“Chcel som zhudobniť pravdu. Toto som ja za posledné dva roky.” Martin ‘Majlo’ Štefánik predstavuje nový audiovizuálny projekt

Martin ‘Majlo’ Štefánik, mladý hudobný skladateľ a klavirista, známy najmä z hudobného projektu Ľudové mladistvá, predstavuje pod umeleckým menom …stefanik ojedinelý audiovizuálny projekt. Tieto kompozície a realizácia vznikli počas dvoch covidových lockdownov a v priestore 3 samostatných autorských skladieb zverejňuje Majlo svoju doteraz najosobnejšiu spoveď.

“Všetci sa neustále niekam posúvame a napredujeme. Ľudové mladistvá sú projekt, ktorý vznikol z mladíckeho nadšenia urobiť niečo výnimočné. Môj nový projekt rovnako čerpá z nadšenia a objavovania, študovania nového zvuku nových podnetov, avšak najviac mi išlo o zhudobnenie mojej osobnej, naozajstnej pravdy, ktorú žijem, bez falše.”

Projekt tvoria tri autorské inštrumentálne kompozície – Prútené, Paťiv Ján Berky Dušan a Søren. Každá má svoj vlastný príbeh – program – doplnený jemnou elektronikou. Na skladbách spolupracovali poprední slovenskí umelci a hudobníci. Všetky majú aj svoju vizuálnu, mimoriadne pútavú podobu.

“Tieto skladby vznikali počas štúdia na VŠMU, kde som začal študovať v roku 2019 a bolo to jedno z mojich najlepších rozhodnutí,” hovorí Majlo, ktorý mal vďaka tomu možnosť konzultovať skladby aj so svojím profesorom skladby Lukášom Borzíkom, dvojnásobným víťazom ceny Radio_Head Awards v kategórii Klasická hudba. “Za jeho vecné a trefné rady mu patrí veľká vďaka. Celkovo, katedra skladby a dirigovania je pre mňa veľkým prínosom.”  Dva roky počas najprísnejších opatrení proti epidémii neboli pre mladého hudobníka jednoduché, zároveň im predchádzalo veľmi búrlivé pracovné aj osobné obdobie, ktoré sa odrazilo aj v aktuálnom sólovom projekte. “Mal som za sebou veľmi intenzívne mesiace po vydaní debutového albumu Ľudových mladistiev, množstvo koncertov, ďalších aktivít. Začal som školu, nevedel som, čo skôr. Nakoniec to dospelo až do “vypnutia”. Zažil som obdobie panických atakov, ktoré ma zastihli nepripraveného. Musel som sa s tým vyrovnať, premýšľal som, ako to urobiť cez hudbu.”

Prútené

“Skladba Prútené je o túžbe po domove na cestách do zahraničia, rozjímanie nad domovom, minulosťou, reminiscencia na kraj, odkiaľ pochádzam. Kým v Ľudových mladistvách bolo folklór počuť, v tejto kompozícii je ho cítiť.”

Prvotnou inšpiráciou bola pre Majla kniha Prútené kreslá od Dominika Tatarku spolu s vlastnými skúsenosťami z ciest do zahraničia. “Vždy na cestách cítim určitý nepokoj a bytostný chtíč po domove. Prútené kreslá pre mňa symbolizujú objekt pokoja a čas na premýšľanie nad tým, odkiaľ som a kam patrím. O to silnejšia je táto téma pre mňa dnes, v časoch, kedy vidíme, ako sa dá narušiť sloboda, vziať domov,“ hovorí Majlo, pre ktorého bola táto skladba prirodzeným pokračovaním bádania v téme folklóru, ktorej sa začal venovať v projekte Ľudové mladistvá. “Aktuálne nahrávame nové skladby, posúvame sa ako kapela ďalej, hráme koncerty. Pre mňa osobne to však bol iba začiatok jednej obrovskej témy, ktorej sa chcem venovať do hĺbky aj sólovo.”

Video sa nakrúcalo v bratislavskej Galérii Nedbalka, ktorá je pre Majla jeho “prúteným kreslom”. “Toto miesto je mojím útočiskom. Keď vidím tie tisíce hodín práce umelcov na jednom mieste, zvláštnym spôsobom ma to ukľudňuje. Som vďačný, že sme sa s vedením galérie vedeli dohodnúť a realizovať natáčanie práve tu.” O vizuálne pôsobivé dielo sa postaral Mario Frank, nakrúcalo sa na mobilný telefón, čomu je pri vzhliadnutí videa ťažko uveriť.

Paťiv Ján Berky Dušan

Študovať históriu, poznať národných umelcov, vážiť si minority, ktoré svojím umom dopomohli k vývoju našej kultúry. To sú hodnoty, ktoré mladý hudobník v tejto skladbe odzrkadľuje. Ján Berky Dušan bol huslista a primáš z regiónu Podpoľanie, ktorý sa nachádza v strede Slovenska. Paťiv v rómskom jazyku znamená pocta.  “Jeho technika hry na husle a cifrovanie pre mňa znamenajú jedinečný a autentický zvuk slovenského folklóru.” Skladba je napísaná pre trio.

Søren ft. Isama Zing

Søren rozpráva skutočný príbeh o skúsenostiach a vyrovnaní sa s panickými atakmi. Úzkosť spojená s panikou, ktorá príde náhle a bez varovania, sprevádzaná veľmi nepríjemnými pocitmi sa časom môže ukázať ako vyslobodenie gradujúce do transcendentálnych rozmerov. “Mne sa to stalo na jeseň v roku 2019 po ceste z Prahy do Bratislavy. Trvalo to asi pol roka a počas celého obdobia som rozmýšľal, ako to pretaviť do hudby,” hovorí Majlo o osobnej skúsenosti s panickými stavmi.

