Český Woodstock – Open Air Festival Trutnov sa premenováva na Trutnoff.

Český Woodstock – Open Air Festival Trutnov se přejmenovává na Trutnoff, uskuteční se 14. až 17. srpna a první kapely pořadatelé oznámí na koncertě Johna Mayalla v Arše.

Tradiční festival, kterému bude letos neoficiálně třicet let, se přejmenovává na Trutnoff Open Air Festival. Legendární hudební přehlídka, která je známa pod přezdívkou Český Woodstock, se uskuteční ve dnech 14. až 17. srpna 2014. První kapely, včetně hlavní, pořadatelé oznámí na koncertu s oslavou narozenin Johna Mayalla 16. února v Divadle Archa. „Ze všech stran slýcháme dotazy, jestli letos festival bude, kde a kdy… Až jako poslední je dotaz na kapely. Tímto odpovídáme,“ říká Eva Navrátilová, pořadatelka festivalu. Trutnovský Woodstock je specifický i tím, že dopředu nezveřejňuje program s časovým harmonogramem účinkujících.

Trutnoff Open Air

Hudební přehlídka se od počátku devadesátých let koná v podkrkonošském Trutnově a podle něj se i od roku 1990 jmenovala. „Změna v názvu vyjadřuje to, s čím se festival potýká několik posledních let. Před osmi lety jsme se totiž poprvé dozvěděli, že radnice pod vedením starosty a současného poslance za ODS Adamce vyčlenila změnou územního plánu pozemky, kde se festival čtyřiadvacet let pořádá, k zastavění. Bylo jasné, že to je začátek konce. Dnes už jsou pozemky zasíťované a rozprodané. Místa ubývá, louky zahlcuje asfalt a každým rokem je to komplikovanější. Tam, kde byla hlavní brána do festivalového kempu, dnes již stojí první stavba – překladiště balíků s garážemi. Paradoxně ji projektovala rodinná firma jednoho z radních,“ usmívají se hořce pořadatelé. Ti si před sedmi lety našli nové místo, ale i to trutnovská radnice prodala k podnikatelským účelům. Na pozemcích měla vyrůst solární elektrárna, dodnes zde však nic nestojí.

30 let festivalu

„I přesto letos bude oslava!“ hlásí pořadatelé. První neoficiální ročník festivalu se uskutečnil již v roce 1984 ve Starých Bukách, ale rozehnala jej Státní bezpečnost.

„Když tam tehdy přijel Václav Havel s paní Olgou a zaparkovali svůj nový Volkswagen vedle oprýskaných policejních škodovek, nenapadlo je nic rozumnějšího než všech sto padesát lidí, kteří tehdy na festival tří kapel přijeli z celé republiky, pozvat k sobě na Hrádeček. Večírek tam byl dlouho do rána, zatímco my skučeli v policejních celách jak smrdutí kojoti. Tehdy ve Starých Bukách vzniklo ono spiklenecké jádro, které přetrvává dodnes,“ říká k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet. První oficiální ročník Českého Woodstocku se měl uskutečnit následně za tři roky. K soukromému pozemku Martina Věcheta ve Volanově u Trutnova se tehdy v roce 1987 sjelo okolo tisícovky návštěvníků, ale Státní bezpečnost celou vesnici obklíčila a pořadatele pozatýkala. Tajní policisté nechali od domu odpojit proud a pozemky postříkali močůvkou. Návštěvníci byli rozehnáni. I tehdy pořadatelům pomohl Václav Havel, když u sebe na Hrádečku schoval aparaturu. „Tam už se Stbáci neodvážili. Bylo to tak konspirativní, že jsem se o tom dozvěděl až od samotného náčelníka po třinácti letech,“ uvádí k tomu usmívající se zakladatel festivalu Martin Věchet alias Geronimo. Pořadatele i festival podporoval Václav Havel i v pozdějších letech, když jeho návštěvníky například z hlavního pódia vyzval, aby si nekupovali sirky ani pomazánky v případně vzniklém supermarketu na Bojišti, nebo když vyjádřil obavy „aby festival nezničila městská zástavba stejně tak jako pražské jaro tanky varšavské smlouvy.“

Zdroj: Trutnoff