriedky. Cieľom projektu je budovanie tradície kvalitného medzinárodného víkendu nového cirkusu na Slovensku.

Hlavný program festivalu a anotácie

24.6.2016 o 20:00
The Black Blues Brothers (Keňa)
šapitó Medická záhrada – Festival Cirkul´art

Dynamické predstavenie inšpirované kultovým muzikálom z osemdesiatych rokov a ohromujúce fyzické divadlo v štýle R&B rhythm and blues v podaní profesionálnych afrických akrobatov.  Ľudské pyramídy, vzdušná a pozemná akrobacia. Fascinujúca komediálna show plná exotickej energie, ekvilibristiky a interakcie s publikom.

25.6.2016 o 11:00
The Cubes Circus (Izrael)
šapitó Medická záhrada – Festival Cirkul´art

Medzinárodne oceňované bábkové divadlo Train Theater prichádza na Festival Cirkul´art so svojim invenčným predstavením pre rodiny s deťmi od 4 rokov The Cubes Circus. Kombinuje bábkové a pohybové divadlo vo svete cirkusu v ktorom sú kocky absolútne všetkým.

25.6.2016 o 15:00
La Bella Tour (Španielsko)
šapitó Medická záhrada – Festival Cirkul´art

Dvojica moderných klaunov ocenených jednou z najprestížnejších cirkusových cien súčasnosti, zlatou medailou Cirque du Demain, Paríž. Spolupracovali so slávnym Cirque du Soleil a Cirkusom Roncalli. Precestovali celý svet a do Bratislavy prichádzajú so svojou vlastnou komediálnou show v ktorej nechýbajú prepojenia techniky klasickej a novej klauniády s použitím rôznych akrobatických techník.

25.6.2016 o 20:00
The Losers Cirque Company (Česko) : Loser´s
šapitó Medická záhrada – Festival Cirkul´art

Život prináša výhry aj prehry. Odrážajú sa v ňom pocity muža aj ženy vo svete stereotypov, naučených vzorcov správania, vnútorného prežívania a partnerského života. Muž a žena. Spolu, ale pritom každý sám v rýchlom tempe dnešnej spoločnosti, kde ženská emancipácia a mužské ego hľadajú svoje hranice bez toho, aby sa z nich stali bytosti na okraji spoločnosti, lúzri.  Inscenácia vznikla na motívy nenápadnej básne Osudový tieň, ktorá v niekoľkých riadkoch rozpráva príbeh vzťahu, kde jeden miloval viac než ten druhý. Testosterón, osudová žena a jej alter ego. Mix živej hudby, beatboxu v podaní En.Drua, nadhľadu, súčasného tanca a prvotriednej hand to hand akrobacie. Predstavenie Loser´s malo na Festivale Cirkul´art 2015 taký ohlas, že sme sa ho po množstve žiadostí rozhodli (historicky prvý krát) reprízovať aj na tomto ročníku festivalu. Tí čo toto predstavenie videli, chcú ho vidieť znova.

26.6.2016  o 11:00
Strange Comedy  (Kanada – USA)
šapitó Medická záhrada – Festival Cirkul´art

Kabaret kanadsko – amerického dua plný mágie, ilúzie, cirkusového umenia a humoru. Jason McPherson študoval na San Francisco School of Circus Arts a účinkoval v slávnom televíznom formáte  Le Plus Grand Cabaret du Monde. Shelly Mia Kästner vyštudovala The London Academy of Music and Dramatic Arts a Ecole Jacques LeCoq Paris. Varieté Strange Comedy je vytvorené pod vedením Soizicka Heberta a Alexa Navarra zo Cirque du Soleil.  Môžete sa tešiť na množstvo vtipných kabaretných kúskov a kúzelníckych trikov, aké ste ešte nevideli.

26.6.2016 o 15:00
Fred Teppe – Tuiles (Francúzsko)
šapitó Medická záhrada – Festival Cirkul´art

Talentovaný Francúz Fred Teppe je absolútnym nadšencom žonglovania a vizuálneho umenia. Preslávil sa originálnymi žonglérskymi vystúpeniami s nádychom burlesky, pri ktorých diváci žasnú nad jeho kreativitou. Každý predmet sa odkláňa od svojej pôvodnej funkčnosti a nič nie je tak, ako by ste očakávali. Fred vo svojej show premieňa veci bežnej spotreby na lietajúce objekty. Loptičky sa množia, miznú a objavujú. Každý jeho pohyb je nepredvídateľný. Vitajte vo svete nevyspytateľného Freda Teppeho, v ktorom sa nebudete stíhať čudovať.

26.6.2016 o 20:00
The Losers Cirque Company: Walls and Hadbags (Česko)
šapitó Medická záhrada – Festival Cirkul´art
Nový objav českej scény súčasného cirkusu na Festivale Cirkul´art. Slovenská premiéra vtipnej inscenácie bez sentimentu v réžii SKUTRu Lukáša Trpišovského a Martina Kukučku s názvom Walls and Hadbags vznikla s podporou Ministerstva kultúry Českej republiky. Päť špičkových akrobatov, múr a neuveriteľné výkony osemročného chlapca. Úžasné emotívne predstavenie o detstve, fantázii a prekonávaní životných prekážok.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Pi8oXXHakls&nohtml5=False

27.6.2016 o 19:30
Gogol & Mäx  (Nemecko)
Stará Tržnica – Festival Cirkul´art

Súčasná klauniáda dvoch bývalých špičkových a profesionálnych muzikantov z filharmónie. Nenechajte si ujsť veselý koncert plný gagov, akrobatických kúskov a hudobnej virtuozity, v ktorom interpreti Christoph Schelb a Max Albert Müller predvedú hru na dvadsiatich hudobných nástrojoch.

 28.6.2016 o 19:30
Sur Mesure : Fillage (Belgicko)
Stará Tržnica – Festival Cirkul´art

Objav belgickej novocirkusovej scény kombinuje parádne kúsky na veľkej trampolíne so živou hudbou. Saltá, lietajúce telá a žonglérske kúsky. Koncert dychových nástrojov a akrobacie aká tu ešte nebola.

29.6.2016 o 19:30
David Pink on The inside (Švédsko)
Stará Tržnica – Festival Cirkul´art

David Eriksson je živá legenda škandinávskeho súčasného cirkusu. Účinkoval v slávnom Cirkuse Cirkör, ale aj na ceremoniáli udeľovania Nobelovej ceny. Jeho show má typickú chladnú severskú poetiku, ktorú umocňuje hudba hardrockovej legendy Motörhead. Napriek tomu je v predstavení niečo jemné, vtipné, naivné … ružové. Kombinuje humor, unikátne ústne žonglovanie s pingpongovými loptičkami a množstvo vlastných kreatívnych ekvilibristických techník.

cirkulart

Zdroj: Katarína Pokorná