Dielo nesie názov podľa dánskeho filozofa Sørena Kierkegaarda, pre ktorého je úzkosť kľúčovým termínom. Video sa nakrúcalo v Pistoriho paláci, o tanečnú choreografiu sa postarala  Lucia Juklová: “Vďaka Majlovi som dostala priestor na tvorbu choreografie a pohybových konceptov spolu s mojimi úžasnými tanečníčkami z Quan Movement. S režisérom Michalom Balážom sme sa snažili nájsť prvky, ako pohybovo stvárniť rôzne štádiá úzkostných stavov a ako to človeku pocitovo priblížiť prostredníctvom hudby, kamery a pohybu. Som rada, že tanečníci dostávajú čoraz viac priestoru a nemusia sa cítiť ako iba doplnok, ale ako plnohodnotná umelecká zložka. Pravdupovediac, takto ma to najviac napĺňa.”

Produkciu a mix všetkých troch skladieb zastrešil skladateľ, hudobný producent Jonatán Pastričák, známy aj pod pseudonymom Isama Zing, ktorý okrem iných spolupracuje aj so slovenskou speváčkou Katarziou. O projekte hovorí: “Spolupracovať s niekým, kto premýšľa o hudbe slobodne a bez predpojatosti je vždy veľká radosť, ale aj výzva, lebo človek chce do projektu priniesť to najlepšie zo seba. Nepretláčať svoje nápady, ale kreatívne vyzdvihnúť podstatu skladieb. S Martinom sme navyše blízki priatelia  a myslím, že nás oboch táto spolupráca inšpirovala a vyprovokovala podnety pre budúce projekty. Veľmi sa teším, že Majlo sa tak nekompromisne pustil do svojej komponovanej tvorby, má talent písať silné motívy a cit pre zvukové farby a detaily. Najvýraznejšie to počuť práve pri skladbe Søren.”

Videá k skladbám Paťiv Ján Berky Dušan a Søren režíroval Michal Baláž, spisovateľ, režisér a scenárista, autor viacerých obľúbených televíznych  seriálov:  “Videoklip je pre filmára lákavý žáner, no v tomto prípade sa jedná viac o krátke filmy, než bežné videoklipy, a to predovšetkým vďaka hudbe a jej ideovej a tematickej báze. V snahe pretaviť abstraktnosť ako primárnu vlastnosť hudby spolu s filozofiou, ktorú do nej Majlo zachytil, do vkusného a výtvarne hodnotného obrazového doprovodu sme sa pokúšali nájsť taký výsledný tvar, ktorý by bol rovnocenným partnerom hudobnej zložke, dopĺňal a rozširoval témy, ktoré hudby rozvíja, no “nestrhával” pozornosť na obraz a dej, čo sa niekedy pri videoklipoch stáva. Jednou z najlepších vecí na tomto projekte, okrem možnosti spolupracovať s úžasne tvorivými ľuďmi ako Lucia Juklová a tanečníčky, ktoré oslovila, či Jonatán Pastirčák, s ktorým som sa konečne mohol zoznámiť, bol fakt, že mi Majlo dal pri tvorbe klipov úplnú autorskú slobodu.”

Spotify – https://open.spotify.com/artist/5hggTIdMBxJCCxft3IH99V?si=24od-_NmR8Ww4X0u0nF2HA&nd=1
Instagram  https://www.instagram.com/martin.majlo.stefanik/
Facebook  https://www.facebook.com/MartinMajloStefanik

Kredity:

PRÚTENÉ
composition, piano – Martin Štefánik
music production, mix – Jonatán Pastirčák
drums – Marián Slávka
double bass – Michal Šelep
clarinet – Nikolaj Nikitin (Martin Košík in video)
strings quartet – Spectrum Quartett
recording – Rita studio, Sonic cat Studio
mastering – Tomas Karasek – Gargle and expel studio
producer – Pavol Smolka
video by Mario Frank
graphic design – Michal Chrastina

Špeciálne poďakovanie:
Lukáš Borzík
Nedbalka Gallery
Adrián Líška
Igor Kollárovics

PATIV JAN BERKY DUŠAN
composition, piano – Martin Štefánik
violoncello – Andrej Gál
vibraphone – Dalibor Stroon Kocian
music production, mix – Jonatán Pastirčák
mastering – Tomas Karasek – Gargle and expel studio

VIDEO
directed by – Michal Baláž
dop – Martin Čech
edit – Peter Kudlička, Teodor Kuhn
vfx – Patrik Szekács
animation – Matej Mihályi
grading – Matej Pok
camera assistant – Viktor Szemzo
lights by – Daylight
equipment by – Hailstone

SØREN
composition – Martin Štefánik
music production, mix – Jonatán Pastirčák
drum – Marián Slávka
double bass – Michal Šelep
trombone – Martin Noga
strings – Spectrum Quartett
recording – Sonic Cat Studio, Rita Studio
mastering – Gargle and expel studio
producer – Pavol Smolka

DANCE
choreo – Lucia Juklová
dancers – Lucia Juklová, Hana Vidová, Dominika Vanková, Lucia Priecelová, Stela Bočáková, Viktória Malá, Mária Viteková

VIDEO
directed by – Michal Baláž
dop – Martin Čech
edit – Teodor Kuhn
grading – Matej Pok
vfx – Patrik Szekács
camera assistant – Dalibor Kristek
lights – Daylight
camera equipment – Hailstone

Zdroj: TS